Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtyři repasované notebooky za pár korun. Který vybrat?

Jaký repasovaný notebook lze koupit za určitou částku? Co je možné očekávat od přenosného počítače za 7, za 8 a za 10 tisíc Kč s daní?
Nevyhazujte staré notebooky. Ještě se mohou hodit

Nevyhazujte staré notebooky. Ještě se mohou hodit

Srovnání levných repasí s nejlevnějším novým notebookem do 10 tisíc Kč

V minulém článku jsme si představili obecné výkonové kategorie repasovaných notebooků, nyní se podíváme na konkrétní srovnání levných repasovaných notebooků. Aby bylo srovnání naprosto férové, vezměme, jaký komfort nabízí jeden z nejlevnější současných notebooků - a srovnáme jeho výhody s nabídkou repasí. V dnešním článku porovnáme modely s procesory Mobile Pentium III a Pentium M. Vzhledem k nepraktičnosti procesoru Pentium 4 pro notebooky jsme jej do srovnání nezařadili. 

Jedním z nejlevnějších (nový, s plnou zárukou) je v současnosti HP model 530 za cenu cca 13 tisíc Kč včetně DPH. Z následujícího pohledu na jeho vybavení je zřejmé, kde všude výrobce ušetří, aby takto atraktivní ceny dosáhl.

Pro srovnání byly vybrány čtyři repasované notebooky, s cenami od 7 do 10 tisíc Kč včetně DPH. Snažili jsme se vybrat pokud možno typizované zástupce této kategorie - z pochopitelných důvodů je nabídka u repasí velmi různorodá a obměňuje se velmi rychle, proto berte typy notebooků jako modelové příklady a jejich ceny spíše jako orientační (s tendencí ke svižnému poklesu, paralelně k cenám nových notebooků).

Hewlett Packard 530 - stručný přehled kvalit

Hewlett Packard model 530 za 11.300 Kč bez DPH nabízí procesor Celeron M s taktem 1600 MHz, 1 GB operační paměti, 80GB pevný disk se 5400 otáčkami, DVD přepisovací mechaniku, 15,4palcový displej s rozlišení 1280x800 bodů, čipovou sadu Intel i950 s integrovaným grafickým jádrem a sdílenou (grafickou a operační) pamětí, bez operačního systému, s minimálním rozsahem rozhraní (VGA výstup na monitor, 2x USB 2.0, 2 audio konektory, 1 slot PCMCIA), počítačovou síť 10/100 Mbit, bezdrátovou síť 802.11b/g 54 MBit/s a faxmodem V.90 pro připojení po telefonu. Notebook váží 2,7 kilogramu a má rozměry 35,7 x 22,7 x 3,5 centimetrů (zabraný prostor - objem 2836 cm krychlových). Na lithium iontový akumulátor vydrží maximálně 2,2 hodiny, spíše méně - v intenzivním provozu těsně nad hodinu.

 


Zhodnocení nabídky možností nového HP 530

Kupodivu, výše uvedené HP toho nenabízí zase až tak málo - je to vybavení, které bohatě postačuje pro běh Windows XP (licence Windows není v ceně) a kancelářských aplikací včetně běžného Internetu. Samozřejmě, sem tam si počkáte (Celeron 1600 MHz není nejrychlejší), současné akční hry si na tomto notebooku neužijete (chybí kvalitní grafická karta), na disk uložíte jen polovičku filmů oproti nejdražším notebookům a starší periferie ani videokameru či televizi k notebooku nepřipojíte (chybí sériové, paralelní, infračervené rozhraní, chybí FireWire vstup i S-video výstup). Hmotností nepatří mezi lehké notebooky (ty se pohybují kolem 2,0 až 2,3 kg), ale pořád ještě se snadno přenáší. Mírným pozitivem je zde 15,4palcový širokoúhlý displej s rozlišením 1280 x 800 bodů. Otázkou je lesklý povrch obrazovky BrightView - někdo ho rád, někdo méně.

