Další část „neviditelného“ webu bude odkryta

  • 3
Vyhledávací systém Google bude v blízké době nabízet možnost vyhledávat v textech sedmi prestižních knihoven. Otevře se tak doposud nezmapovaný prostor dokumentů v elektronické podobě, k nimž byl doposud omezený přístup. Takové informace bývají značeny jako „neviditelný“ web.

Vše se odehrává na základě smlouvy, kterou firma Google s těmito knihovnami uzavřena. Pouhým klikem myši se tak uživatelé budou moci probírat nově milióny klasických svazků.

Součástí projektu Google Print Programme bude převedení mnoha knih do elektronické podoby, což bude podle odhadu odborníků trvat až 10 let.

"Cílem tohoto projektu je zpřístupnit bohatství informací, které je zatím offline a přenést je online," uvedla Susan Wojcicki z Googlu.

Mezi partnery patří například newyorská veřejná knihovna nebo knihovny univerzit Michigan či Harvard.

Ne všechny ale souhlasily s naskenováním všech svazků. Knihovna města New York dovolí Googlu vyhledávat jen v těch knihách, které už nechrání autorské právo, Oxford souhlasil s naskenováním knih, které byly původně vydány před rokem 1901. Pro plné uvedení se vyslovily jen univerzity Stanford a Michigan, napsala AP.

"Je to velká příležitost, jak naše materiály předložit zbytku světa," citovala agentura AP Paula LeClerca, který vede newyorskou knihovnu. "Může to vyřešit starý problém: Pokud lidé nemohou k nám, jak můžeme jít my k nim," doplnil.

To ale neznamená, že knihy budou z internetu volně dostupné. Google v nich sice bude moci vyhledávat, když ale výsledek ukážou na stránku z příslušné knihy, Google odkáže na link partnera Amazon.com a knihoven, kde je možné knihu zapůjčit. Za to nebude dostávat žádné kompenzace.

O vyhledávání i mimo web se snaží i další vyhledávače jako Yahoo, MSN společnosti Microsoft. Zájem je především o vyhledávání v encyklopediích nebo knižních sbírek. Sám Google nedávno otevřel pro běžné uživatele servis vyhledávání v odborné literatuře Google Scholar, dodala ČTK.

Zdroj: ČTK, Earthtimes.org

Související odkazy:

  • Kam kráčejí vyhledávače?


  • ,