Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtěte pozorně. Možná souhlasíte s něčím, co byste nikdy nepodepsali

  1:00aktualizováno  1:00
Smlouva, kterou nikdy nikdo nečte, známá též jako EULA. Zbavuje vás vašich práv, brání výrobce před žalobami, dělá si nároky na váš počítač. Někdy ale taky nabízí odměnu těm, kdo si smlouvu opravdu přečtou.

Některé dohody, které během sekund přijímáte jediným kliknutím, by jistě daly zabrat i studentům práv. | foto: Profimedia.cz


Důležité! Čtěte pozorně!

Licenční ujednání - věnujte pozornost následujícím řádkům

Přečtením tohoto textu, skládajícího se také (ale ne nutně výhradně) ze slov, vět a interpunkčních znamének (dále jen ČLÁNEK), se vy, příjemce tohoto článku, ať již přímo nebo zprostředkovaně (dále jen ČTENÁŘ), zavazujete k bezvýhradnému plnění této smlouvy, upravující vztah mezi AUTOREM článku a ČTENÁŘEM, jakož i k jakýmkoli jiným smlouvám, které AUTOR nebo jím pověřená osoba v budoucnu uzná za vhodné, mezi jinými Dohodu o pečlivém přečtení textu, Dohodu o doporučení článku přátelům a Dohodu o darování Větší půlky(TM) království a některých blíže nespecifikovaných orgánů...


Jak se vám to četlo? Moc záživné to není, viďte. O férovosti ani nemluvě. Přesto jsou vám tyto a podobné formulace jistě důvěrně známé. Setkáváme se s nimi takřka na každém kroku: při instalaci programu, nahrávání fotek na internet, přihlašování se k on-line službám, stahování hudby, sledování filmu... Už dávno jsme se naučili tyto smlouvy nevnímat a pouze bezmyšlenkovitě kliknout na 'Přijmout', 'Accept' či podobné souhlasné tlačítko.

O co tím přicházíme? Pokusili jsme se shrnout několik zajímavých, možná nečekaných věcí, na které můžete v Ujednáních s koncovým uživatelem (End User Licence Agreement) narazit.

Google: vstup osobám mladším osmnácti let zakázán

Pátrali jste někdy po tom, jaké jsou vlastně podmínky používání u nás nejoblíbenějšího světového vyhledávače? Na www.google.cz najdeme odkaz "O Google", který nás zavede na stránku s mnoha odkazy. Jedním z nich je i "Terms Of Service", pod nímž se skrývá dokument upravující vztah mezi vámi, uživatelem služeb Google, a poskytovatelem.
V bodě 2.2 (A) této dohody se dočteme, že jedním ze způsobů, jak tuto smlouvu odsouhlasit, je samotné používání služeb Google. A v bodě 2.3 se dozvídáme, že smlouvu nemůžeme odsouhlasit, pokud jsme nedosáhli věku nutného pro oprávnění ke vstupování do smluvních vztahů. Takže děti nesmějí služby Google používat. A to ani dětský portál v Google Adresáři nebo videa z YouTube.

Přestože se podle URL adresy http://www.google.com/accounts/TOS zdá, že se dohoda vztahuje pouze na účty u Google založené, ve skutečnosti (podle nás) z jejího textu vyplývá, že se vztahuje i na užívání vyhledávání a dalších služeb, které jsou dostupné bez přihlášení k účtu. Zřejmě se jedná o způsob, kterým se Google brání případným žalobám, které by pramenily z nevhodného použití jejich služeb dětmi.

Google k tomu Chrisovi Soghoianovi z CNET News řekl: "Není možné, abychom u každého uživatele jednotlivě ověřovali jeho věk nebo právní status (legal status), uvážíme-li obrovské množství uživatelů našich služeb. Ovšem pokud zjistíme, že někdo z uživatelů porušuje Terms Of Service, včetně nízkého věku (…), podnikneme příslušné kroky, které mohou zahrnovat i zrušení daného uživatelského účtu."  

ICQ – není pro děti, není pro práci, je pro reklamy

Služba ICQ, kterou provozuje AOL, je známá svou omezující EULou. Vyjmenujme si některé z kontroverzních, či přinejmenším diskutovaných bodů (vycházíme z českého překladu na adrese http://www.icq.com/legal/license_agreement_atlas.html, závazný originál je v angličtině). 

