Čtečky karet

  5:00aktualizováno  5:00
Výhodou paměťových flash karet jsou malé rozměry a váha, nevýhodou cena. I když i zde se začíná blýskat na lepší časy. Podívali jsme se na zoubek třem přístrojům, které mají za úkol data z těchto karet číst a také na ně data ukládat.
Potřeba mít přístup k datům uložených na paměťových flash kartách dala vzniknout mnoha a mnoha čtecím zařízením. Komplikace způsobují různé formáty, ve kterých jsou tyto typy pamětí prodávány. Výrobci tak musí řešit problém, zda vyrábět jednu čtečku pro např. CompactFlash kartu a jinou pro kartu SmartMedia či MultiMedia, nebo vyvíjet jeden přístroj, který těchto karet pojme více. Oba přístupy mají své přednosti i zápory. Ještě komplexnější přístup nabízí kombinace čtecího zařízením se zapisovacím. Zákazník zvyklý na přenos dat přímo ze svého přístroje (např. digitální fotoaparát, MP3 přehrávač, apod.) tak má další důvod přemýšlet o tom, zda si nepořídit čtecí a zapisovací zařízení pro svůj druh paměťové Flash karty.

eFilm Pocket Reader

Společnost Delkin Devices šla cestou malých zařízení úzce zaměřených na jeden formát. V jejich portfoliu jsme nalezli kombinované čtecí/zapisovací zařízení pro Compact flash paměti (typu I i II), Smartmedia a Multimedia card i Secure Digital. Vynikají svými malými rozměry a poměrně vysokou rychlostí přenosu, podporují operační systémy Windows i Mac OS. Minimální požadavek na systém společnosti Microsoft je Windows 95 ve verzi OSR 2.1 a u Mac OS verze 8.5. Samozřejmým požadavkem je USB port.

Čtečka velikosti většího přívěšku na klíče Ve výbavě verze pro čtení Compact Flash karet lze nalézt vše potřebné ke zdárnému provozu zařízení. Ovladače k zařízení jsou umístěny na 8centimetrovém CD (kde jsou i ovladače ostatních zařízení). Anglický manuál není doplněn českým překladem, ale ten v podstatě není ani potřeba. Dále je v balení přibližně metrový kabel a samotné čtecí zařízení velikosti většího zapalovače.

Po vložení přístroje DDReader-10 do USB portu (ať již přímo nebo pomocí USB kabelu), vás systém požádá o ovladače. Následuje instalace počítače a jeho restart. Poté je již zařízení plně funkční. Zobrazí se jako další disk a je možno s ním i tak pracovat. Výkon a rychlost přenosu jsme testovali na 4 MB souboru, který byl přesunut za přibližně 4 sekundy.

Toto zařízení může plnit několik funkcí. Vzhledem ke svým malým rozměrům je USB čtečka/zapisovačka vhodná na cesty, kde dobře poslouží k přesunu dat z karty na kartu. Další využití vidíme v přenosu dat mezi různými přístroji či počítači. Její funkce jakési diskety je omezena jen kapacitními limity Compact Fash karet. A vzhledem ke stále se snižujícím cenám těchto paměťových médií je toto využití nasnadě. Samotný přístroj stojí přibližně 2250 korun. V podstatě se dá porovnávat s takovými zařízeními, jako je Thumb drive, o kterém jsme psali v tomto článku.

Samsung USB Card reader

Zařízení se značkou Samsung Ačkoliv má v názvu slovo reader, zvládá i zápis. Oproti předchozímu výrobku zvládá tento dva druhy paměťových Flash karet, kterými jsou Compakt Flash a SmartMedia. Další změnou je velikost. Ta odpovídá přibližně velikosti doutníkové tabatěrky. A do třetice oproti DDReadru se nedá odpojit. USB kabel a Samsungový USB Card reader tak lze přímo připojit k USB portu na počítači. Požadavky na počítačové vybavení jsou stejné jako u předchozího zařízení.

Balení přístroje obsahuje CD s ovladači a manuál. Průběh instalace je stejný jako u předchozího produktu a výsledkem je zobrazení dvou nových disků, které se aktivují po vsunutí příslušné karty. Rychlost přenosu 4 MB souboru na Compakt Flash kartu je 22 sekund a stejný čas trvá i přesun 2MB souboru na SmartMedia. Na přístroji jsou dvě diody, jedna určuje připojení k USB a druhá signalizuje přenos souboru.

Nejlevnější zařízení v našem malém testu. Za necelých 1600 korun umožňuje pracovat se dvěma druhy karet, a uplatní se tak všude tam, kde dochází k častému přesunu dat pomocí podporovaných médií.

USB Tripple reader

Tři druhy karet pro jeden přístroj Patrně stejný výrobce jako u modelu, na který dala razítko společnost Samsung, což dokazují jak manuály, tak ovladače a rychlost přenosu. V balení lze nalézt CD s ovladači, USB kabel a manuál. Ačkoliv lze kabel odpojit, není možno samotný přístroj připojit přímo k počítači. Je to dáno i jeho velikostí, která připomíná klasický školní penál. Předností tohoto zařízení je podpora tří formátů flash karet. Jsou jimi Compact Flash, SmartMedia a Multimedia card s její obdobu Secure Digital. Náročnost na systém je stejná jako u předchozích produktů Windows 95 ve verzi OSR 2.1 a Mac OS verze 8.5.

Krabice obsahuje USB kabel (cca 1 m), CD s ovladači, manuál a samotné zařízení. Naprosto identická instalace jako u USB Card readeru přidá do počítače tři nové ikonky pro disky. Přenos dat probíhá stejnou rychlostí, která již byla naměřena u předchozích výrobků. A tak si jen zopakujeme: přenos 4MB dat na CF kartu za 22 sekund a stejný čas trvá i zápis 2 MB na SmartMedia. Také zde kontrola probíhá pomocí dvou diod. Jedna kontroluje připojení a probíhající komunikaci.

Prostor pro paměťové karty Cena mírně přes tři tisíce se může někomu zdát příliš. Také horší přenositelnost díky svým rozměrům může odradit. Je tedy jasné, že toto zařízení je určeno pro náročnější provoz v některé kanceláři, kde se používají různé typy paměťových karet a kde je nutnost.

Závěr

Jak je vidět, nabídka v oblasti zařízení pro čtení a zápis na paměťové flash karty je bohatá. Vybrat si může jak soukromník, tak společnost s poměrně rušným provozem a bohatým portfoliem paměťových karet.

Produkty zapůjčila společnost Kobe.


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...Najdete na iDNES.cz