Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hackeři vám prodají vaše vlastní fotky. Vyděračům zaplatila i policie

  12:00aktualizováno  16:20
Zálohujete svá data? Pokud ne, jste ideálním cílem pro novou generaci útočníků. Viry typu ransomware našly způsob, jak zpeněžit data z napadeného počítače. Za anonymní bitcoiny je prodají původním majitelům - a většina lidí prý zaplatí. Jejich nový „obchodní model“ je velmi úspěšný a jen tak z internetu nezmizí.

Vyděračská zpráva od viru je stručná a přesvědčivá (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

„Já na počítači nic důležitého nemám. Jestli si nějaký hacker chce prohlížet moje fotky, tak ať si poslouží. Žádné obchodní tajemství neschovávám... „ Tahle výmluva je oblíbená zvláště u těch, kteří nezálohují, používají jedno heslo a ty složitosti okolo IT bezpečnosti se jich zkrátka netýkají.

Jak osvobodit svá data, která zašifroval ransomware?

Pro vyděračské viry je takový uživatel ideálním cílem. Schválně si to představte: sedíte u počítače a chcete otevřít tabulku, kterou máte od včerejška rozdělanou. Ale soubor nejde otevřít. Zkusíte jiný - opět neznámá chyba. Fotky ze svatby, videa dětí, účetní doklady... roky a roky svého digitálního života vidíte na disku, ale nemůžete se k nim dostat. Než stihnete domyslet, co to všechno znamená, objeví se děsivé vysvětlení.

„Vaše data jsme zašifrovali neprolomitelnou šifrou,“ hlásí stránka, kterou řadí bezpečnostní experti k nejzákeřnějším IT hrozbám současnosti. „Pokud chcete data získat zpět, zaplaťte 500 dolarů.“ Tedy asi dvanáct tisíc korun. Pokud nezaplatíte do týdne, částka stoupne na dvojnásobek.

CryptoLocker - česká varianta

Lék neexistuje. Jen prevence nebo drahý protijed

„Virus CryptoWall odstranit“ a „CryptoWall dešifrovat soubory zdarma“ - to jsou některé z dotazů, které lidé hledají na Google bezprostředně po děsivém zjištění. A informace, které se dočtou, je rozhodně nepotěší.

Zálohování je otrava, ztráta dat je tragédie

Asi každý aspoň teoreticky ví, že zálohování dat se vyplácí. Jenže ono těch havárií disku dnes už není tolik, jako před dvaceti lety, a lidé tak zálohování flinkají. Přitom je dnes více možností než dříve.

  • Zálohování na externí pevný disk (ručně, nebo automaticky např. pomocí vestavěných funkcí operačního systému či speciálního software) 
  • Zálohování na cloud: nahrávání dat na on-line úložiště dat
  • Záloha v domácí síti

„Neexistuje způsob, jak dešifrovat soubory bez znalosti klíče. A ten lze s jistotou získat jen od provozovatelů viru,“ řekl nám v rozhovoru pro Technet.cz Sergej Ložkin, bezpečnostní výzkumník z Kaspersky Lab. „Známe sice vzácné případy, kdy se bezpečnostní firmě povedlo napadnout servery hackerů a klíče z nich získat. Vím o jednom případě, kdy se to povedlo, bylo to u předchozí verze, v srpnu 2014.“ Šance je ale mizivá a lidé napadení virem CryptoWall na to v žádném případě nemohou spoléhat. 

Pokud po napadení ransomwarem (vyděračským virem) nainstalujete antivirový program, zbavíte se sice viru, ale soubory zůstanou zakódované. Jediná možnost, jak se k datům dostat, je zaplatit, nebo najít zálohu.

„Tito hackeři našli způsob, jak vydělat na lidské lenosti,“ myslí si Ložkin. Protože platbu jim posíláte přes virtuální měnu bitcoin, je transakce (a tedy identita lidí za CryptoWall) dokonale anonymní. „Jediný způsob, jak získat klíč, je zaplatit.“

Virus se do počítače dostane skrze odkazy ve spamových e-mailech nebo skrze reklamní odkazy především (ale nejen) na „pochybných“ stránkách. Jindy se tváří jako aktualizace pro aplikace jako Adobe Reader, Adobe Flash nebo Java. Některé tyto odkazy mohou proklouznout i antivirovým programům - zvláště proto, že se objevují nové a nové varianty vyděračského viru.

Hackeři si udržují dobrou pověst a svým obětem pomáhají

Na rozdíl od podvodníků, kteří rozesílají podvodné e-maily a lákají z lidí přístupové údaje maskováním za banku, záleží nové generaci hackerů na reputaci. Je to logické - kdyby se rozkřiklo, že někdo poslal hackerům 500 dolarů a oni mu klíč neposlali, brzy hackerům nikdo peníze posílat nebude a zkrátka se smíří se ztrátou dat.

Vydírali vás hackeři? Popište nám to

Nevíme, kolik lidí se v Česku stalo obětí tzv. ransomware. Budeme rádi, když nám popíšete svou zkušenost. Dotazník je anonymní, e-mail volitelný.

