Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Daemon Tools 3.32 - klonování CD médií na míru (recenze)

aktualizováno 
Hromada cédéček na vašem pracovním stole je jistě trnem v oku vašich kolegů či nejbližších z rodiny. Tak proč je nepřestěhovat do počítače? Možná teď namítáte, že většina z nich disponuje ochranou, kterou stejně nelze obejít, a tudíž je to nereálné. Tak z tohoto omylu vás vyvede následující softwarový nástroj.

Také vás už unavuje neustále strkat do mechaniky CD či DVD vždy, když to daná aplikace vyžaduje? V drtivé většině si distribuční média vyžadují hry a dražší programy. Ale každý z vás nám dá jistě za pravdu, že není v lidských silách hlídat všechna ta optická média a neustále je někde hledat. Pak může přijít na pomoc program, který nejenže vytváří virtuální mechaniky, ale také dokáže obejít i některé druhy zabezpečených cédéček. Představujeme vám program Daemon Tools.

Funkce programu
Nástroj pro emulaci chráněných CD umožňuje spouštět jejich záložní kopie. Úspěšně emuluje SafeDisc, Laserlock, SecuROM a nově RMPS. Také instaluje virtuální CD-ROM, pomocí níž lze pracovat s CD image soubory (ISO, CUE/BIN, CCD a BWT), jako by již byly vypáleny na CD. Nastavení a ovládání programu je usnadněno Virtual Manažerem, umístěným v systémové liště. Lehce můžete volit typ emulované ochrany či počet virtuálních CD-ROM (0-4). Samozřejmá je volba auto startu Virtual Manažeru spolu s Windows.

Daemon Tools

Instalace
Po stažení tohoto archívu – Daemon Tools 3.32 (470 kB) - z našeho lokálního download serveru vás celou instalací provede velmi jednoduchý instalátor, ve kterém se neztratí ani méně zkušení uživatelé. Archív je určen všem operačním systémům Windows. Po aplikaci souboru na disk si operační systém automaticky nadetekuje a nainstaluje novou CD-ROM mechaniku. Ta slouží jako virtuální disk. U Windows XP není vyžadován ani žádný restart OS. Posledním krokem pro ty, kteří chtějí mít tohoto pomocníka v českém jazyce, je stažení tohoto archívu (5 kB) s češtinou. Archív rozpakujte a soubor nakopírujte do složky D-Tools\English.

Daemon Tools 

Podrobný návod k ovládání programu
Po skončení instalace se v tray liště objeví nová ikonka symbolující blesk v červené barvě. Její přítomnost vám oznamuje, že program je spuštěn a připraven kdykoliv k použítí. Klepnete-li na ni pravým tlačítkem myši, otevře se okno s následujícími položkami:

Daemon Tools

Virtuální CD-DVD ROM – zapíná či vypíná mechaniky
Emulovat – možnosti obejití ochrany
Možnosti – další volby programu
Nápověda – v anglickém jazyce
Ukončit program – ukončí běh aplikace

Jak vidíte, program nedisponuje nijak složitým nastavením. Ovládání je navíc díky českému překladu hračkou. Ale jen pro úplnost uvedeme významy některých položek v menu.

Virtuální CD-DVD ROM
V této volbě se skrývají tři menu, která mají další podmenu.

Daemon Tools

První z nich - Zařízení - připojuje vytvořené obrazy jednotlivých CD. Poradí si se všemi různými koncovkami: cue, iso, ccd, bwt, mds a cdi. Uložená data například v CloneCD, Alcohol 120% a dalších programech jednoduše načte a ty se pak chovají jako vložená medium. Navíc v této volbě jdou nastavovat i vlastnosti mechaniky (písmeno jednotky, hlasitost, DVD region atd.).