Kategorie 1. - Lehounký Siemens Lifebook S-4542 za cca 7 tisíc Kč

Příkladem u nejpomalejších rozumných repasí může jít například miniaturní Siemens za cca 6.000 Kč bez DPH. Obsahuje Pentium III na 600 MHz, 128 (nebo 256) MB operační paměti, 12 GB disk, pouze 1x USB v pomalé verzi 1.1 (12 Mbit/s namísto 480 MBit/s), výstup na monitor, rozšiřující pozici PCMCIA a infračervené rozhraní, integrovaná optická mechanika CDROM je v ceně. Za cenu poloviční oproti HP 530 je to ve všech směrech prakticky jen zlomek vlastností: třetinová frekvence, osminová paměť, procesor o tři generace zpět, šestina diskové kapacity...

...oproti tomu však nabízí Siemens velikost formátu téměř B5, hmotnost 1,7 kg (versus 2,7 kg), navíc kompaktní 12,1palcový polysilikonový displej s rozlišením 1024 x 768 bodů, který je poháněný samostatným 128bitový grafickým čipem Trident Cyber 9525 (s 2,5 MB vlastní videopaměti). Klíčovým rozdílem je zde kompletně hořčíková konstrukce notebooku, která v kombinaci s jeho velikostí (objem téměř poloviční oproti HP) dává uživateli k dispozici naprosto fantastický mininotebook za poloviční cenu. Tedy, nebýt jeho omezení: paměť nelze rozšířit na více než 256 MB (cena 128 MB cca 800 Kč), což prakticky vylučuje použití Windows XP - pro Office 97/2000 a Windows 98/2000 to však stačí. Pokud se má pracovat mimo zásuvku, bude potřeba koupit nový akumulátor - investice cca 2 tisíc (standardně nový vydrží cca 2 - 3 hodiny). Hodně věcí lze rozšířit například přes USB a PCMCIA (USB 2.0, WLAN, Bluetooth, DVD+/-RW, FireWire), některé však lze dokoupit jen draho nebo vůbec (výstup na televizi, procesor, paměť).

Dojmy: Fujitsu mělo o něco méně pohodlnou klávesnici nežli notebooky IBM - nejenom velikostí, ale i pohodlností stisku, rovným a pevným vedením a zpětnou vazbou. Displej není nijak extrémně jasný ani na maximální výkon - částečně může být již z výroby, také se na něm mohl podepsat věk. Jeho podsvícení je však poměrně rovnoměrné.

Přednosti

  • Ultrakompaktní velikost
  • Velmi nízká hmotnost
  • Vysoce odolná konstrukce
  • Vysokorozlišivý displej
  • Infračervené rozhraní

Zápory

  • Velmi pomalý procesor
  • Malá paměť a pevný disk
  • Absence vnitřní optické mechaniky
  • Absence jakýchkoliv lepších rozhraní
  • Velmi krátká jednoměsíční záruka

Shrnutí: ultrakompaktní notebook za velmi nízkou cenu, který si však s sebou nese značné množství kompromisů.

Kategorie 2. (nižší) - Odolný IBM ThinkPad T22 za cca 8 tisíc Kč (vč. DPH)

Pentium III 900 MHz je na hranici únosně rychlého procesoru pro běžné požadavky. O to více pak záleží na paměti. IBM ThinkPad T22 nabízí už v základní verzi 256 MB (rozšiřitelné na 512 MB), doplněné o 20GB disk, DVD-ROM mechaniku, grafiku S3 Savage s 8 MB paměti a displej 14,1palce s rozlišením 1024x768 bodů plus rozhraní sériové, paralelní, infračervené, PS/2 pro myš, S-video výstup na televizi, síť 10/100 Mbit, faxmodem V.90, VGA výstup, 2x PCMCIA a pomalé rozhraní USB 1.1. To jsou pro tyto notebooky poměrně typické parametry...

