Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Daemon Tools 3.32 - klonování CD médií na míru (recenze)

aktualizováno 
Hromada cédéček na vašem pracovním stole je jistě trnem v oku vašich kolegů či nejbližších z rodiny. Tak proč je nepřestěhovat do počítače? Možná teď namítáte, že většina z nich disponuje ochranou, kterou stejně nelze obejít, a tudíž je to nereálné. Tak z tohoto omylu vás vyvede následující softwarový nástroj.

Také vás už unavuje neustále strkat do mechaniky CD či DVD vždy, když to daná aplikace vyžaduje? V drtivé většině si distribuční média vyžadují hry a dražší programy. Ale každý z vás nám dá jistě za pravdu, že není v lidských silách hlídat všechna ta optická média a neustále je někde hledat. Pak může přijít na pomoc program, který nejenže vytváří virtuální mechaniky, ale také dokáže obejít i některé druhy zabezpečených cédéček. Představujeme vám program Daemon Tools.

Funkce programu
Nástroj pro emulaci chráněných CD umožňuje spouštět jejich záložní kopie. Úspěšně emuluje SafeDisc, Laserlock, SecuROM a nově RMPS. Také instaluje virtuální CD-ROM, pomocí níž lze pracovat s CD image soubory (ISO, CUE/BIN, CCD a BWT), jako by již byly vypáleny na CD. Nastavení a ovládání programu je usnadněno Virtual Manažerem, umístěným v systémové liště. Lehce můžete volit typ emulované ochrany či počet virtuálních CD-ROM (0-4). Samozřejmá je volba auto startu Virtual Manažeru spolu s Windows.

Daemon Tools

Instalace
Po stažení tohoto archívu – Daemon Tools 3.32 (470 kB) - z našeho lokálního download serveru vás celou instalací provede velmi jednoduchý instalátor, ve kterém se neztratí ani méně zkušení uživatelé. Archív je určen všem operačním systémům Windows. Po aplikaci souboru na disk si operační systém automaticky nadetekuje a nainstaluje novou CD-ROM mechaniku. Ta slouží jako virtuální disk. U Windows XP není vyžadován ani žádný restart OS. Posledním krokem pro ty, kteří chtějí mít tohoto pomocníka v českém jazyce, je stažení tohoto archívu (5 kB) s češtinou. Archív rozpakujte a soubor nakopírujte do složky D-Tools\English.

Daemon Tools 

Podrobný návod k ovládání programu
Po skončení instalace se v tray liště objeví nová ikonka symbolující blesk v červené barvě. Její přítomnost vám oznamuje, že program je spuštěn a připraven kdykoliv k použítí. Klepnete-li na ni pravým tlačítkem myši, otevře se okno s následujícími položkami:

Daemon Tools

Virtuální CD-DVD ROM – zapíná či vypíná mechaniky
Emulovat – možnosti obejití ochrany
Možnosti – další volby programu
Nápověda – v anglickém jazyce
Ukončit program – ukončí běh aplikace

Jak vidíte, program nedisponuje nijak složitým nastavením. Ovládání je navíc díky českému překladu hračkou. Ale jen pro úplnost uvedeme významy některých položek v menu.

Virtuální CD-DVD ROM
V této volbě se skrývají tři menu, která mají další podmenu.

Daemon Tools

První z nich - Zařízení - připojuje vytvořené obrazy jednotlivých CD. Poradí si se všemi různými koncovkami: cue, iso, ccd, bwt, mds a cdi. Uložená data například v CloneCD, Alcohol 120% a dalších programech jednoduše načte a ty se pak chovají jako vložená medium. Navíc v této volbě jdou nastavovat i vlastnosti mechaniky (písmeno jednotky, hlasitost, DVD region atd.).

Odpojit jednotky – jak již napovídá sám název, položka se postará o odstranění všech virtuálních mechanik ze systému.
Nastavit počet zařízení – aktivuje až 4 jednotky, které se chovají jako jednotlivé mechaniky

Emulovat

Daemon Tools

Zapíná anebo vypíná různé ochrany disků. Vybrat si můžete hned ze čtyř nejrozšířenějších zabezpečení: Safedisc, Securom, Laserlock a RMPS. Také je lze všechny najednou aktivovat či deaktivovat. Pokud použijete nějakou z voleb pro emulaci, změní se také barva ikony programu v tray liště z červené na zelenou.

Možnosti

Daemon Tools

Volba obsahující šest zaškrtávacích tlačítek nastavuje možnosti virtuální mechaniky. Na výběr tak máte např. automatické připojení image po startu PC, s tím související autostart programu, nebo autouzamknutí či zobrazení ikonky v tray liště.

A jak toho lze využít?
Mnozí výrobci opatřují disky ochrannými mechanismy proti kopírování. Ty pak všelijak zabraňují tomu, aby se dal jejich obsah zkopírovat na pevný disk. Aplikace potom vyžadují pro své spuštění originální médium, což velmi zdržuje. Není tedy nic jednoduššího než si vytvořit legální kopie na svůj HDD. Jednoduše si udělejte image jednotlivých disků a začněte používat tento software. Dnešní pevné disky navíc disponují obrovskou kapacitou, a tak se vám na ně vejde i několik desítek cédéček.

I přesto, že sám program nedokáže vytvořit obraz CD disku na HDD, lze se s tímto problémem vypořádat i jinak. Zkuste například sharewarový CloneCD. Při kopírování nastavte všechny jeho vlastnosti na 1:1, tak aby byly zachovány všechny ochranné mechanismy. Pokud se toto nepodaří, nevadí, Daemon Tools si s tím poradí. Jestliže se instalovaná aplikace chová korektně, pak se vám kopie povedla, v opačném případě zapněte některou ze čtyř ochran v programu. Aplikace už po vás nevyžaduje disk, nekorektně se neuzavírá? V tom případě máte vyhráno.

Závěr a zhodnocení
Jde o zdatného pomocníka při vytváření záloh a kopií vašich médií - a to nejen nechráněných, ale i chráněných. Daemon Tools je užitečnou pomůckou pro majitele originálních CD. S jeho pomocí lze s jednotlivými disky zacházet daleko efektivněji. Vnitřní emulace se využije tehdy, když se nepodaří udělat přesnou kopie originálního cédéčka na pevný disk. Na místě je také informace o zneužití programu. Jelikož program nikde nic neověřuje, lze ho použít k pirátství. Tito majitelé se ale dopouštějí porušení autorských práv výrobce software.

Emulace ve všech našich případech nefungovala na výbornou. Bohužel se stávalo, že některé disky ne a ne spustit. Ale po uživatelské stránce je program velmi jednoduchý a intuitivní. Graficky sice není na výši, ale to je jen jedna malá vada na kráse. Zcela jistě i potěší jeho cena, ta je totiž nulová. Takže neplýtvejte svým časem při hledání a zakládání médií do šuplíků a dělejte si raději jejich zálohy na pevný disk, kde jsou kdykoliv připraveny k použití.

Autor:


Nejčtenější

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Jak se odhalují plagiáty? Přeházet slova nestačí, překlad ale stroj ošálí

Ctrl + C, Ctrl + V, dvě klávesové zkratky, které zná snad každý.

Nástroje na detekci opsaných pasáží mají nemalý problém. Musí porovnat odevzdanou diplomovou práci s miliony stránek už...Astronauti ohřáli Měsíc i pod povrchem. A NASA o tom ztratila záznamy

Zaprášený skafandr Harrisona Schmitta během letu Apollo 17

Detektivní pátrání po ztracených páskách pomohlo najít zatím nejlepší vysvětlení zajímavé otázky, proč v místech...

K záchraně malých fotbalistů chce miniponorkou přispět i SpaceX

SpaceX testuje v bazénu dětskou miniponorku

Kalifornská raketová společnost poslala do Thajska „miniponorku“ narychlo připravenou z dílu pro raketu Falcon 9.

Iljušin Il-28: poslední „klasický“ bombardér československého letectva

Iljušin Il-28

První sovětský sériově vyráběný proudový bombardér, Iljušin Il-28, se stal zároveň posledním bombardérem ve výzbroji...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: bezstarostné spojení složek a přesun aplikací

Zabezpečení

Jestliže byste rádi vykopírovali soubory vnořené do složek či je spojili, povolejte Folder Merger. V případě, že budete...

Vraťte PC ztracený výkon se správným software

Speed

Jestliže váš stolní počítač či notebook ztratil výkon, můžete ještě před návštěvou servisního střediska či reinstalací...

Sada programů pro notebook na prázdniny

Ilustrační foto

Nedáte-li notebook z ruky ani o prázdninách či dovolené, a chcete ho využít pro zábavu, potom vám doporučíme některé...

Najdete na iDNES.cz