Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dantz Retrospect 6.5 - profesionální zálohování nejen pro Windows (recenze)

aktualizováno 
Přejete-li si uchovat svá data v bezpečí, pak je zapotřebí je nejen dobře kódovat, ale i zálohovat. Tato zálohovací aplikace poskytuje obojí. Komfortní ovládání a profesionální přístup je pak samozřejmostí.

Zatímco většina z nás podceňuje preventivní zálohování dat, ve středních a velkých firmách je vše jinak. Zde si totiž velmi dobře uvědomují, jakou hodnotu pro ně mají počítačová data. Jejich ztráta se totiž častokrát nedá ani vyčíslit.

Prevence na prvním místě
Větší společnosti si tedy v žádném případě nedovolí provozovat počítačovou síť, aniž by neměly postaráno o její zálohovací mechanismus. V těchto firmách existují speciální počítače (Backup Computers), které nemají na starost nic jiného, než sbírat data a pečlivě je ukládat. Jejich primární funkcí je záloha serverů, ale některé z nich si dokáží poradit i s ukládáním informací z běžných pracovních stanic. Nehmotné, ale velmi důležité údaje tak mohou být pod stálou kontrolou a každým dnem v bezpečí. Tato řešení si ale žádají nemalé finanční investice. Firmy si je jistě mohou dovolit, ba co více, chtějí-li žít v naprostém klidu, tak si zálohovací počítač i software musejí pořídit! Bohužel, je to právě odpovídající programové vybavení, které tvoří podstatnou část kompletní ochrany serverů a síťových počítačů, jehož pořízení je velmi nákladné. Naštěstí se ale najdou i výjimky. Mezi jednu takovou patří společnost Dantz Development Corporation, zabývající se již léta tvorbou kompletního zálohovacího softwaru.

Pár slov o společnosti Dantz:
Společnost Dantz se zrodila již v roce 1984 a po celou dobu své existence se zabývá vývojem a výrobou zálohovacího softwaru. Kombinace patentované technologie, velkého množství ocenění a prakticky dvou dekád zkušeností s reálnými, každodenními problémy tohoto světa, činí z jejich produktu nejlepší možnou volbu pro systémové počítačové administrátory po celém světě, i všechny uživatele platformy Macintosh. Mezi jejich hlavní zákazníky patří - British Telecom, DaimlerChrysler, Motorola, Nortel, Pixar, and Walt Disney, což je již jistě známkou kvality.

Dantz - Retrospect Backup

Zálohování všem na míru
Produkt, honosící se označením Dantz - Retrospect Backup, chránící na celém světe milióny počítačů, zná ale jen nepatrná část České populace. Ověřená technologie je sice navržena pro použití ve firmách, ale své uplatnění si zcela jistě najde i v malých kancelářích a domácnostech. Dokáže tedy ochránit nejen stovky počítačů ve firmách, ale obstojně si poradí i s klasickými stanicemi či přenosnými počítači a vůbec nahraje roli, zda-li to bude počítač, vybavený operačním systémem Microsoft Windows, Linux nebo Macintosh. Retrospect se tedy dodává celkem ve čtyřech variantách: Retrospect Professional - je určen pro domácí nasazení (běží na jednom PC, přičemž je ale schopný zálohovat ještě další dvě pracovní stanice), Retrospect Single Server - je navržen pro použití ve firmách střední velikosti a je schopný zajistit zálohování jednoho místního serveru a neomezený počet zasíťovaných stolních i přenosných počítačů, Retrospect Multi Server – zálohuje neomezený počet serverů a systémových klientů a konečně Retrospect Small Business Server - je ideálním řešením pro zálohu serverů Microsoft a SQL serverových programů. My se dnes budeme věnovat domácímu zálohování.

Dantz - Retrospect Backup

Retrospect Professional
Samotná instalace programu se skládá ze dvou částí. Chcete-li zálohovat jen jeden počítač, pak stačí nainstalovat pouze hlavní program. Pokud ale toužíte po záloze i dalších PC (v závislosti na licenci), je zapotřebí na ostatní počítače nainstalovat i jeho klienta. Instalace je rychlá, bezproblémová, navíc trvá jen několik vteřin a na pevném disku si soubory ukousnou jen 20 MB volného prostoru. Bohužel program zatím není lokalizován a do budoucna se s počeštěním zatím ani nepočítá.

