Další test JXD: Příště si hackneme televizor?

Jiří X. Doležal úspěšně demonstroval kvality W2K, když jeho počítač odolával několik dní náporu hackerů. Nestojí však za neproniknutelným operačním systémem spíše firewall a počítač, ze kterého se nešlo dostat ani na internet? Co se bude hackovat příště?

Jiří X. Doležal svým testem úspěšně demonstroval kvality W2K. Jsou však oprávněné? Nestojí za neproniknutelným systémem spíše firewall a počítač, ze kterého se nešlo dostat ani na internet? Co se bude hackovat příště?

Pro čtenáře, kterým unikl minulý článek věnující se kontroverznímu testování kvalit operačního systému Windows 2000: Jiří X. Doležal, popuzen čtyřmi hackerskými útoky na svůj počítač osazený operačním systémem Linux, který do té doby halasně propagoval, si od přesedlání do stáje Microsoftu nemůže její produkt vynachválit. Po sérii několika článků, v nichž si bere Linux na mušku a odstřeluje jej svými “důkazy“ o složitosti systému, se rozhodl demonstrovat kvality Windows 2000 a počítač s tímto systémem nechat na pospas hackerům. Jako cena za probourání se do počítače a získání obsahu souboru, který byl umístěn na ploše OS, byla stanovena krabice Windows XP. Ta nakonec, po více než čtyřech tisících! marných útocích, zůstala ve správě JXD.
Již během zkoumání odolnosti Windows 2000 se ovšem vyrojilo mnoho pochybností nad smysluplností celého “testu vzdorovitosti“. dolezaluv_komp

K čemu by uživateli vlastně byl počítač, který je sice absolutně bezpečný, ale jeho všechny porty jsou uzavřené? Možná by mohl posloužit jako dekorace. K brouzdání internetem však nikoliv. A právě tak se zřejmě stalo, do počítače připojeného přes službu Mistral sice vedla šňura z modemu, během testování však měla zřejmě siestu.
Počítač byl mrtvý a tak se tvářil. A křísit mrtvolu?

JXD sice prezentoval nepravdivost legendy o nemožnosti zabezpečit koncový počítač s W2K standardními metodami, avšak pokud by uživatel na takovém počítači chtěl pracovat, na internet či ke stažení pošty by se dostal jen stěží.

Další otázka je nasnadě, kvalita čeho byla vlastně testována? Nebylo by korektnější předhodit lačným krotitelům Doležalových slov samotný, defaultně nainstalovaný operační systém? Vždyť takový jej má většina uživatelů.
Hlavní roli tedy sehrál firewall ZoneAlarm, nikoli operační systém.
Nový OS Windows XP ostatně standardně dodávaný firewall obsahuje. Možná by stálo za to otestovat jeho kvality a nevyužívat k ochraně operačního systému produktu konkurence na tomto poli.

Kontroverzní test si přečetly i oči našich východních sousedů, kdy jeden z rozlícených uživatelů přirovnal takovéto podmínky hacknutí počítače k hacknutí televizoru. A ihned vypsal kritéria své vlastní "soutěže". Kdo se do tří let dostane do jeho "počítače" a tam určeného souboru, získá počítač (rozuměj TV) a její doživotní administraci zdarma. Ještě dodatek - jako firewall slouží alobalová anténa a operačním systémem byl zvolen OS Tesla 666 :o)Následuj zhuleného tučňáka :o)

S čím tedy JXD přijde příště? Mohl by nechat na pospas opravdu defaultní instalaci OS Windows, řekněme verze 98, která je mezi uživateli stále nejrozšířenější a nepochybně by se hodila rada, jak tento systém zabezpečit. Nebo se bude hackovat lednička, pračka, žehlička…?

Odpověď na poslední otázku je mnohem prozaičtější. Dle autorových slov se podobný test již nechystá. "Celý experiment vznikl jako zcela neplánovaná akce vyprovokovaná doslovně imbecilními verbálními útoky tzv. linuxářů," míní JXD. V reakcích ke článkům, které vzešly z ruky tohoto autora, lze nalézt spoustu nenávisti.

A s tím nelze nesouhlasit. Odvěcí rivalové tvořeni na jedné straně příznivci Intelu či Windows soupeří se zarytými zastánci AMD a Linuxu. Neprovokuje však tak trochu také Jiří X. Doležal, který poněkud nevybíravě rozpoutává pod svými do Linuxu se navážejícími články vždy mohutné diskuze?