Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Překvapení na Marsu: před Opportunity „vyskočil ze země“ kámen

  10:14aktualizováno  10:14
V záběru marťanského vozítka se nečekaně objevil malý kámen, který před několika dny na daném místě prokazatelně nebyl. Malá záhada má zřejmě prozaické vysvětlení, ale vědci z programu se nad ní prý příjemně pobavili.

Ví někdo, co to je? Steve Squyres z NASA na tiskové konferenci představuje kámen, který se objevil v blízkosti Opportunity. | foto: NASA

Vědci a fanoušci vozítka Opportunity, které 25. ledna oslaví 10 (pozemských) let na Marsu, se v posledních dnech baví nad jednou malou záhadou. Jde o zprávy od vozítka Opportunity, které na planetě přistálo osm let před Curiosity.

Její podstata je prostá a vědci ji ukázali na tiskové konferenci. Vedle sebe postavili dva snímky stejného místa v bezprostředním okolí vozítka pořízené s odstupem několika týdnů. První pochází z 26. prosince a je na něm vidět pouze mozaika rudého marťanského prachu s vystupujícím skalním podložím. Na druhém snímku z 8. ledna je půda stejná, ale v záběru navíc zcela zřetelně leží světlý objekt, který na první pohled snad nejvíce připomíná zašpiněný a zmuchlaný papírový kapesník.

Záběry kamer vozítka Opportunity z 26. prosince (vlevo) a 8. ledna. Jasně je na...

Před a po: záběry z 26. prosince (vlevo) a 8. ledna, na kterých je jasně vidět objekt, který se objevil v blízkosti vozítka Opportunity.

Ve skutečnosti jde o kousek horniny, podle dalších analýz robotickým ramenem navíc dosti nezvyklé. Jde o "kámen" o průměru kolem deseti centimetrů s netypickým složením: s vysokým podílem síry či hořčíku. Kde se v záběru vzal, nikdo neví jistě. "Vůbec nevím, co to má být. Jsme úplně zmateni a moc si to užíváme," řekl na tiskovce 16. ledna jeden z vědců pracujících na projektu Steve Squyres.

Kámen určitě nepřivál vítr. Atmosféra na Marsu je tak řídká, že nic většího než zrníčka prachu by rozpohybovat neměl. NASA prý pracuje zatím se dvěma hlavními hypotézami.

Nekolorované snímky kamene ležícího před Opportunity z 26. prosince (vlevo) a...

Nekolorované snímky kamene ležícího před vozítkem Opportunity z 26. prosince (vlevo) a 8. ledna.

Podle jedné by mohlo jít o úlomek nějakého asteroidu či komety, která dopadla na Mars někde v okolí vozítka na přelomu prosince a ledna. Tenhle kousek pak shodou okolností přistál přímo v záběru vozítka. Pokud by tomu tak bylo, hypotetický kráter by mohl být objeven porovnáním záběrů stejné oblasti z paluby sondy MRO, která obíhá nad planetou.

Ale asi to nebude zapotřebí, je tu ještě druhá, pravděpodobnější a podstatně prozaičtější možnost, ke které se NASA kloní spíše: kámen uvolnila z povrchu Marsu či jen posunula kola během pojížděcího manévru před pořízením druhého záběru. Řešení malé záhady tedy bude nejspíše velmi prosté, ale zcela jasno zatím není.

Jaká byla voda?

Z odborného hlediska jsou ovšem zajímavější, byť ne úplně převratné, jiné aktuality z Marsu. Opportunity závěrečnou část své kariéry tráví ve zhruba 3,7 miliardy let starém kráteru Endeavour. Během svého pobytu tu prozkoumalo několik oblastí s horninami z dob před i po vzniku kráteru (i když stáří vědci musí samozřejmě odhadovat nepřímo a v některých odhadech se mohou plést). Velká část zkoumaného materiálu byla evidentně vystavena působení vody: třeba proto, že obsahovala minerály, které by nemohly bez přítomnosti vody vzniknout.

Vozítko Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo...

Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo najezdit přes 35 kilometrů

Podle složení hornin se zdá, že voda před a po vzniku kráteru před čtyřmi miliardami let byla jiná. Novější materiál vznikal zřejmě v přítomnosti kyselejší vody, ve které by mohly žít jenom ty nejodolnější bakterie a možná ani ty ne. I někteří vědci z NASA říkají, že většina domnělých stop po vodě na Marsu by se měly označovat jako stopy přítomnosti kyseliny sírové.

Ale v minulosti kráteru Endeavour to zřejmě bylo jinak. Podmínky byly patrně mnohem příhodnější pro případný život, protože z geologických dokladů se zdá, že pH vody bylo před vznikem kráteru vyšší než pět. To už je pitná voda zhruba odpovídající kyselosti čaje. Postupně pak byla čím dál kyselejší, a postupně se z povrchu ztratila úplně; v posledních třech miliardách let na povrchu vliv jejího působení prakticky není vidět. Výsledky jsou zatím dostupné jen v placeném časopise Science (zde), brzy by měly být dostupné i zdarma.  

Opportunity doklady vody s pH vhodným pro výskyt života na Marsu neobjevila poprvé, ale potvrzení tohoto výsledku má samozřejmě svou cenu. Snižuje pravděpodobnost, že by se jednalo o chybu. A svou roli sehrálo i to, že NASA chce připomenout desetileté výročí přistání Opportunity.

Opportunity a Curiosity - vozítka na Marsu:

Oprava: Text mylně uváděl, že kámen leží v blízkosti vozítka Curiosity, ve skutečnosti se jedná o menší vozítko Opportunity. Za chybu se omlouváme.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Otázka života a smrti. Jak zachránit posádku vybuchující rakety?

Průběh zkoušky první záchranné raketové věžičky určené pro kosmické lodi...

Už od prvních pilotovaných letů si konstruktéři raket uvědomovali, že kosmické lodi by měly být osazeny záchrannými...

NASA má projekt, který ji naučí odhalovat život na jiných planetách

Jak by mohl vypadat život na jiné planetě v představách umělce.

Americká vesmírná agentura vede projekt, který si vzal za cíl, že bude hledat způsoby, jak odhalit mimozemský život.

Najdete na iDNES.cz