„Tito podvodníci dokonce vytvořili uživatelskou podporu. Jsou zdvořilí, důvěryhodní a pečliví,“ popisuje své dojmy Ložkin. „Je to skutečně šílené, hackeři mají stránku s technickou podporou, jako každá dobrá softwarová firma.“ S tím souhlasí i Chester Wisniewski, bezpečnostní poradce firmy Sophos: „Myslím, že se útočníkům líbí, že si nemusejí na nic hrát. Že nemusejí zatajovat, že jsou zločinci. Naopak ten fakt používají k tomu, aby vás vyděsili. Nemusejí předstírat, že jsou princové z Nigérie.“

Novinářka Alina Simone pro New York Times popsala příběh své matky, které virus CryptoWall zašifroval přes pět tisíc souborů: „Je technicky nemožné dešifrovat soubory bez klíče - několik specialistů se o to pokusilo. Matka se rozhodla, že své soubory dostane zpět. Rozhodla se zaplatit.“

Anonymní bitcoin

Bitcoin je matematická kryptoměna, která možňuje decentralizovanou, anonymní a rychlou výměnu „mincí“ - bitcoinů na internetu. Jejich hodnota prudce vystoupala z několika haléřů až na téměř 20 tisíc korun za minci, v současné době se pohybuje kolem pěti tisíc korun. Slouží k úhradě legálních i nelegálních služeb. Více v našem podrobném článku.

Jenže platba bitcoiny není zrovna jednoduchá, zvláště pokud se na internetu neorientujete - a takových lidí je mezi napadenými logicky hodně. Kurz bitcoinů navíc kolísá, takže pokud vyměníte deset tisíc korun za bitcoiny, v době, kdy bitcoiny na unikátní (pro vás vytvořenou) adresu pošlete, můžou mít už úplně jinou hodnotu.

Přesně to se stalo matce Alina Simone. Cena bitcoinu klesla o několik procent, a nedošlo tak k úhradě celé částky 500 dolarů. Systém CryptoWall výkupné zvýšil na dvojnásobek. Zoufalá uživatelka popsala svůj problém ve zprávě a hackerům ji poslala přes bezpečné rozhraní vyděračské aplikace.

A stala se neuvěřitelná věc - hackeři svolili a klíč jí poslali, data byla zachráněna. „To je skvělá zpráva, vypadá to, že ať je za tím podvodem kdokoli, je v nich ještě špetka lidskosti,“ myslí si Mike Hoats, který obětem pomáhal s nákupem bitcoinu. Ale Wisniewski připomíná, že hackerům šlo hlavně o reputaci: „Skoro vždy dodrží, co slíbí. Chtějí, aby se rozneslo, že když jim zaplatíte, dostanete data zpátky.“

Podle počtu napadených počítačů lze předpokládat, že tvůrci viru jsou z Ruska, existuje ale řada regionálních variant viru. A experti se domnívají, že budou přibývat další - tzv. CryptoWall 3.0 například využívá zabezpečené kanály ke komunikaci se servery útočníků, kteří jsou tak ještě hůře vystopovatelní.

Zdroj: ESET (pokud se vám interaktivní graf nezobrazuje, je tu statická verze)

Zaplatí zřejmě většina napadených. Podlehla i policie

„V současné době je CryptoWall prakticky nejzajímavější malware, především jeho nová verze 2.0,“ řekl nám Ložkin. Skrývá se před antivirovými programy a dokonce už má i verzi pro 64bitovou verzi Windows.

„Většina lidí zaplatí výkupné. U napadených, kteří počítač používají k práci, je to možná 90 %,“ odhaduje Ložkin na základě svých zkušeností.

Zásady bezpečnosti na internetu

  1. Pravidelně zálohujte data na cloud nebo na externí médium
  2. Udržujte svůj software aktualizovaný
  3. Neotevírejte přílohy podezřelých e-mailů, neklikejte na podezřelé odkazy
  4. V případě napadení počítače svěřte nápravu člověku, který se v tom vyzná
  5. Zabezpečte si svou identitu na internetu - neopakujte hesla a používejte dvojité ověření

Mezi napadené patří i policie. Detektiv z Tennessee zaplatil 500 dolarů, aby získal přístup k zablokované složce s více než 70 tisíci soubory, které souvisely s jeho případy a nebyly zálohovány. Oficiální rada FBI zní: pokud se stanete předmětem kyber-vydírání, částku neplaťte a místo toho předejte případ policii. Ale to vám data - s pravděpodobností hraničící s jistotou - nevrátí. Na zaplacení výkupného pro CryptoWall je totiž jen omezená lhůta. Po několika týdnech lhůta vyprší, hackeři klíč k dešifrování automaticky smažou a vy tak máte již jen zbytky svého souboru, do kterého se již nedostanete.

Některé vyděračské viry mají uživatelsky přívětivé funkce, třeba dekódujte jeden soubor zdarma. Pokud jste tedy měli rozepsanou diplomovou práci, můžete soubor diplomka.doc zachránit. Pokud vám jde o desetitisíce fotek, které nemáte zálohované, alespoň si ujasníte, jakou pro vás mají cenu.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili statistické údaje, ilustraci, informace o šíření viru a rady. Opravili jsme chybný odkaz vedoucí na statickou verzi grafu.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 126 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 126 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 29 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...