Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyřikrát s trojnásobným zoomem a třemi Mpix (díl první)

aktualizováno 
Nejširší nabídka firem vyrábějících digitální fotopřístroje v současnosti míří do oblasti třímegapixelových aparátů s trojnásobným optickým zoomem. My jsme proti sobě postavili modely od společností Fujifilm, Nikon, Olympus a Samsung. První díl je věnován seznámení.

V rámci přílohy digitální léto jsme testovali několik přístrojů s podobnými základními parametry a cenou do 15 000 korun. Jeden z nejlepších poměrů cena/výkon v oblasti digitálních fotoaparátů přinášejí v současnosti přístroje s trojnásobných optickým zoomem a 3Mpix snímacími čipy. Připravili jsme pro vás test čtyř představitelů tohoto segmentu digitální fotografie, v němž jsme se pokusili ukázat přístroje pro začátečníky i zkušenější fotografy. V prvním díle se seznámíme se všemi modely.  

Fujifilm FinePix A303

Digitální fotoaparát FinePix A303 je nejstarší přístroj našeho klání a jeden z prvních vůbec, který využívá paměťového média xD Picture Card. Objevil se v roce 2002 o prázdninách a již byl dokonce představen jeho nástupce. Tak jako u všech ostatních modelů i zde byl použit matný stříbrný povrch, který dodává přístroji punc elegance. Designově zajímavá je poměrně masivní krytka objektivu. Nejdůležitějším ovládacím prvkem je otočný kruh na zadní straně. Na něm si uživatel volí v jakém režimu bude fotit, či zda si bude snímky prohlížet.

Fujifilm FinePix A303 Fujifilm FinePix A303

FinePix A303 může využít přibližně 3,3 milionu obrazových bodů svého CCD čipu. To mu dovolí vytvořit snímky s maximálním rozlišením 2048 x 1536 obrazových bodů. Příznivci nekomprimovaných formátů TIFF a RAW přijdou zkrátka, FinePix A303 nabízí pouze komprimovaný formát JPEG. Trojnásobný optický zoom využívá ohniskové vzdálenosti od hodnoty 5,7mm až po 17,1 mm (ekviv. 38-114mm u 35mm). Rychlost zoomování je cca 2 sekundy z minima do maxima. Údaje o světelnosti objektivu jsou F2,8-F4,8. Makro režim dovolí pracovat již od 10 cm. Rychlost závěrky je mezi hodnotami ½ a1/2000 sekundy. Citlivost přístroje odpovídá ISO 100. Expozice je měřena v 64 zónách.

Při zapnutí manuálního režimu přibude v menu položka pro vyvážení expozice. Dále je na výběr šest přednastavených možností pro správné vyvážení bílé, jako je například focení při oblačnosti nebo při zářivkovém světle. Od inicializace až po pořízení prvního snímku po zapnutí uplyne cca 4,3 sekundy, což je velice dobrý výsledek. Další fotografii pak lze pořídit již za necelé 2 sekundy.

Fujifilm FinePix A303 - menu 

LCD displej je veliký 1,5 palce a obsahuje zhruba 60 000 obrazových bodů. Nahrání videosekvencí v rozlišení 320 x 240 pixelů s rychlostí 10 snímků za sekundu je bez zvuku. Dosah blesku je přibližně 3,5 metru. K dispozici jsou funkce redukce červených očí, synchronizace s pomalou závěrkou a další. V základní výbavě se nachází jedna 16MB paměťová xD karta. Komunikace probíhá přes USB 1.1 rozhraní. FinePix A303 je napájen dvěma tužkovými (AA) bateriemi a má nadprůměrnou výdrž. Tento digitální fotoaparát má rozměry 97 x 63,9 x 34,3 mm a váhu kolem 145 gramů. Cena A303 je asi 14 490 korun včetně DPH, ale díky v současnosti probíhající akci je k dispozici již za méně než 11 000 korun.

