Další rekord padl. DVD vypalovačky stojí méně než 1 500 Kč s DPH

aktualizováno 
Poslední vývoj cen na hardwarovém poli sice mohl někomu mírně ubrat na optimismu, ale produkty, které tradičně zlevňují se nenechaly příliš zahanbit. Přepisovací DVD mechaniky tak znovu dosáhly nových cenových rekordů a například nejlevnější LCD nyní pořídíte za ceny kolem 6 500 korun s DPH.
Poměrně rychlý pokles cen v celém spektru počítačového hardware ze začátku jara již poněkud ztratil dech, ale naštěstí to neplatí o všech produktech. Zdá se, že především zlevňování přepisovacích DVD±RW mechanik hned tak nikdo nezastaví.

Optické mechaniky

Tak jak klesají ceny DVD zařízení, tak potenciální uživatelé ztrácejí zájem o výrobky, které tuto technologii nepodporují. Co naplat, že nejlevnější CD-RW zařízení lze nyní koupit za cca 700 Kč i s DPH, zájem o ně je minimální. I proto již tyto modely pomalu, ale jistě opouštějí nabídku prodejců.

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik

Mnohem lépe se daří samostatným DVD mechanikám. Jejich cena v uplynulém období poklesla o v průměru 4 procenta. Nejlevnější zařízení tohoto formátu jsou nyní o zhruba 50 korun levnější než zmíněné CD-RW mechaniky.

Do zlevňování se příliš nehrnou kombinované CD-RW/DVD přístroje. Minimální poklesy cen znamenají, že se psychologická hranice 900 Kč s DPH zůstává zatím nepokořena. Nejlevnější mechanika v této oblasti pochází z dílen LG a lze ji pořídit již za 800 Kč bez DPH.

Graf vývoje cen optických DVD mechanik

Největší zvraty se však odehrávají na poli přepisovacích DVD±RW mechanik. Jednak se co čtvrt roku obměňuje nabídka firem, které do vylepšených modelů vkládají nové technologie. A pak je tu neustálý tlak na pokles cen, takže nové modely mnohdy začínají na cenové hladině, kterou ustanovily mechaniky, jež nahrazují.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD±RW mechanik

Změna cen na tomto poli se v poměru ke stavu ze začátku dubna pohybuje kolem deseti procent. Jeden z nejlepších výsledků zaznamenala mechanika LG GSA-4163B, která shodila téměř 15 procent ze své ceny a je nyní nejlevnější ze všech sledovaných modelů.

Grafické karty

Nuda není ani v oblasti grafických akcelerátorů. Sice se zde nesetkáte s hromadnými výraznými slevami, ale u několika produktů jsme zaznamenali zajímavý pokles cen. Navíc se znovu začínají grafické akcelerátory méně známých firem jako jsou VIA nebo XGI.

  • Ati

Firma Ati se ještě příliš nechce vzdát své úspěšné řady Radeonů 9xxx i přesto, že již na trh vrhla celou várku nové generace grafických karet, které poznáte podle X před číselným označením produktů.

Pro uživatele to skýtá tu výhodu, že za poměrně levný peníz pořídí grafickou kartu, která ještě před rokem či dvěma stála několikrát tolik a ještě chvíli bude více či méně stačit (podle modelu) na většinu požadavků, které výrobci software na tyto systémy kladou.

Graf vývoje cen grafických karet Ati a Nvidia

Například jedna z kdysi nejvýkonnějších grafik Radeon 9800 Pro je nyní o zhruba 14 % levnější než před více než měsícem a lze ji pořídit již za ceny pod 5 000 Kč s DPH. Ještě před přibližně rokem přitom byla o téměř 100 % dražší.

  • Nvidia

To u Nvidie se s výměnou příliš nepárali. Ostatně není se co divit, když předchozí FX modely neměly zase až tak dobrou pověst.

Dobře si od posledního přehledu cen této oblasti vedl stále více populární model GeForce 6600. Tomu se podařilo zlevnit o více než 7 procent.

  • Ostatní

Zbytek nabídky grafických karet je veden především Matroxem. V tomto případě se však žádných cenových revolucí nedočkáte, neboť změna ceny zpravidla nepřesáhla 1,5 procenta. Výjimkou je model Matrox Millennium P750, který zlevnil o téměř 3 %.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox

Nové modely jako S3 DeltaChrome S8 od firmy VIA nebo XGI Volari V8 nasadily velice lákavé ceny, které se pohybují kolem 2 100, respektive 2 500 Kč s DPH. Nečekejte však žádné zázraky, neboť výkonově těmto cenám podstatě odpovídají.

LCD

To, že se firmy opouštějí výrobu 15“ LCD s své výrobní kapacity směřují na výrobu větších modelů, má dva důsledky. Jednak se 15“ velice opatrně z nabídky prodejců vytrácejí, a pak se cena větších modelů snižuje.

Graf vývoje cen 15" LCD

V 15“ oblasti se však neusíná a tak můžeme být svědky například 12% poklesu ceny displeje od LG. Ten se tímto krokem nominoval do pozice nejlevnějších LCD na trhu, kde mu sekundují výrobci jako Acer, Belinea, Benq, či Neovo. Jejich ceny se pohybují kolem hranice 5 500 Kč s DPH.

Graf vývoje cen 17" LCD

U 17 modelů jsme sice ta velké slevy neobjevili, ale i tak je například 8 % pokles ceny LCD Acer potěšující. Nejlevnější 17“ monitory z tekutých krystalů lze nyní nakoupit za necelých 7 000 Kč s DPH.

Ani v případě 19“ zobrazovacích zařízení s LCD technologií nebyl sice žádný model, který by ve velikosti slevy dokázal konkurovat LG v 15“ oblasti, ale rozhodně se zdejší slevy nedají označit za zanedbatelné. Nejlevnější 19“ LCD nyní stojí méně než 9 500 Kč s DPH.Témata: Ceny, Via, Acer, LG, software

Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.Najdete na iDNES.cz