...v ceně IBM uživatel dostává navíc licenci Windows 2000 Professional, víko displeje z titanu, hmotnost 2,4 kg a rozměry 30,4 x 25,0 x 3,66 cm (2781 cm3 versus 2836 cm3 HP 530). Pro některé uživatele zvyklé na touchpad zde může být nevýhodou ukazovátko uprostřed klávesnice (kdo používá myš, ten si toho rozdílu ani nevšimne). Značnou výhodou je zde také šíře podpůrných aplikací IBM automaticky aktualizovaných na nejnovější stav 2006 z Internetu zdarma. Aby notebook splňoval nejmodernější očekávání, lze uvažovat o dokoupení rozšiřující PCMCIA karty s nabídkou rozhraní USB 2.0 (cca 400 Kč), paměti (cca 1500 Kč) a novém akumulátoru (cca 2500 Kč). I bez těchto rozšíření však notebook nabízí solidní základ.

Dojmy: Ve své třídě špičková klávesnice, avšak namísto touchpadu pouze ukazovátko uprostřed klávesnice, to vyžaduje zvyk - nebo zakoupit rovnou i myš (nejlépe malou, kompaktní, snadno přenosnou - ale laserovou pro kvalitní snímání na téměř jakémkoliv povrchu včetně vlastního kolena v autobuse). Stejné omezení jako u někdejších nových ThinkPadů T4x - jas displeje je vhodný do běžné kanceláře, na slunci neuvidíte nic - oproti dnešním notebookům slabší již z výroby.

Přednosti

  • Rozumná velikost
  • Nízká hmotnost
  • Odolná konstrukce
  • Dostačující procesor, paměť a disk
  • Výstup na televizi
  • Infračervené, paralelní, sériové rozhraní
  • Licence Windows 2000

Zápory

  • Pouze DVD-ROM mechanika
  • Nízký výkon pro vyšší požadavky
  • Absence rozhraní WLAN, Bluetooth, FireWire
  • Velmi krátká jednoměsíční záruka

Shrnutí: Cestovní notebook za přijatelnou cenu pro základní požadavky, který bez rozšíření nestačí vyšším nárokům na výkon a vybavení. Často již lze sehnat za obdobnou cenu i model T23, který nabízí vyšší rychlost a větší disk. Zajímavou volbou může být i model Siemens Lifebook řady S-55xx, který nabízí sice jen pomalejší procesor, ale za to je lehký a skladný (1,7 kg a formát A4).

Kategorie 2. (vyšší) - Compaq Evo N600c za 10.000 Kč

Tento notebook je o jen tři tisíce korun (25 procent) levnější než nové HP - takže už by měl nabídnout opravdu hodně. Dokáže se repasované PC skutečně při podobné ceně vyrovnat novému notebooku? Kupodivu ano. Compaq Evo N600c je vlajkovou lodí notebooků z generace Pentium III. Jeho procesor tiká v taktu 1200 MHz, což v praxi znamená velmi podobný výkon jako Celeron M se 1600 MHz u HP 530. U optiky nabízí oba notebooky hodně, na přepisovací DVD však levnější Compaq nemá (jen kombo mechanika čtecí DVD-ROM a přepisovací CD RW). V paměti Compaq Evo nové HP nepřekonává, protože standardně nabízí jen 256 MB. V pevném disku má náskok HP 530 též (30 GB Evo namísto 80 GB HP 530). V rozhraních nabízí Compaq Evo totéž co IBM T22 (tedy i infračervené rozhraní a výstup na televizi), HP 530 zde nemá šanci (krom bezdrátové sítě, tu však lze snadno dokoupit). V grafice si vede Evo o něco lépe než HP 530, ATI Mobility Radeon s nesdílenými 16 MB paměti nezpomaluje operační paměť. Ale zase tak rychlý starší grafický čip Mobility Radeon sám o sobě také není a na 3D hry stačí, ovšem jen na velmi staré (tedy podobně jako integrované grafické jádro HP)...

