Sonda Curiosity na Marsu | foto: NASA

Sonda Curiosity přešla na záložní počítač. Hlavní má poškozenou paměť

  • 45
Americkou sondu Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, řídí v současnosti záložní počítač. Paměť hlavního byla poškozena, možná kosmickým zářením. Záložní počítač má stejné parametry jako hlavní, ovšem je potřeba aktualizovat jeho software. Proces prý zatím probíhá bez problémů.

Program sondy Curiosity na Marsu postihlo malé zdržení. Řídicí středisko vozítko přepnulo do "bezpečného režimu" (safe mode), který by se dal asi nejlépe přirovnat k hibernaci. Činnosti vozítka budou omezeny na minimum a v podstatě se soustředí jenom kontrolu počítačů a programů.

Příčinou je podle všeho drobná vada v paměti prvního řídicího počítače, která pak následně způsobila problémy řídicímu softwaru. Aby se předešlo větším problémům, byl první počítač (A-side) odpojen a řízení sondy se ujal počítač záložní (B-side).

Ten je zcela identický jako první počítač. Zdvojené jsou i další systémy důležité pro jeho fungování, takže jde z dlouhodobého hlediska o plnohodnotnou náhradu. Ale než se počítač pustí do řízení Curiosity, bude nutné zkontrolovat a také aktualizovat jeho veškerý software.

Naposledy počítač B sondu řídil během části letu k Marsu, kdy v něm ovšem běžely úplně jiné programy. Ty určené k ovládání a pohybu na Marsu se do paměti počítače nahrávaly až po přistání. Úplný "restart" a uvedení do provozuschopného stavu potrvá několik dní.

Jak vrtá Curiosity

Před lapálií s počítačem se program Curiosity zaměřil do značné míry na ověřování a první použití její vrtné soupravy. Ta vědcům umožnit poprvé nahlédnout pod povrch tvrdších marťanských hornin.

Jak jsme psali, dopadly dobře zkoušky i samotné vrtání. Na analýzu výsledků si bohužel kvůli poslednímu vývoji budeme muset ještě chvíli počkat. Ale i ve chvíli neúspěchu si můžeme připomenout dva detaily předchozího úspěchu Curiosity.

První vzorek horniny odvrtané ze skal připravený k analýze v přístrojích Curiosity. Snímek je mírně upravený tak, aby obsahoval barvy, které by materiál měl v pozemských podmínkách.

Snímek skály přezdívané "Wernecke" se stopami činnosti laseru vozítka Curiosity. Patrné jsou i stopy činnosti "Zařízení na odstraňování prachu" (Dust Removal Tool - DRT), které skálu předem zametlo. Laser hledal vhodné místo k vyzkoušení funkce vrtáku, ale to nakonec proběhlo jinde.

Zatím není jasné, co je příčinou poškození hlavního počítače. Podle prohlášení vedení letu pro server Space.com NASA prověřuje, zda nedošlo k poškození částicí kosmického záření s vysokou energií. Sonda je samozřejmě připravena na práci v nehostinném prostředí, ovšem některé vzácné částice, které přilétávají z vesmíru, mají mnohem větší energii než částice v pozemských urychlovačích a při souhře nešťastných okolností mohou poškodit téměř jakoukoliv elektroniku.

Nyní vypnutý počítač A se sice vady v paměti zřejmě nezbaví, ale rozhodně není trvale mimo provoz. Technici a programátoři hledají způsob, jak problém obejít, aby byl v budoucnosti v případě potřeby připravený naskočit jako záloha za nyní hlavní "béčko".

Aktualizace 5. 3. 12:45: Podle tiskové zprávy NASA se obnova systémů daří zatím podle plánu. Curiosity už od úterý našeho času není v "safe mode" a záložní počítač postupně přebírá kontrolu nad jednotlivými systémy. Vědecký program by měl být obnoven nejpozději během příštího týdne.

26. února 2013

Animace, jak sonda Curiosity odebrala první vzorek navrtaný pod povrchem Marsu