Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Data jako v bavlnce: Komplexní správce pevného disku

aktualizováno 
Vytvářejte, rozdělujte, slučujte a odstraňujte diskové oddíly. Toto a ještě více umí jediný nástroj, který je kompletně v češtině a navíc obsahuje boot manažera pro nastavení a instalaci více operačních systémů na jeden PC.

Pevný disk | foto: Profimedia.cz

Pevný disk je jedna z nejdůležitějších součástí počítače, neboť jsou na něm uchovávána uživatelská data. Poškodí-li se jakákoli jiná součást počítače, uživatelská data zůstanou, ale v případě havárie pevného disku vzniká většině z nás problém. Proto je dobré se o disk dobře starat. Nestačí ho jen kontrolovat scandiskem či defragmentovat. Povolejte si opravdového pomocníka, program Acronis Disk Director 10 CZ.

Jeho hlavním úkolem je rozdělování disku za chodu a jeho případné slučování v jediný oddíl bez ztráty uživatelských dat. Avšak díky Boot manageru je s ním možné nastavovat a vytvářet spouštění více operačních systémů v jednom PC. Nechybí ani další nástroje, které disk editují a umožňují nejrůznější diskové změny, jako je změna velikosti disku nebo změna souborového systému. Aplikace se skládá ze tří částí, které jsou dohromady propojeny, takže tvoří jediný funkční celek.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Chcete–li si stáhnout zkušební verzi a navíc v češtině, tak potom využijte této adresy – Acronis Disk Director 10 CZ (70,5 MB). Tato verze je určena pro systémy Windows 98 a novější. Protože jde o komerční aplikaci, můžete si funkce programu vyzkoušet, avšak nanečisto. Demoverze je sice funkční po neomezenou dobu, ale nedovoluje změny aplikovat. Díky tomu si však můžete Acronis Disk Director bezpečně vyzkoušet, bez starostí o možné negativní následky vašich činů.

Acronis Disk Director 10 CZ

První spuštění
V rámci prvního spuštění musíte zvolit, zda chcete pracovat se základní nebo rozšířenou verzí. Jakmile zvolíte diskovou jednotku, můžete začít s diskem „pracovat“. Využít lze buď ikonky v levé části okna, anebo položky v hlavním menu a pokud jste si aktivovali rozšířenou verzi, tak i pod hlavním menu. Pomocí těchto funkcí lze jednoduše na zvolený disk aplikovat změny. Kromě běžných funkcí, o kterých jsme se zmiňovali, zde naleznete možnost analyzovat pevný disk a vyhledat chyby pomocí zavedené utility CheckDisk (CHKDSK) – jen v rozšířené verzi.

Acronis Disk Director 10 CZ

Jaké je konkrétní využití těchto nástrojů?
Mezi hlavní funkce patří vytváření diskových oddílů, rozdělování, slučování a změny velikosti bez ztráty dat, konverze souborových systémů, kopírování mezi diskovými oddíly, obnova diskových oddílů (výborná funkce při nechtěném vymazání oddílu), formátování disků, změna označení disku (písmenného značení), instalace několika operačních systémů na PC nebo na jedinou partition, skrytí operačního systému, obnova zaváděcí stopy a mnoho dalších užitečných funkcí.

Acronis Disk Director 10 CZ

Zvládne ovládání každý?
Aplikace má velice jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní s využitím ikon a jednoznačného pojmenování. Navíc disponuje průvodci, kteří vám celkově řadu funkcí usnadní. Při prvním spuštění lze vybrat mód, ve kterém aplikace bude pracovat. Vyberete-li základní mód, nebudete mít s ovládáním sebemenší problémy. Firma Zebra Systems, která u nás produkt distribuuje, nabízí na svých webových stránkách ke stažení podrobnou elektronickou příručku v českém jazyce.

Acronis Disk Director 10 CZ

Není aplikace změn na disku nebezpečná?
Je potřeba vzít na vědomí, že změny prováděné za chodu nejsou úplně ideálním řešením, spíše často řešením nevyhnutelným tam, kde jiné východisko neexistuje, nebo je jeho dosažení příliš složité. Proto je samozřejmě vždy bezpečnější alespoň ty nejdůležitější data nejprve zálohovat.

Acronis Disk Director 10 CZ

Závěrem
Tato aplikace patří mezi jedny z nejlepších ve svém oboru. Uživatelům nabízí jednoduchou práci s diskovými oddíly a další operace s disky. Díky českému distributorovi je navíc plně lokalizována, což těm z vás, kteří neovládají cizí řeči, jistě práci s programem jen ulehčí. Plnou verzi můžete pořídit za 1 482 Kč.Témata: software

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

Tablet pro práci i záýbavu

Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz