Obří vesmírný dalekohled dostal pokyn k sebevraždě

aktualizováno 
Herschelova vesmírná observatoř obdržela v pondělí 17. června poslední povel a přechodem na "hřbitovní" dráhu kolem Slunce definitivně ukončila svůj mimořádně plodný život.

Vizualizace družice Herschel v kosmu | foto: Evropská vesmírná agentura

Start tohoto obřího evropského dalekohledu o průměru 3,5 m (sběrná plocha 9,6 m²) pro ultrafialová pozorování se uskutečnil 14. května 2009. Po dvou měsících, v polovině července 2009, se dostal na pracovní kvaziperiodickou dráhu (Lissajousovu křivku kolem libračního centra L 2 soustavy Slunce-Země) ve vzdálenosti přibližně 1,5 milionu kilometrů od Země směrem od Slunce. Následně 19. června 2009 byl pořízen první zkušební snímek a předpokládala se činnost observatoře (omezená spotřebou chladicího helia, jehož zásoba činila 2 160 litrů) maximálně do konce r. 2012.

Jak jsme psali zde, chladicí helium došlo letos počátkem dubna, ale definitivně bylo vyčerpáno až 29. dubna. Do té doby se uskutečnilo přes 35 tisíc přenosů vědeckých informací při realizaci asi 600 výzkumných programů. Archiv dat nepochybně skrývá ještě řadu dosud neznámých objevů, které se zařadí mezi dosavadní unikátní pozorování, jako např. sledování procesů zrodu hvězd, vývoje galaxií a výskytu vody ve vesmírném prostoru.

Avšak po celý květen ještě herschel sloužil technikům, kteří tentokrát získali mimořádnou příležitost k testování bez obavy o případnou ztrátu vědeckých pozorování: mj. pro sérii testů gyroskopů systému stabilizace a orientace v prostoru, navigačních kamer a programového vybavení po tolika letech bezproblémové činnosti.

Fotogalerie

"Testy posledních týdnů pomohou vylepšit pružnost a pevnost konstrukcí budoucích kosmických teleskopů," řekl Paolo Ferri, letový ředitel.

A další z vedoucích pracovníků European Space Operations Centre (ESOC) v Darmstadtu Micha Schmidt připomíná význam zkoušek Herschelovy monitorovací kamery pro konstruktéry ExoMars, kde bude podobné zařízení a přínos testů gyroskopů pro tým, připravující novou kosmickou observatoř Euclid.

Úplně nakonec se uskutečnila série manévrů, kterými byl herschel vyveden ze své pracovní dráhy kolem Lagrangeova bodu L 2 na bezpečnou heliocentrickou dráhu nekolidující s drahou Země, na níž zůstane prakticky navždy.

Efektním "divadlem" bylo ve dnech 13. a 14. května odpuštění už nepotřebných zásob paliva tahových motorků, trvající plných 7 hodin 45 minut.

A 17. června v 18:25 našeho času byl přes 35metrovou anténu v New Norcia v Austrálii vydán poslední povel na bezpečnostní vypuštění zbytku paliva systému observatoře a definitivní ukončení činnosti všech systémů.

Herschel Space Observatory je mrtev, ale jeho data, uložená ve Villaneuva de la Cañada (Španělsko), se budou zpracovávat nejméně do roku 2017….

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Čínská firma plánuje umělý Měsíc. Má být osmkrát jasnější než skutečný

Číňané se zatím mohou na Měsíc dívat pouze z dálky. Tamní výzkumníci však...

Čínská společnost Tian Fu New Area Science Society by ráda kolem roku 2020 vyslala na oběžnou dráhu satelit, který bude...

Havárii Sojuzu měla patrně na svědomí chyba při montáži na Bajkonuru

Návratový modul, který bezpečně přistál s ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem...

Po různých scénářích, které měly přinést informace o tom, co způsobilo havárii kosmické lodi Sojuz MS-10 minulý týden,...

Na sedmiletou cestu k Merkuru se vydaly dvě sondy BepiColombo

Start rakety Ariane 5 s projektem BepiColombo na palubě 20.10.2018.

Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala v sobotu 20.října časně ráno...

Najdete na iDNES.cz