Intel na Computexu

Intel na Computexu | foto: Jiří Zahrádka

Čtyři nejlepší elektronické hračky na Computexu v Asii. Podívejte se

  • 60
Vedle amerického CESu, evropského CEBiTu a veletrhu IFA existuje ještě jeden veletrh spotřební elektroniky. Nám je téměř neznámý a hodně vzdálený. Je to asijský Computex a na Tchaj-wanu skončil v sobotu.

Zájem evropských a amerických novinářů o Computex je hodně malý. Všechny novinky viděli již ve Vegas, v Berlíně nebo v Hannoveru. Tchaj-pej je v tomto ohledu přeci jen z ruky.

Jedním z důvodů také může být to, že na Computexu těžko najdete něco zajímavého. Obrovské haly jsou přeplněné běžnou spotřební elektronikou, kterou vídáme na pultech obchodů již několik let. Vytratila se vize, náhled do budoucnosti a originalita.

Intel na Computexu

Na následujících řádcích najdete to nejlepší z Computexu podle Technetu. V některých případech se finálních produktů možná nedočkáme, ale z větší části jsou to nápady chystající se do výroby. Nejvíce pozornosti mezi novináři přitáhl Asus Eee Tablet a 3D dotykový displej, ke kterému nepotřebujete brýle.

Tablet nebo notebook?

Apple vydal iPad a fanoušci značky se mohou přetrhnout v nakupování. Další výrobci zareagovali po svém - vlastní návrhy tabletů, které měli léta v šuplíku, začali houfně představovat na výstavách a dotahovat vývoj do konce.

Že je to slepá ulička a vyhozené peníze, je nasnadě. Zákazníci Applu si nic od konkurence nekoupí, protože to prostě nebude Apple, a ostatní uživatele to nebude zajímat, protože nenajdou využití. Každopádně na Computexu byla představena celá řada nejrůznější tabletů, které se mají začít prodávat na začátku roku 2011. Jeden z nich ale opravdu zaujal a má celkem velkou šanci na prodejní úspěch.

Asus Eee Pad 121

Zatímco netbooky můžete vybírat i podle designu zařízení, u nastupujících tabletů nemají výrobci moc šancí si s tvary jakkoli pohrát. Tablet je zkrátka displej za kusem skla, měnit lze jenom detaily. Z řady výrazně vybočil Asus se svým Eee Padem, který k tabletu přidal velkou odnímatelnou klávesnici. Velmi slušně vypadají i parametry.

Asus Eee Pad 121Asus Eee Pad 121

Podle jednoho z vývojářů v Asusu hodně bojovali s krátkou výdrží baterie. Nechtěli totiž použít slabý procesor ARM pro mobily, ale pořádné Core 2 Duo. Do části s klávesnicí proto dali velkou sekundární baterii, která tablet při připojení dobíjí. Díky této naprosto jednoduché myšlence by mohl mít Eee Pad výdrž až 10 hodin, zároveň by mohl sloužit jako plnohodnotný tablet a solidně výkonný notebook na cesty.

Asus Eee Pad 121

A pozor - už v základu chce Asus dodávat kapacitní stylus na rychlé náčrtky a dělání poznámek. Můžete proto nejenom "konzumovat obsah" jako na iPadu, ale i pohodlně psát a pracovat.

Stylus tabletu Asus EEE Pad

V nabídce se objeví rovněž menší verze bez klávesnice a se slabším hardware. Samotný tablet má hmotnost 675 gramů, celková hmotnost s přídavnou klávesnicí má činit okolo 1,8 kg. Na trhu by se mohly oba dva tablety objevit počátkem příštího roku, snad se projekt podaří dotáhnout do konce.

Asus Eee Pad 121Asus Eee Pad 121

Asus Eee Pad 121 (s klávesnicí)
  • 12" dotykový displej, kapacitní se stylusem, předpokládané rozlišení 1280 x 800
  • procesor Intel Core 2 Duo, neznámý typ
  • disk 32 nebo 64 GB, typ SSD
  • 2 GB operační paměti
  • USB, HDMI, webkamera, wi-fi b/g/n
  • hmotnost 675 gramů tablet, 1,8 kg tablet + klávesnice
  • výdrž až 10 hodin
  • Windows 7 Home Premium

Asus Eee Pad 101TC (bez klávesnice)
  • 10" dotykový displej, kapacitní se stylusem, předpokládané rozlišení 1024 x 600
  • procesor Nvidia T20
  • disk 16, 32 nebo 64 GB, typ SSD
  • 512 MB operační paměti
  • USB, webkamera, wi-fi b/g/n, v dokovací stanici HDMI
  • hmotnost 675 gramů
  • výdrž neznámá
  • Windows Embedded Compact 7

Zlatý metál

Ještě větší trhák než Eee Pad je Eee Tablet. Vypadá jako úplně běžná čtečka knih, je tenký a používá dobře čitelný černobílý displej typu E Ink. Oproti běžným čtečkám má ale také dotykové pero, díky kterému na něj lze psát a kreslit jako na běžný papír.

Asus Eee Tablet

V zařízení dále najdeme wi-fi, takže lze surfovat na internetu a vyřizovat poštu. Ve specifikacích se nikde nenachází možnost 3G, na stánku Asusu ale o tom několikrát padla zmínka, takže se možná dočkáme i této varianty. Nechybí USB (micro), neměl by tedy být problém například stáhnout na dovolené obrázky z fotoaparátu.

