Čtenáři MF DNES a iDNES zahájili testování digitálního vysílání. Můžete také

aktualizováno 
Prvních dvacet čtenářů začalo o víkendu testovat zkušební digitální televizní vysílání. Na dva týdny si od redakce zapůjčili set-top boxy - zařízení, které příjem digitálního signálu umožňují.
Digitální vysílání by mělo lidem umožnit, aby místo současných čtyřech až pěti televizních programů přijímali za několik let na obyčejnou anténu kanálů čtyřikrát až pětkrát víc.

Zkušební vysílání je sice v Praze a okolí dostupné už pět let, ale až v posledních měsících připoutává větší pozornost. Parlament totiž projednává zákon, který by zahájení vysílání nových programů mohl už v následujících letech umožnit.

Test digitální televize

O tom, že mají lidé o novou moderní možnost příjmu televize zájem, svědčí ohlas, jaký jsme po zahájení akce „testování digitální televize“ zaznamenali. O zapůjčení set top boxů totiž během nekolika dnů projevily zájem stovky čtenářů. A to nejen z Prahy, ale i ze širokého okolí.

Vysílání je dostupnější

Přímo v metropoli i ve středních Čechách je totiž mnoho míst, kde je současný televizní signál špatně dostupný. I to by mohlo digitální vysílání zlepšit.

„Už delší dobu jsem o vyzkoušení digitální televize uvažoval,“ říká například Radek Hamouz z Libušína u Kladna, který si včera set top box v redakci zapůjčil mezi prvními. „Současné televizní vysílání se totiž u nás přijímá špatně. Těším se, že by mi mohla novinka pomoci,“ dodal Hamouz.

Každý týden v průběhu celého léta si může set top boxy od redakce zapůjčit až dvacet čtenářů. Ti nám poté své zkušenosti s digitálním televizním vysílání sdělí a mi je zveřejníme. Podrobné informace o testování jsou k dispozici i na internetu na adrese:

http://technet.idnes.cz/

Na této adrese najdou čtenáři podrobné informace o vysílání, postupně i zkušenosti čtenářů s jeho testováním, mapy pokrytí signálem, informace o přijímačích a mnoho dalšího. Stránky budeme pravidelně aktualizovat.

Digitální televizní vysílání by v průběhu následujících let mělo v celé Evropě nahradit současné analogové. Jednotlivé evropské země se liší v rychlosti chystaného přechodu na nový typ vysílání. Ale například ve Velké Británii už ho přijímá většina obyvatel. A třeba v německém Berlíně už bylo analogové vysílání zcela vypnuto.

V České republice jsou zatím zkušební vysílače pouze v Praze. Pokrývají však velkou část středočeského kraje. Signál je za dobrých podmínek zachytitelný i sto kilometrů od metropole. Vysílání se už krátkodobě testovalo i v Brně. Tam ale bylo zase vypnuto.

Chcete se testování zúčastnit? Digitální přijímače budeme čtenářům ve spolupráci s firmou DVBTshop.cz půjčovat celé léto.

Pokud máte o účast v této akci zájem, pište na e-mail: digitv@mfdnes.cz případně na adresu MF DNES, redakce Praha, Anděl Media Centrum, Karla Engliše 519/11, Praha 5.

Z došlých dopisů a e-mailů budeme pravidelně losovat čtenáře, kterým set top box proti vratné kauci zapůjčíme.

Autor:

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Signál nového pozemního TV vysílání už pokrývá přes 97 % obyvatel

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

Poslední spuštěné vysílače pro novou pozemní digitální televizi DVB-T2 přinesly signál části severních Čech a zlínském...

Najdete na iDNES.cz