Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ČTc uvažuje o digi TV v MPEG4, nejsou však přijímače

  9:59aktualizováno  9:59
Provozovatel digitálního televizního multiplexu C Český Telecom uvažuje o vysílání v modernějším kompresním formátu MPEG4. Problémem však je, že většina doposud prodávaných set-top boxů tuto normu zatím nepodporuje.

Český Telecom zvažuje, že v komerčním provozu své sítě pro digitální televizní a rozhlasové vysílání na rozdíl od dalších dvou provozovatelů využije odlišného videoformátu s názvem MPEG4.

V praxi by to přineslo větší množství TV programů, ale zřejmě i technické problémy - lidé sledující současné digitální vysílání totiž používají převaděče, takzvané set-top boxy, které tento formát neumí rozluštit. Museli by si zakoupit nové přístroje, a investovat tak další peníze.

O úvahách použít úspornější, ale stejně kvalitní formát MPEG4 na diskuzi o digitalizaci pořádané sdružením Hermes informoval manažer firmy Petr Adamec. Podle něj videoformát MPEG4 umožní zařadit do digitální sítě šest až osm TV programů, zatímco současné sítě Radiokomunikací a Czech Digital Group jich v MPEG2 nyní nabízí čtyři až pět. V současné době set-top boxy, rozumějící oběma formátům, na trhu nejsou. "Set-top boxy s MPEG4 budou na trhu v první polovině roku," uvedl Adamec. Jejich cena bude podle něj ale o něco vyšší než u nyní prodávaných přístrojů, jejichž ceny začínají zhruba na 2000 korunách.

Nastupující digitální vysílání má v ČR přinést do několika let asi šest digitálních sítí, v nichž by ve formátu MPEG2 mohlo najít místo asi 24 televizních a další rozhlasové programy. V případě formátu MPEG4 by se ovšem mohl počet stanic až zdvojnásobit. Podle Adamce je zvažovaný formát vhodný nejen kvůli tomu, že umožní do sítě zařadit více programů, ale také pro rozvoj televizního formátu s vysokým rozlišením označovaného jako HDTV, který je náročnější na přenos dat a podle některých odborníků mu patří budoucnost.

Ve formátu HDTV začala na podzim vysílat německá ProSieben a Sat1, další televize se chtějí přidat v době blížícího se fotbalového mistrovství světa v Německu. Telecom hodlá v digitálních sítích nabídnou i řadu interaktivních aplikací, ale nejen to. "V nejbližších dnech začneme testovat duální set-top boxy, které umožní příjem digitálního TV vysílání a širokopásmové (internetové) televize IPTV," oznámil Adamec.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Nové pozemní digitální vysílání má mírné zpoždění

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

České radiokomunikace pomalu pokrývají území ČR signálem přicházejícího digitálního vysílání DVB-T2. V září však došlo...

Na konci listopadu naladí lidé nové pozemní TV vysílání z dalších vysílačů

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

České radiokomunikace spustí v přechodové síti DVB-T2 dva nové vysílače.

V novém pozemním televizním vysílání přibude téměř 20 vysílačů

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

České Radiokomunikace plánují v následujících dvou měsících spustit čtyři vysílače svojí Přechodové sítě 12, Digital...

Najdete na iDNES.cz