Nikon Coolpix 3500

Nový Nikon Coolpix 3500 rozeznáte od jeho předchůdce na první pohled. Tam, kde se u předchozího modelu vyjímala modrá barva, je u Coolpixu 3500 použita šedá. Ovládací prvky jsou stejné a to včetně originálního posuvníku na horní části, kterým si uživatel volí zapnutí, režim focení a prohlížení. Samozřejmostí je velice originální řešení práce s objektivem, které přístroj zdědil po předchůdci. Není totiž využíván žádný posuvný kryt, ale otáčí se celé tělo objektivu i s integrovaným bleskem. Ostatně společnost Nikon je na otáčení různých částí digitálních fotoaparátů vysazena, vzpomeňme jen na novinku Nikon SQ.

Nikon Coolpix 3500 Nikon Coolpix 3500

Coolpix 3500, který se objevil na začátku podzimu 2002, je vybaven CCD senzorem s 3,34 milióny obrazových bodů, výsledné snímky (pouze ve formátu JPEG) jsou pak složeny z 2048 x 1536 bodů. Optický zoom je trojnásobný. Rychlost přechodu z širokoúhlého záběru do „tele“ je asi 1,6 sekundy. Ohnisková vzdálenost 5,6 – 16,8 mm odpovídá 37 –111mm ve světě 35mm aparátů. Světelnost objektivu se pohybuje mezi F2,7 – F4,8. Rozsah citlivosti je mezi ISO 100 a 200. Makromód je nastaven pro snímání z minimální vzdálenosti 4 centimetry. Závěrka pracuje rychlostí 2 – 1/3000 sekundy. Při dlouhých expozicích se automaticky zapíná funkce redukce šumu. Přístroj je vybaven sedmi nástroji pro vyvážení bílé. Mezi dvanácti scénickými režimy lze nalézt například „museum“, což je focení uvnitř budovy bez použití blesku. Nikon nabízí 256zónové měření expozice.

Menu se nám zdálo zpočátku poněkud nepřehledné, ale po chvilce používání s ním se dá na uspořádání zvyknout. Přibližně 5,6 sekundy trvá, než se přístroj zapne a zvládne pořídit první snímek. Ten následující je možno pořídit již za 1,6 sekundy.

Nikon Coolpix 3500 - menu 

Dosah blesku je přibližně tři metry. Lze využít funkci redukce červených očí. Videosekvence ve formátu 320 x 240 bodů mohou trvat 15 sekund při rychlosti 15 snímků za sekundu. Není však zaznamenán zvuk. Jeden a půl palcový nízkoteplotní polysiliconový TFT LCD displej dává prostor pro 110 000 zobrazovacích bodů a šetří baterie. Ve vybavení lze objevit 16MB Compact Flash kartu a vlastní akumulátor. Komunikace s PC probíhá přes USB kabel. Rozměry Coolpixu 3500 jsou 114 x 59,5 x 31,5 mm. Přístroj váží 175 gramů a je k dostání za 14 900 korun i s daní. Společnost, jenž nám jej zapůjčila, tento aparát nyní nabízí za cca 11 500 Kč.

Olympus Camedia C-350ZOOM

Nejnovější model našeho testu pochází z dílen Olympusu. Naleznete jej pod označením C-350Zoom. Design - matná stříbrná metalíza a tělo s minimem ovládacích prvků - z něj dělá lákadlo pro dámské ruce. Výrobce v tomto případě vsadil na zajímavé řešení některých standardních funkcí. Jako příklad může sloužit uvedení aparátu do chodu, kdy stačí odsunout kryt před objektivem na druhou stranu. Při vypínání přístroje přitom stačí kryt mírně posunout zpět, počkat než se objektiv zasune a poté jej doklapnout do výchozí polohy. Zaujmout může také tlačítko pro ovládání zoomu, které je umístěno na kraji vedle spouště.