Odpojit jednotky – jak již napovídá sám název, položka se postará o odstranění všech virtuálních mechanik ze systému.
Nastavit počet zařízení – aktivuje až 4 jednotky, které se chovají jako jednotlivé mechaniky

Emulovat

Daemon Tools

Zapíná anebo vypíná různé ochrany disků. Vybrat si můžete hned ze čtyř nejrozšířenějších zabezpečení: Safedisc, Securom, Laserlock a RMPS. Také je lze všechny najednou aktivovat či deaktivovat. Pokud použijete nějakou z voleb pro emulaci, změní se také barva ikony programu v tray liště z červené na zelenou.

Možnosti

Daemon Tools

Volba obsahující šest zaškrtávacích tlačítek nastavuje možnosti virtuální mechaniky. Na výběr tak máte např. automatické připojení image po startu PC, s tím související autostart programu, nebo autouzamknutí či zobrazení ikonky v tray liště.

A jak toho lze využít?
Mnozí výrobci opatřují disky ochrannými mechanismy proti kopírování. Ty pak všelijak zabraňují tomu, aby se dal jejich obsah zkopírovat na pevný disk. Aplikace potom vyžadují pro své spuštění originální médium, což velmi zdržuje. Není tedy nic jednoduššího než si vytvořit legální kopie na svůj HDD. Jednoduše si udělejte image jednotlivých disků a začněte používat tento software. Dnešní pevné disky navíc disponují obrovskou kapacitou, a tak se vám na ně vejde i několik desítek cédéček.

I přesto, že sám program nedokáže vytvořit obraz CD disku na HDD, lze se s tímto problémem vypořádat i jinak. Zkuste například sharewarový CloneCD. Při kopírování nastavte všechny jeho vlastnosti na 1:1, tak aby byly zachovány všechny ochranné mechanismy. Pokud se toto nepodaří, nevadí, Daemon Tools si s tím poradí. Jestliže se instalovaná aplikace chová korektně, pak se vám kopie povedla, v opačném případě zapněte některou ze čtyř ochran v programu. Aplikace už po vás nevyžaduje disk, nekorektně se neuzavírá? V tom případě máte vyhráno.

Závěr a zhodnocení
Jde o zdatného pomocníka při vytváření záloh a kopií vašich médií - a to nejen nechráněných, ale i chráněných. Daemon Tools je užitečnou pomůckou pro majitele originálních CD. S jeho pomocí lze s jednotlivými disky zacházet daleko efektivněji. Vnitřní emulace se využije tehdy, když se nepodaří udělat přesnou kopie originálního cédéčka na pevný disk. Na místě je také informace o zneužití programu. Jelikož program nikde nic neověřuje, lze ho použít k pirátství. Tito majitelé se ale dopouštějí porušení autorských práv výrobce software.

Emulace ve všech našich případech nefungovala na výbornou. Bohužel se stávalo, že některé disky ne a ne spustit. Ale po uživatelské stránce je program velmi jednoduchý a intuitivní. Graficky sice není na výši, ale to je jen jedna malá vada na kráse. Zcela jistě i potěší jeho cena, ta je totiž nulová. Takže neplýtvejte svým časem při hledání a zakládání médií do šuplíků a dělejte si raději jejich zálohy na pevný disk, kde jsou kdykoliv připraveny k použití.

Autor:Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Jak ulovit patnáctku. Američané nabídli sto tisíc dolarů a marně čekali

MiG-15bis, se kterým ulétl severokorejský stíhač No Kum-sok do Jižní Koreje,...

Během korejské války chtěli Američané vypsáním vysoké finanční odměny zlákat některého z pilotů MiGu-15 k úletu na svou...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Jak zakázat automatické aktualizace dlaždic

Tipy a triky pro Windows 10

Podíváme se nejen na to, jak vyřadit z chodu automatickou aktualizaci dlaždicových aplikací, ale také jak vypnout...

Sledujte kurz bitcoinu i aktuální poryvy větru na tabletu

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte svižný internetový prohlížeč, záznamník úkolů nebo aplikaci sledující kurz bitcoinu a řady dalších...

Nejlepší aplikace na silvestrovskou party

Tablet pro práci i zábavu

Na poslední den v roce jsme pro vás připravili přehled aplikací pro vaše tablety, se kterými si silvestrovské veselí...

Najdete na iDNES.cz