Ďábelská filmová komprese

  • 2
Zanedlouho budou dostupné dva nové kodeky pro komprimaci videa. Spojuje je sice číslice 5 na konci názvu, ale oba mají svou práci - tedy zmenšovat velikost video souborů s minimálním odrazem na kvalitě. Co přinesou DivX5 a MPEG4 zdarma - VL5?
V minulé dny přinesly dvě zajímavé zprávy informace o kodecích, které se využívají při komprimaci videosouborů. Jedna ze zpráv hovoří o nástupci populárního DivXu a druhá o velice kvalitním kodeku VL5.

MPEG-4 zdarma nese jméno VL5

Nový kodek od New Yorské společnosti On2 Technologies se může chlubit 50 nárůstem výkonu oproti předchozímu VL4. Ten je znám především ze systémů společnosti Real Networks, mezi které patří i známý přehrávač Real Player. Vývojáři kodeku VL5 tvrdí, že je navržen tak, aby dokázal v reálném čase komprimovat televizní vysílání a to včetně akčních a tím pádem datově náročnějších pořadů. Jako příklad společnost uvádí sledování bruslaře na PC. Kodek by měl umět zpracovat video natolik, aby nebyly vidět bílé skvrny a „duchové“, což některé jiné programy pro kompresi videa nezvládají.

Dle prvních zkušeností dokáže kodek zkomprimovat záznam v kvalitě podobné televiznímu vysílání na datový tok s kapacitou pod 200 - 400 kb/s. To v podstatě znamená, že přináší větší kvalitu při nižším datovém toku než MPEG-2 i 4,Apple QuickTime 5 a Windows Media 8.

Díky těmto a dalším vlastnostem bude VL5 patrně přímo soutěžit se standardem MPEG-4. Společnost MPEG LA, která je jeho výrobcem, se pokouší prosadit systém licenčních poplatků, který by společnosti využívající MPEG-4 platily. Jednak by to bylo 25 centů za každý produkt, který využívá tento formát ke kódování a dekódování a dále 1 000 000 dolarů ročně za každou licenci. To se samozřejmě nelíbí společnostem, které by rády tento kodek využily. Například Apple Computer se rozhodl nevydat již ohlášený přehrávač QuickTime, dokud nebude s MPEG LA dosaženo dohody. Také standardizační komise organizace Internet Streaming Media Alliance, žádá aby byl tento licenční systém podroben diskusi.

Do toho přichází ON2 Technologies se svým VL5, který by ráda prosadila jako alternativu MPEG-4. Ne však jako placenou alternativu, ale jako produkt, který je zcela zdarma. Ostatně už VL3.2, který byl vypuštěn minulý rok, byl navržen jako open-source a VL5 lze získat z webu společnosti.

DivX 5.0

Formát DivX si prorazil cestu i do stolních přehrávačůKodek DivX má s MPEG-4 společného mnohem více než VL5. Přímo z tohoto MPEG formátu totiž vychází. Od uvedení verze 4 již sice uplynulo několik měsíců, ale to, že na začátku března má být vypuštěna verze DivX 5, asi před neoficiálním uvedením, asi nikdo netušil.

Neoficiální uvedení probíhá na stránkách DivX Network oznámením o aukci. Tato aukce probíhá na aukčním serveru eEay a draží se v ní dvouprocesorový počítač (procesory AMD) s master CD obsahujícím výše zmíněný kodek. O samotném kodeku a jeho případných vlastnostech, však ani na DivX stránkách a patrně ani jinde na celém internetu není ani vidu ani slechu.

Poslední zajímavá informace o kodeku pochází z počátku února a hovoří o tom, že byl DivX licencován Frauhoferovým institutem (jedna ze společností stojící za MP3). Ten chce technologii využít k vývoji interaktivních 3D snímků vysílaných přes internet v reálném čase, což by se prý dalo využít při internetových konferencích a on-line výuce.

Jak je z předchozího vidět, vývojáři se snaží vytvořit takový formát, pomocí kterého by bylo možno vysílat filmy, pořady a další multimediální soubory on-line s minimální ztrátou kvality a minimálním datovým tokem. Tyto dva nové kodeky možná posunou realitu trochu blíže ideálu, ale cesta ještě rozhodně nekončila.