Dantz - Retrospect Backup

Jak to pracuje
Po prvotním spuštění programu, je čas na první zálohu. Jako první, na co se vás program zeptá, je určení zálohovaného zdroje. Je možné vybrat jak celý disk, tak pouze několik adresářů. Ve druhém kroku je zapotřebí určit, kam se zálohovaná data budou ukládat (místní disk, síťový disk, optická mechanika, páskové zařízení). Pak je zapotřebí určit konkrétní soubory k záloze. V této volbě je nepřeberné množství detailního nastavení, což jistě uspokojí každého uživatele. Ke kompletní záloze jsou tedy např. připraveny – všechny soubory, instalované aplikace, dokumenty atd., ale lze vytvářet i další, pomocí přibalených filtrů (atributy, datum, jméno a další). Čtvrtý krok slouží jako náhled, který podává informace o počtu zálohovaných souborů a o potřebné kapacitě cílového zařízení. Na závěr je přítomna volba nastavení, pomocí které lze archív komprimovat, chránit heslem, či nastavovat další vlastnosti. Pro test jsme zvolili pár souborů k záloze. Ukládání proběhlo naprosto bez problému, stejně jako opětovná obnova, přičemž se program ještě jednou uctivě zeptal, zda si opravdu přejeme soubory obnovit. 

Dantz - Retrospect Backup 

S programem ale nejste omezeni jen na zálohování souborů. Poradí si i s tvorbou celých image disků. Pomocí volby Disaster Recovery, se spustí jednoduchý průvodce, který vás krok za krokem provede tvorbou bootovacího disku. Program si dokonce vyžádá sériové číslo Windows, a také instalační CD systému, jež je v počítači přítomen. Během několika minut proběhne kompilace dat do ISO souborů (dle kapacity zálohovaného disku), které je zapotřebí pomocí vypalovacího programu dostat na CD. Zde bychom měli malou výtku. Od takto vyspělého programu bychom totiž očekávali tento krok automaticky, podobně, jak je tomu například při tvorbě videoklipů, prostřednictvím programu Windows Movie Maker 2. Pevný disk, který jsme si nechali zálohovat jsme zformátovali, čímž jsme navodili situaci ztráty všech dat. Po zavedení systému bootovacího cédéčka jsme byli vyzváni k zadání několika vstupních informací, po kterých následovalo obnovení systému do stavu před zhroucením. Celá obnova je podobná klasické instalaci Windows XP, takže i méně zkušený uživatel, který si již někdy instaloval systém na PC se lehce zorientuje. Obnova klapla na výbornou, systém byl plně funkční se všemi nainstalovanými programy a uloženými daty.

Dantz - Retrospect Backup

Hlavní vlastnosti programu – co byste měli vědět
Software spolupracuje nejen s operačním systémem Windows, ale i s dalšími platformami. Prostřednictvím skriptů dokáže zálohovat i podle předem nastavených hodnot, vytvoří detailní rozvrh zálohování a podá report o provedených procesech. Pomocí průvodce EasyScript dokáže program obsluhovat i osoba bez technického vzděláním, stačí pouze odpovědět na několik otázek a Retrospect vytvoří skript a plán záloh sám. Pamatováno je také na přenosné počítače. Je-li notebook, např. po návratu ze služební cesty, připojen k síti, je ovládacím programem spuštěno automatické zálohování. Nad celkovou ochranou dat dohlíží kódovací technologie Fast SimpleCrypt a DES. Retrospect navíc spolupracuje se všemi nejznámějšími antivirovými programy, takže počítač je stále chráněn před viry. Provádíte-li zálohu pevného disku den co den, lze funkce programu přizpůsobit tak, aby byly zálohovány jen ty soubory, se kterými se pracovalo (došlo v nich ke změnám). Není tedy zapotřebí vytvářet novou kompletní zálohu, což šetří čas. V nespolední řadě se postará o kompletní zotavení ať už serveru nebo počítače, a to včetně programového vybavení. Je toho ještě mnohem více, co tento zálohovací software dokáže, ale stěžejní funkce byly zmíněny a ostatní lze nalézt na stránkách českého zastoupení.

Dantz - Retrospect Backup

Závěrem a zhodnocení
Dantz Retrospect 6.5 je ideální zálohovací nástroj. Přestože je primárně určen pro firemní nasazení, může udělat radost i menším firmám a potěšit nejednoho soukromého podnikatele, či domácího uživatele. Navíc nabízí široké možnosti využití v podobě automatizování jednotlivých úloh. Díky příznivé cenové politice je navíc dostupný široké veřejnosti. Škoda jen té lokalizace.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.