...opravdovou výhodou HP Compaq Evo je však jeho 14palcový displej, ten má totiž rozlišení 1400x1050 bodů. Díky němu zůstává i jinak zajímavý širokoúhlý displej HP 530 hluboko ve stínu: při porovnání pracovní plochy nabízí HP 530 pouze 69 procent celkového počtu zobrazovacích bodů oproti Compaq Evo (1400x1050 bodů a 1280x800 bodů - v obou rozměrech jej Evo překonává), navíc při kompaktnějším rozměru obrazovky (14,1 versus 15 palců - výsledkem je podstatně ostřejší obraz). Stejně jako u předchozího IBM si do třetice všeho dobrého uživatel v N600c nosí hořčíkovou konstrukci. A oproti IBM je zde k dispozici jak touchpad (ploška uprostřed opěrky dlaní), tak trackpoint (ukazovátko uprostřed klávesnice) - pro každého uživatele to, co preferuje. Poslední trumf vlajkové lodi rodiny Pentium III je velikost a hmotnost: 30,7 x 25 x 3,07 cm (aneb 2356 cm3 oproti 2836 cm3 u HP 510) a 2,4 kg (vs. 2,7 kg).

Dojmy: Rozlišení displeje je neuvěřitelnou výhodou - například při prohlížení fotografií nebo při práci v Excelu. Je nutné si zvětšit písmo na 110 až 120 procent běžné velikosti, aby uživatel nepřišel o oči, ale za to ten luxus ohromného prostoru v Excelu - a i ve Wordu si lze dopřát zobrazení dvou stránek vedle sebe a jakžtakž rozeznávat, co je vlastně na nich. Na druhou stranu, klávesnice je sice subjektivně o něco lepší než u Fujitsu Siemens (hlavně velikostně), ale na ThinkPad nemá.

Přednosti

  • Rozumná velikost
  • Nízká hmotnost
  • Odolná konstrukce
  • Vysoké rozlišení displeje
  • Svižný procesor
  • Výstup na televizi
  • Infračervené, paralelní, sériové rozhraní

Zápory

  • Absence rozhraní WLAN a FireWire
  • Krátká šestiměsíční záruka

Shrnutí: Špičkový notebook předminulé generace za atraktivní cenu s mnoha nadstandardními vlastnostmi navíc, který uspokojí i náročnějšího uživatele.

Kategorie 3. (vysoká) - Compaq Evo N620c za 8.000 Kč

Tento notebook je o velmi podobný svému předchůdci N600c a ještě je o dva tisíce korun (25 procent) levnější - a i přesto nabízí opravdu hodně. Dokáže se repasované PC skutečně při ani ne dvoutřetinové ceně vyrovnat novému HP? Ano a ne. Compaq Evo N620c je solidním zástupcem kategorie notebooků s procesorem Pentium M první generace. Jeho procesor bije v taktu 1500 MHz, což v praxi znamená velmi mírně vyšší výkon než Celeron M se 1600 MHz u HP 530. U optiky nabízí oba notebooky hodně, na přepisovací DVD však opět levnější Compaq nemá (jen kombo mechanika čtecí DVD-ROM a přepisovací CD RW). V paměti Compaq Evo též nové HP nepřekonává, protože standardně nabízí jen 256 MB (za 500 Kč dalších 256 MB). V pevném disku má náskok opět HP 530 (40 GB Evo namísto 80 GB HP 530). V rozhraních nabízí Compaq Evo totéž co N600c a IBM T22 (tedy i infračervené rozhraní a výstup na televizi), HP 530 zde nemá šanci (krom bezdrátové sítě). V grafice si vede Evo o něco lépe než HP 530, ATI Mobility Radeon v pokročilejší generaci 7500 s nesdílenými 32 MB paměti nezpomaluje operační paměť. Starší grafický čip Mobility Radeon 7500 přesto na moderní 3D hry nestačí...

...oproti N600c se nový N620c nemůže pochlubit špičkovým displejem - má zcela obyčejný displej s rozlišením 1024 x 768 bodů, což jej sráží i ve srovnání s vlastním předchůdcem. Širokoúhlý displej HP 530 tu září a Evo je prostě tuctové. Stejně jako u předchozího modelu se uživatel v N620c může spolehnout na hořčíkovou konstrukci. Hmotnost přesvědčí: 2,2 kg Evo versus 2,7 kg nové HP.