Olympus Camedia C-350ZOOM Olympus Camedia C-350ZOOM

Kompaktní digitální fotoaparát s CCD čipem o 3,34 Mpix dovolí vytvořit snímky v maximálním rozlišení 2048 x 1536 obrazových bodů, avšak není k dispozici žádný nekomprimovaný formát. C350ZOOM je vybaven trojnásobným optickým zoomem. Plné přiblížení trvá asi 1,9 sekundy. Ohnisková vzdálenost nabývá hodnot v rozmezí 5,9 – 17,4 mm. Světelnost objektivu se mění od F3,1 po F5,2. Nejmenší vzdálenost od snímaného objektu může být v režimu „Macro“ 20 cm. Rychlost závěrky je v rozmezí 2 – 1/1000 sekundy. Citlivost přístroje odpovídá ISO 60-400. K ostření, vyvážení bílé a měření expozice využívá tento aparát podobně jako další modely Olympusu integrálního ESP. Na výběr jsou také čtyři expoziční režimy: portrét, autoportrét, krajina a noční scéna (využívá systému pro redukci šumu). Čtyřka automatických nastavení pro různé světlené podmínky pomůže uživateli s vyvážením bílé. Mezi čtyřmi obrazovými efekty nalezne potenciální fotograf funkce „Sephia“ nebo „Black & White“. Využít lze také možnost tvorby panoramatických záběrů či snímání v režimu dva v jednom.

Videosekvence bez zvuku jsou ukládány ve formátu QuickTime Motion JPEG. V maximální velikosti 320 x 240 pixelů mají rychlost 15 snímků za sekundu. Sekvence maximálně sedmi snímků dokáže tento přístroj pořídit průměrnou rychlostí 1,5 snímku za sekundu. Z vypnutého stavu se pak tento Olympus probudí a pořídí fotografii za cca 5,8 sekundy.

Olympus Camedia C-350ZOOM - menu 

Náhledový LCD panel s rozlišením 85 000 obrazových bodů má úhlopříčku 1,8 palce. Větší problémy mu nečiní ani zobrazování v přímém slunečním záření. Integrovaný blesk má dosah až 3,4 metru a mimo dalších funkcí má deklarovanou schopnost redukce červených očí či synchronizace s delší expozicí. Tento model pracuje s paměťovými flash kartami typu xD Picture Card a jednu s kapacitou 16 MB má i v základní výbavě. C-350ZOOM je opatřen USB a Video out konektory. Energii mu mohou dodávat dvě tužkové (AA) baterie. Novinka od Olympusu má rozměry 112 x 67 x 40 mm a váhu kolem 170 gramů. V případě zájmu o tento model zaplatí uživatel zhruba 11 990 korun i s DPH.

Samsung Digimax V3

Společnost Samsung představila svůj Digimax V3 před vánocemi minulého roku. Přístroj z designového hlediska nezapře nic ze svého dálně východního původu. Tak trochu připomíná vzhledem digitální fotoaparáty Sony, ale toto tvrzení lze samozřejmě i obrátit. Znovu je použita matná stříbrná barva, která přístrojům této kategorie sluší. Ze všech testovaných produktů má tento objektiv, který je patrně nejdelší. Hlavním ovládacím prvkem fotoaparátu je poměrně malé kolečko, které na zadní straně dává vybrat z osmi různých nabídek. Pokud jsme u Olympusu hovořili o střídmosti v užívání tlačítek, zde si jich případný zájemce užije až příliš.