Asus Eee Tablet

Výdrž baterie při surfování po internetu má být 10 hodin, což je při hmotnosti zařízení okolo 600 gramů skvělá hodnota. Pochválit musíme také rychlost otáčení stránek dokumentu, celá obrazovka se dokáže přepsat už za 0,1 sekundy. Na video tento typ displeje není vhodný, na surfování nebo používání webkamery ale postačuje.

Asus Eee Tablet

Možná někomu bude vadit černobílý displej, faktem ale je, že pro dlouhodobější čtení je příjemnější na oči. Lepší je také cena, oproti IPS displejům je levnější o desítky procent. Ve výsledku tak má celé toto zařízení stát v nejlevnější verzi 200 až 300 USD. V přepočtu na české koruny se dostáváme k ceně okolo 4 500 až 6 500 Kč. A to nejlepší na konec - není to žádná studie, tento tablet se chystá na trh už v září.

Asus Eee Tablet

Asus Eee Tablet
  • displej 8", 64 odstínů šedi, rozlišení 768 x 1024
  • procesor ARM
  • 2 GB vnitřní paměti, další rozšíření přes microSD
  • dotyková plocha s EMR technologií
  • microUSB, microSD, wi-fi, webkamera 2Mpix
  • podpora formátů PDF, ePub, TXT, FB2
  • výdrž až 10 hodin
  • hmotnost okolo 600 gramů

Dotyky podruhé

Z notebooků zabruslíme ještě na stánek MSI, které projevilo velkou dávku představivosti a ukázalo Sketch Book. Je to 12" notebook, bohužel zatím jen se slabým procesorem Intel Atom, který má klávesnici otočnou o 180°. Z jedné strany je pak klasická klávesnice, z druhé je velká dotyková plocha určená pro kreslení a rychlé náčrtky. Touchpad je umístěný v pravém rohu u displeje pro obě strany, neotáčí se.

MSI Sketch BookMSI Sketch Book
MSI Sketch Book

Výrobce předvedl Sketch Book jenom v den tiskové konference, po zbytek veletrhu byl na stánku ve vitríně a hostesky ho moc nechtěly ukazovat. Nasvědčovalo by to tomu, že MSI zatím nemá funkční vzorek. Neznámá je cena, datum uvedení i některé bližší parametry. Každopádně MSI tímto konceptem překvapilo.

MSI Sketch Book

Mezi notebooky byl Sketch Book jedním z největších překvapení veletrhu. Bohužel zůstal trochu ve stínu, MSI více propagovalo svůj tablet. Více se o něm dozvíte zde.

MSI Sketch Book

MSI Sketch Book
  • 12" displej
  • procesor Intel Atom
  • dotyková plocha s možnost psaní a kreslení, rozpoznávání písma

3D bez brýlí

Asi největším trhákem celého Computexu 2010 měla být 3D televize, ke které nepotřebujete žádné brýle. Z televize se nakonec vyklubal o dost menší dotykový panel, ale i tak působila tato technologie při reálném kontaktu jako ze snu. Displej najde využití například v kamerách nebo chytrých mobilech. Začátek jeho výroby je prý na spadnutí.

Sharp 3D LCD

Panel byl k vidění na stánku Sharpu, podobný typ má vyrábět rovněž Fuji. Oba fungují na principu "paralaxní bariéry", kdy jsou diody emitující světlo rozděleny do několika vrstev a vysílají světlo ve třech směrech pod různým úhlem. Kromě vrstvy s přímým osvětlením najdeme v panelu také vrstvu, která svítí lehce doleva a vrstvu, která svítí lehce doprava. Rychlé změny obrazu a jejich přesná synchronizace nakonec utvoří výsledný 3D dojem.

Princip paralaxní bariéry

Protože dotyková vrstva a rychlé překreslování displeje snižují jas obrazu, umístil Sharp do prototypu zatím nejsilnější podsvícení. Zatímco běžný stolní monitor má jas okolo 300 cd/m2, panel od Sharpu vyzáří až 500 cd/m2. Jaké podsvícení bude u reálných panelů teprve uvidíme, výrobci budou muset myslet na spotřebu.

Princip paralaxní bariéry jinak není vůbec nový, první funkční vzorky 3D displeje se objevily už před více než pěti lety. Sharp si technologii vyzkoušel dokonce v notebooku, na kterém bylo možné prohlížet 3D fotografie. Byl však velmi drahý, těžký a velké nadšení nevzbudil. Další model už Sharp nenabídl.

Dodnes se princip paralaxní bariéry využívá například v luxusních autech. Řidič může na displeji ve středovém panelu sledovat navigaci, zatímco spolujezdec kouká na stejném displeji třeba na film.

Pro všechny, kterým se 3D nelíbí, umožňuje displej přepnutí do 2D zobrazení. S tímto přepínáním režimů se počítá i u očekávaných televizí. Nevýhodou technologie jsou omezené náhledové úhly v obou režimech.

Sharp 3D touchscreen
  • 3,4" dotykový displej s rozlišením 854 x 480
  • technologie Parallax Barrier pro 3D vjem
  • jas 500 cd/m2
  • kontrastní poměr 1000:1