CZ.NIC: Utnuli jsme doménovým spekulantům tipec!

  • 1
Málokdo si uvědomuje, že nová pravidla pro registraci doménových jmen, schválená valnou hromadou společnosti CZ.NIC, ve skutečnosti prakticky vyřešila dlouholetý problém s tzv. „doménovými spekulanty“. Ačkoliv registrační automaty stále běží a registrují domény v jejich prospěch, šance na snadný zisk začínají být mizivé...

Málokdo si uvědomuje, že nová pravidla pro registraci doménových jmen, schválená valnou hromadou společnosti CZ.NIC, ve skutečnosti prakticky vyřešila dlouholetý problém s tzv. „doménovými spekulanty“. Ačkoliv registrační automaty stále běží a registrují domény v jejich prospěch, šance na snadný zisk začínají být mizivé.

dohnalK diskusi nad problematikou nových pravidel pro registraci doménových jmen v ccTLD .CZ jsem se v uplynulých dnech sešel s osobou nejpovolanější – s Ing. Jiřím Dohnalem, ředitelem společnosti CZ.NIC. Hovořili jsme o všem možném, ale hlavním tématem se nakonec stali doménoví spekulanti. A aby to bylo zcela jasné – pojmem „doménový spekulant“ zde označujeme osoby, které s využitím tzv. registračních automatů opakovaně registrují nové i uvolněné domény s tím, že v dané lhůtě neuhradí předepsaný poplatek. Doména se sice z důvodu neuhrazení registračního poplatku během času uvolní k nové registraci, ale boj o ni prakticky na 100 % vyhrávaly opět registrační automaty spekulantů. Tomu je ale dnes konec – ostatně, posuďte sami…

Nová pravidla pro registraci doménových jmen v ccTLD .CZ údajně „utnula tipec“ doménovým spekulantům, kteří si z českého internetu udělali celkem slušný obchod. Co je tím nástrojem, který všechno změnil?

Tím nástrojem je tzv. speciální žádost, prostřednictvím které lze zažádat o registraci domény, u které nebyl v termínu uhrazen registrační poplatek. Princip, na kterém tento nástroj pracuje, je ve skutečnosti velmi prostý. Zájemce o doménu, která je blokována spekulantem, nám zašle speciální žádost a zálohu ve výši registračního poplatku. A v okamžiku, kdy dochází k automatickému vyhodnocení, zda byl poplatek uhrazen či nikoliv a zda má být daná doména uvolněna k nové registraci, je nyní provedena i kontrola na to, zda na tuto doménu nebyla podána speciální žádost. Pokud je tomu tak a jestliže žadatel uhradil již výše zmíněnou zálohu, je doména registrována jeho jménem. Pokud je žadatelů o předmětnou doménu více, rozhoduje čas podání speciální žádosti a fakt, zda byla uhrazena záloha. Složené zálohy se neúspěšným žadatelům samozřejmě vrací. My tedy neumíme zabránit spekulantům v tom, aby doménu registrovali a nezaplatili registrační poplatek. Dokážeme však zajistit to, že vážný zájemce o tuto doménu ji může v relativně krátkém čase získat…

Pokud ale spekulant zjistí, že je o některou z jím blokovaných domén vážný zájem, může registrační poplatek uhradit a zájemce prakticky vydírat. Jak je toto ošetřené?

Je to velmi prosté. Až do okamžiku, kdy dojde k vyhodnocení, zda byla provedena úhrada za registraci domény či nikoliv, a kontroly, zda nebyla podána speciální žádost a zaplacena záloha, se o takové skutečnosti nemá spekulant možnost dozvědět. Prakticky se to nedozví ani ten, kdo speciální žádost podá a zaplatí zálohu. Ten však má na základě čísla tzv. tiketu a variabilního symbolu alespoň možnost ověření, zda jeho platba dorazila na náš účet. Ale zda bylo podáno více žádostí a zda k nim byly uhrazeny i zálohy, se nedozví ani on. Ke zveřejnění těchto informací na našich webových stránkách dochází až v okamžiku vyhodnocení, kdy je ale o budoucím uživateli domény již rozhodnuto. To je vskutku prosté a přitom efektní.

Jaké jsou vaše první zkušenosti s využíváním možnosti podávání speciálních žádostí?

Systém, který umožňuje zadávání speciálních žádostí začal pracovat 1. března tohoto roku, a to od 9.00 ráno. Mnoho lidí se mě už ptalo, proč ne již od půlnoci – na což jim s úsměvem odpovídám, že to proto, abychom počátky celého toho procesu mohli sledovat pěkně z pohodlí kanceláře a nemuseli se připojovat z domova (smích). První den nás poměrně překvapil, protože došlo celkem 1887 speciálních žádostí. Z tohoto počtu jich bylo pouze 1621 platných, ostatní byly zamítnuty z důvodu formálních chyb. V průběhu několika následujících dní se však množství podaných speciálních žádostí stabilizovalo a nyní se pohybuje v řádu několika desítek žádostí denně.

Provázely start tohoto systému nějaké problémy?

Problémy se mohou objevit vždy, když začíná něco nového, a několik drobných problémů se objevilo i zde. Zřejmě největším problémem byla skutečnost, že se několik našich zákazníků cítilo novým systémem poškozeno. Již ze samé podstaty věci totiž vyplývá, že u některých domén nebylo včasné zaplacení zálohy technicky možné. Konkrétně se jednalo o domény, které měly být uhrazeny do 3. března – což byla neděle. Tito zákazníci však ve většině případů o možnost registrace nepřišli, protože pokud opět blokoval předmětné domény některý ze spekulantů, došlo pouze k drobnému zdržení – stačilo jen podat novou speciální žádost.

Jak na nová pravidla pro registraci doménových jmen v ccTLD .CZ zareagovali spekulanti?

Abych pravdu řekl, očekával jsem, že rezignují. Ale nestalo se tak a oni své registrační automaty nechali běžet dál i po termínu, kdy byl systém speciálních žádostí nastartován. V praxi to tedy vypadá tak, že pokud není podána speciální žádost, doménu uchvátí některý z registračních automatů. Tyto automaty si občas navzájem domény kradou a tak dochází i k jejich vzájemnému přelévání mezi jednotlivými spekulanty. Ničeho však tím nedosáhnou, protože pokud je o jimi blokovanou doménu podána alespoň jedna speciální žádost a zaplacena záloha – o doménu vždy přijdou. Tím, že domény neustále blokují, jen o něco oddálí čas, kdy k tomu dojde…

Jak se zdá, doménovým spekulantům, alespoň v tomto smyslu slova, definitivně odzvonilo a vážní zájemci budou moci bez větší námahy a vyšších nákladů získat libovolnou, doposud blokovanou doménu. Je jen škoda, že k podobnému řešení nedošlo již dříve.


Témata: Zisk