Samsung Digimax V3 Samsung Digimax V3

Digimax V3 má ve svém těle CCD čip s cca 3,3 milióny snímacích prvků. Nejvyšší rozlišení snímku tak může činit 2048 x 1536 pixelů. Jako jediný z této testovací skupiny dovoluje V3 ukládat snímky i v nekomprimovaném formátu TIFF. Objektiv značky Schneider-KREUZNACH umí měnit ohniskovou vzdálenost od 7,7 do 23,1mm (ekviv.38-114mm u 35mm), což značí trojnásobný optický zoom. Rychlost plného přiblížení je cca 1,3 sekundy. Světelnost objektivu je v rozmezí F2,8-F4,9. V režimu „Super Macro“ zvládne přístroj snímat objekty z minimální vzdálenosti 6 cm. Rychlost závěrky je 4 – 1/2000 sekundy a při manuálním režimu může vzrůst až na 15 sekund. Citlivost je možno nastavit mezi hodnotami 100 – 400 ISO. Mimo automatické expozice je podobně jako u Nikonu možno nastavit prioritu clony či času. Samsung nabízí čtyři základní režimy pro vyvážení bílé a možnost nastavovat tři stupně ostrosti snímku. Mezi další režimy patří noční scény a portrét.

Menu je poměrně přehledné a uživatel se v něm má šanci po chvíli seznamování rychle zorientovat. Co se dalších rychlostí týká, je tento přístroj schopen vytvořit první fotografii po zapnutí za cca 7,3 sekundy a následující za 1,9 sekundy.

Samsung Digimax V3 - menu 

Jako jediný přístroj v tomto testu nabízí Digimax V3 záznam zvuku a to i u videosekvencí. Ty mají maximální velikost 320 x 240 pixelů a jejich délka je omezena pouze kapacitou paměťové karty typu Secure Digital (32MB karta je v základní výbavě). LCD panel má úhlopříčku 1,5 palce a rozlišení 78 000 obrazových bodů. Vestavěný blesk má dosah 3 metry a při ISO 400 až 5 metrů. Mezi jeho funkce patří synchronizace s pomalejšími časy závěrky a redukce červených očí. Přístroj mohou napájet dvě tužkové (AA) baterie. Mezi konektory uživatel nalezne USB 1.1 a audio/video výstup. Rozměry tohoto digitálního fotoaparátu jsou 105,5 x 54,6 x 38 mm. Digimax V3 váží asi 165 gramů. Doporučená cena je 13 990 korun včetně DPH. 

  Testované digitální fotoparáty Fujifilm FinePix A303, Olympus Camedia C-350ZOOM, Samsung Digimax V3 a Nikon Coolpix 3500

Možná již nyní podle vlastností a ceny pomalu spějete k rozhodnutí, který z přístrojů je nejlepší. Počkejte si však do zítra, kdy budete moci shlédnout fotografie jimi vytvořené a získáte další informace důležité pro hodnocení.

 

Přístroj Fujifilm FinePix A303 do testu zapůjčil Fujifilm
Přístroj Nikon Coolpix 3500 do testu zapůjčila společnost Alzasoft
Přístroj Olympus Camedia C-350ZOOM do testu zapůjčila společnost Olympus
Přístroj Samsung Digimax V3 do testu zapůjčila společnost Libra
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Fotografický kinofilm
Karel Cudlín: Jak se fotilo za komunistů na kinofilm

Focení na film sice není úplně mrtvé, ale je na okraji zájmu, byť s ním někteří fotografové znovu začínají experimentovat. Jak se fotilo ve zlaté éře filmu...  celý článek

Panasonic Lumix GH5
Panasonic představil první kompakt na světě určený i profesionálům

Las Vegas (od zpravodaje Technet.cz) Panasonic Lumix GH5 je prvním systémovým kompaktem na světě, kterým pořídíte videozáznam v rozlišení 4K se snímkovací frekvencí 60p. K tomu nabízí celou řadu...  celý článek

Nejnovější Canon EOS 6D Mark II a předchozí model 6D.
V čem jsou nové zrcadlovky Canon lepší nebo horší než vlastní konkurence

Canon představil dlouho očekávaný fotoaparát EOS 6D Mark II, který v nabídce nahrazuje nejlevnější full-frame zrcadlovku EOS 6D. Zároveň na trh přichází model...  celý článek

Dumrealit.cz/NRH
Manager - franšízant - pro regionální pobočky

Dumrealit.cz/NRH
Praha, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.