iPod Touch patří k nejlepším osobním multimediálním přehrávačům na trhu. Celkově se po světě prodalo 176 milionů různých iPodů.

iPod Touch patří k nejlepším osobním multimediálním přehrávačům na trhu. Celkově se po světě prodalo 176 milionů různých iPodů. | foto: Jan Kužník

Další přehřátý iPod vybouchl. Apple odmítá zodpovědnost, majitele chtěl umlčet

  • 103
Zasyčel, zakouřilo se z něj a Apple iPod Touch vylétl do povětří... Když majitel zničený přehrávač reklamoval, Apple svou chybu neuznal. Nabídl sice, že škodu nahradí, ale požadoval podpis smlouvy o mlčení poškozeného i jeho rodiny.

"(Dceřin) přehrávač vydal syčivý zvuk," popisuje incident Ken Stanborough z britského Liverpoolu pro deník Times. "Cítil jsem, jak jeho teplota stoupá, a zdálo se mi, že vidím výpary." Vyhodil tedy krabičku ven: "Ani ne za půl minuty se ozval výbuch (v originále ‚pop‘), objevil se oblak kouře a (přehrávač) vyletěl tři metry do vzduchu."

Výbušné zboží

I když to zní jako přehánění nebo hodně ulítlá aplikace z App Store, podobné případy jsou ve skutečnosti dokumentovány i v USA nebo Japonsku. Jde pravděpodobně o selhání vestavěné Li-Ion baterie způsobené kombinací vysoké teploty a jiné vady, například mechanické nebo výrobní. V roce 2006 firmy jako Apple nebo Dell stáhly z prodeje miliony Li-Ion baterií (vyrobené společností Sony) právě kvůli problémům s přehříváním.

iPod Touch

iPod Touch jsme se zápalkami srovnávali co do velikosti, ale podobností je, zdá se, více.

Sedmačtyřicetiletý Stanborough kontaktoval prodejce i výrobce vybuchnuvšího přehrávače. Operátoři si jej přehazovali jako horký iPod (haha) a nakonec se propracoval k vedoucímu pracovníkovi firmy Apple. Společnost, která iPod vyrobila, sice odmítla nést zodpovědnost za jeho selhání, ale přislíbila plnou finanční náhradu.

Mlčte, nebo pustíme právníky

Když ale poštou přišel dopis s návrhem na vyrovnání, Stanborough se nestačil divit. Jeho 162 liber, které za iPod Touch zaplatil, mu Apple vrátí pouze v případě, že podepíše "souhlas s uchováním podmínek dohody a existence dohody samotné zcela v utajení". Prozrazení by pak mohlo vést k "právní akci společnosti Apple, která by požadovala náhradu škody a soudních výloh".

"Ten dopis mne rozrušil," řekl pro Times Stanborough. "Uvalovali na mne, moji dceru i její matku doživotní zákaz. Kdybychom o té dohodě, třeba i omylem, někomu řekli, zahájí s námi soudní proces." Stanborough, který podniká v elektronické bezpečnosti, dodává, že nechtěli žádnou náhradu škody, jen chtěli zpátky peníze, které zaplatili: "Podle mého je to zcela neslýchané."

Ve skutečnosti ale nejde o první případ, kdy firma Apple chtěla udržet kouř vycházející z iPodů pod pokličkou. Nelze se divit tomu, že firma nechce být spojována se selháním takto výrazným a emocionálně přijímaným. Ovšem vstoupit do médií jako firma, která chce hrozbami umlčet poškozené zákazníky, není o nic lepší. A právě toho v tomto případě docílila.

Přehrávače iPod patří celosvětově k nejoblíbenějším typům spotřební elektroniky - prodalo se jich na 173 milionů. Firma Apple zatím tento konkrétní případ neokomentovala, musí prý napřed prohlédnout dotyčný přístroj.