Dojmy: Tento notebook se v mnoha ohledech podobá oblíbenému modelu IBM ThinkPad T4x, který lze nalézt na trhu repasí za obdobnou cenu. ThinkPad má (subjektivně) o malinko tužší konstrukci displeje, rozložením a kvalitou provedení mírně lepší klávesnici, zcela jasně lepší ochranu vnitřního prostoru notebooku (zvýšené okraje displeje) a integrované noční osvětlení klávesnice ve víku displeje. Ve všech ostatních ohledech jsou tyto stroje srovnatelné a ačkoliv zastánci industriálního designu IBM nemusí souhlasit, stroje Compaq Evo ve svém černo stříbrném provedení jsou atraktivnější než černé hranoly IBM.

Přednosti

  • Rozumná velikost
  • Nízká hmotnost
  • Odolná konstrukce
  • Svižný procesor
  • Výstup na televizi
  • Infračervené, paralelní, sériové rozhraní

Zápory

  • Podprůměrné rozlišení displeje
  • Absence rozhraní WLAN a FireWire
  • Krátká šestiměsíční záruka

Shrnutí: Průměrný notebook minulé generace za velmi dostupnou cenu s průměrnými vlastnostmi své třídy, který však uspokojí i velmi náročného uživatele současných notebooků.

Závěrem - repase vítězí ve vlastnostech, záruka otázkou...

Ačkoliv žádný z repasovaných notebooků zde uvedených nepřekonává nové HP 530 v hrubém výkonu celého systému, dokonce i nejlevnější notebook za polovičku může nabídnout ledacos, co HP 530 nemá - a co pak teprve ostatní repasované notebooky s vyšší cenou.

Všechny repasované notebooky mají shodně podstatně kvalitnější vnější konstrukci, hořčíkovou či titanovou a nižší hmotnost. A ať již je to velikost Siemens Lifebook, nebo zajímavá kombinace šíře rozhraní, dostačujícího výkonu, licence Windows a nižší ceny u IBM ThinkPad T22 nebo téměř srovnatelný procesorový výkon a v mnoha směrech lepší vybavení u Compaq Evo (jak N600c, tak N620C), základní otázkou pak zůstává prakticky jen záruka.

Výhodou poměrně široké nabídky repasí na českém trhu je široká variabilita v rozhraních, v rozlišení displejů, v odolnosti a ve známých značkách. I když mezi repasemi zpravidla objevíte značky, které si kupují větší společnosti, proto tam jsou zpravidla jen méně zastoupeny společnosti jako Asus či Acer, bez problémů však narazíte na IBM, Dell, HP a další. Mezi klasickými repasemi se však také prakticky nepotkáte s elitními designovými či image notebooky vyšší cenové kategorie, značky Samsung, Sony či Apple zde proto nehledejte - ty lze koupit zpravidla jen od individuálních vlastníků. Zde uváděné notebooky jsou celkem reprezentativním vzorkem, co je možné dnes sehnat - a za stále lepší ceny.

I s rozšířením paměti a novým akumulátorem (pokud je potřeba) vychází tyto notebooky relativně dobře, včetně mobilní komunikace na cestách (EDGE či další nabídky je pro tyto notebooky ideální způsob, jak získat za pár korun opravdu mobilní pracovní nástroj s plnou konektivitou kdekoliv). Jediným rizikem zůstává absence delší záručního plnění. Někteří prodejci však nabízí prodloužení záruky, případně i poměrně levnou výměnu článků akumulátoru. Rozhodně nelze než doporučit výběr notebooků nejlepších značek a s kvalitní konstrukcí.

Bez rozšířené záruky je nákup notebooku otázkou poctivého otestování při nákupu a hned po koupi. Naštěstí se jedná (alespoň co do obecných zkušeností) o kvalitní výrobky, i tak však značné riziko nese sám spotřebitel. Na druhé straně, slušně vybavené či tak levné notebooky jinak získat lze jen velmi těžko, nové notebooky si stále svou cenu (i přes výrazný propad) drží nad 10 tisíc Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 1 příspěvek

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...