  • Prohlašujete a zaručujete se, že je vám nejméně 13 let.
  • Prohlašujete a zaručujete, že máte odpovídající právní způsobilost k uzavření této smlouvy. 
  • Služby ICQ nebo jejich libovolná část, mimo jiné včetně libovolné verze softwaru nainstalované ve vašem počítači, přístup ke službám ICQ, který je poskytnut vám nebo jinému uživateli, a dostupnost a funkčnost libovolné vlastnosti nebo funkce ICQ, mimo jiné včetně aplikací ICQ, mohou být kdykoli dočasně nebo trvale změněny, aktualizovány, přidány, omezeny nebo ukončeny, a to bez předchozího oznámení, z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu ze strany společnosti ICQ dle jejího výhradního uvážení (dále jen "změny funkčnosti"). Aby nevznikly pochybnosti, změnu funkčnosti lze provést i u softwaru, který je již nainstalovaný ve vašem počítači. 
  • Souhlasíte s tím, že nebudete (1) bez výslovného písemného oprávnění společnosti ICQ vytvářet ani používat jiný software než ten, který vám poskytla společnost ICQ nebo America Online, LLC nebo jejich pobočka, k zadání vašeho čísla ICQ nebo hesla nebo pro získání přístupu ke službám ICQ (…). 
  • Souhlasíte s tím, že nebudete (4) připojovat, používat, pokoušet se o připojení nebo použití služeb ICQ jiným způsobem, pro libovolné komerční účely nebo jiné účely, které nejsou v dobré víře s vaším soukromým osobním užíváním tak, jak tyto služby výslovně nabízí webové stránky ICQ…

Tisíc dolarů za přečtení licenčního ujednání

Čtení podmínek se ale může i vyplatit. Programátoři freewaru PC Pitstop Optimize byli znechuceni tím, jak mnoha firmám procházejí EULA, kde je kdesi za osmnáctým paragrafem, odstavcem 4, podpoložkou F nenápadně zmíněno, že uživatel souhlasí s instalací spyware a sledovacího software… Rozhodli se tedy do své, jinak celkem standardní smlouvy, zahrnout následující větu:

"Zvláštní ocenění: Zvláštní ocenění, které může zahrnovat finanční kompenzaci, bude uděleno omezenému počtu uživatelů a držitelů licence, kteří si přečtou tuto část dohody a kontaktují nás na této emailové adrese. Tato nabídka může být kdykoli zrušena."

Trvalo celé čtyři měsíce a více než tři tisíce stažení, než se konečně jeden svědomitý čtenář EULA ozval. Za svou píli byl odměněn tisícovkou dolarů. Je to jeden z dokumentovaných příkladů, kdy se přečtení EULA skutečně vyplatilo.

Podmínka: myslete na mě (a na nejúžasnější dívku pod sluncem)

Další pěkná EULA se povedla autorovi známé utility Spybot - Search and Destroy. Program slouží k odstranění všemožné havěti z počítače, a autor má tak nejspíš své zkušenosti se zastřenými formulacemi zákeřných dohod. Proto tu svou koncipoval velice jednoduše a vtipně:

"Tak za prvé, důvody, proč je Spybot S&D freeware: a) Spybot S&D je věnován nejúžasnější dívce pod sluncem. (...) Takže vám dávám právo používat Spybot S&D tolik, co budete chtít. Ovšem jestli se vám bude líbit, prosím vás o dvě věci: pomodlete se za mě (a za nejkrásnější dívku pod sluncem, když už jste u toho:) ke svému bohu nebo čemukoli věříte, a přejte nám štěstí. (...) Dělal jsem, co jsem mohl, aby byl Spybot S&D stabilní, a zaručuji vám, že jsem do kódu neumístil žádný úmyslně škodlivý kód."

Spybot EULA

Znáte podobné "chytáky" ve smlouvách?

Pokud jste narazili na podobné chytáky ve smlouvách, dejte o tom nám a ostatním čtenářům vědět. Napište do diskuze, do vzkazu redaktorovi nebo do nového vlákna v našem fóru. Připravujeme rozsáhlejší článek, a proto nás zajímá, co v ujednáních nadzvedlo, rozčílilo, překvapilo nebo potěšilo právě vás.

Nemusí jít jen o software nebo internetové služby, i když tam je "odklikávání" nejčastější. Ony i záruční podmínky vodotěsných hodinek mohou být zajímavě protichůdné. To se třeba stalo firmě Apple, která po vydání windowsovské verze prohlížeče nejprve neupravila EULA, a ta tak zakazovala instalaci software na jiný než Apple hardware. Zdá se, že ani ti, co EULA píšou, ji pak někdy nečtou.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ukázka podvodné soutěže na Facebooku.
Útočníci lákají na Facebooku uživatele na výhru i slevu na brýle Ray-Ban

Dostat z uživatelů citlivé informace o jejich soukromí zkouší podvodníci různými způsoby. V poslední době jsou to například různé soutěže na Facebooku nebo...  celý článek

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Výpadek Facebooku 11.10.2017.
Je snad konec internetu? Facebook i Instagram mají výpadky

Uživatelé v USA i jinde na světě hlásí nedostupnost sociálních sítí Facebook a Instagram.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.