DAB vysílání vyžaduje nové přístroje

DAB vysílání vyžaduje nové přístroje | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Norsko přechází na digitální rozhlas. Ve středu začne vypínat FM

  • 7
Jedenáctého ledna začne první země na světě přecházet na digitální rozhlasové vysílání DAB. Analogové FM vysílání v Norsku zůstane jen některým malým lokálním stanicím.

Norsko se stane první zemí, která vypne analogové rozhlasové vysílání v pásmech FM a AM. Místo nich zavede digitální rozhlas DAB, které pojme více vysílacích stanic. Je přitom zajímavé, že podle průzkumu zveřejněném v norských novinách Dagbladet dvě třetiny obyvatel s přechodem nesouhlasí a jen 16 procent je pro přechod, necelých dvacet procent se pak nedokázalo rozhodnout ani pro jednu variantu.

Norská vláda si od přechodu slibuje především úsporu. Zatímco přechod na digitální televizní vysílání DVB-T byl vynucen kvůli uvolnění frekvencí pro rychlý mobilní internet, u DAB rozhlasu tak velký tlak není. I proto většina zemí s vypínání FM a AM frekvencí zatím nespěchá a provozuje v menším rozsahu DAB vysílání paralelně s analogovým.

Norský parlament přechod na digitální vysílání schválil s tím, že umožní vysílat osmkrát více stanicím za stejnou cenu a bude mít čistší zvuk. Na vlnách FM se ve středu přestane vysílat v severonorském městečku Bodo a do konce roku přejde na digitální vysílání celá země.

Nové přijímače

Podobně jaku u televizorů, bude třeba vyměnit i rozhlasové přijímače. Například v pětimilionovém Norsku jezdí více než dva miliony automobilů a pokud nemají DAB přijímač integrovaný, musí majitel zakoupit digitální adaptér za 1 500 norských korun (cca 4 500 Kč), nebo rádio zcela vyměnit.

Existují obavy, že zejména senioři žijící v odlehlých oblastech se přechodně ocitnou bez signálu. „Prostě na to zatím nejsme připraveni,“ uvedl poslanec norského parlamentu Ib Thomsen televizi Sky News.

Přechod Norska na digitální vysílání sledují další země. Podobný krok zvažuje Dánsko, Británie a Švýcarsko.

,