Ostravsko - pokrytí signálem ČT- březen 2009

Ostravsko - pokrytí signálem ČT- březen 2009

ČT posiluje digitální vysílání na Moravě

  • 14
Česká televize od prvního března 2009 s předstihem rozšíří dostupnost svého digitálního vysílání na Ostravsku, v listopadu 2009 předčasně pokryje i Břeclavsko.

"Česká televize dlouhodobě usiluje o co nejrychlejší pokrytí republiky signálem multiplexu veřejné služby" řekl redakci Technet.cz Štěpán Janda, tiskový mluvčí České televize. "Nyní reflektuje ohlasy divácké veřejnosti ze severní Moravy a od počátku března 2009 rozšíří dostupnost digitálního vysílání všech čtyř svých programů a doplňkových služeb na Ostravsku a částečně i na Opavsku" upřesnil mluvčí. 

 Situace  31. říjen 2008 - únor 2009 
 Vysílač: Kanál Polarizace ERP
 Ostrava – Slezská Ostrava (vodárna Hladnov) 54.  horizontální 10 kW

Ostravsko - pokytí signálem ČT - listopad 2008

Ostravsko - mapa pokrytí signálem ČT - listopad 2008 - únor 2009

"Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyšel tomuto záměru vstříc a udělil České televizi individuální oprávnění k digitálnímu zemskému vysílání ze stanoviště Ostrava – Hošťálkovice s více než ročním předstihem oproti termínu určenému v Technickém plánu přechodu (TPP)" vyjasnil Janda důvod zlepšení pokrytí signálem.

 Situace  1. březen 2009 - listopad 2009 
 Vysílač: Kanál Polarizace ERP
 Ostrava – Slezská Ostrava (vodárna Hladnov) 54.  horizontální 10 kW
 Ostrava – Hošťálkovice 54.  horizontální 14kW

Ostravsko - pokytí signálem ČT- březen 2009

Ostravsko - mapa pokrytí signálem ČT- březen 2009

"Řádný provoz digitálního vysílání veřejnoprávního multiplexu z tohoto vysílače bude zahájen 1. března 2009 na 54. kanálu v horizontální polarizaci" vyjasňuje Janda technické podrobnosti vylepšení příjmu. "Vznikne lokální jednofrekvenční synchronní síť (SFN) s vysílačem Ostrava – Slezská Ostrava (vodárna Hladnov). V první fázi bude na hošťálkovickém vysílači využit stávající anténní systém a efektivní vyzářený výkon 14 kW, čímž se na Ostravsku dosáhne obdobného pokrytí jako v případě přechodného multiplexu A, jehož provoz byl z dikce TPP definitivně ukončen v říjnu 2008" doplnil mluvčí ČT.

 Situace  od listopadu 2009 
 Vysílač: Kanál Polarizace ERP
 Ostrava – Slezská Ostrava (vodárna Hladnov) 54.  horizontální 10 kW
 Ostrava – Hošťálkovice 54.  horizontální 100 kW

Ostravsko - pokytí signálem ČT - listopad 2009

"V listopadu 2009 poskytovatel vysílačích služeb, České Radiokomunikace, nainstaluje nový anténní systém a efektivní vyzářený výkon sítě 1 bude navýšen na cílových 100 kW" doplnil Štěpán Janda.

Od listopadu Čt digitálně i na Břeclavsku

Další změnou oproti Technickému plánu přechodu (TPP) se z iniciativy České televize stane letos na podzim předčasný start digitálního zemského vysílání ČT ze stanoviště Mikulov – Děvín. Vysílač pokryje signálem sítě 1 Břeclavsko, a to od listopadu 2009 na 29. kanálu efektivním vyzářeným výkonem 25 kW v horizontální polarizaci. Vytvoří se tak lokální jednofrekvenční synchronní síť (SFN) s vysílačem Brno – Kojál (bude uveden do provozu ve stejnou dobu), Brno – Hády a Brno - město – Barvičova (dle TPP přejdou oba vysílače ke shodnému datu ze současného 25. definitivně na 29. kanál).

Jak přijímat digitální televizi

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech.