Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Data jako v bavlnce: Komplexní správce pevného disku

aktualizováno 
Vytvářejte, rozdělujte, slučujte a odstraňujte diskové oddíly. Toto a ještě více umí jediný nástroj, který je kompletně v češtině a navíc obsahuje boot manažera pro nastavení a instalaci více operačních systémů na jeden PC.

Pevný disk | foto: Profimedia.cz

Pevný disk je jedna z nejdůležitějších součástí počítače, neboť jsou na něm uchovávána uživatelská data. Poškodí-li se jakákoli jiná součást počítače, uživatelská data zůstanou, ale v případě havárie pevného disku vzniká většině z nás problém. Proto je dobré se o disk dobře starat. Nestačí ho jen kontrolovat scandiskem či defragmentovat. Povolejte si opravdového pomocníka, program Acronis Disk Director 10 CZ.

Jeho hlavním úkolem je rozdělování disku za chodu a jeho případné slučování v jediný oddíl bez ztráty uživatelských dat. Avšak díky Boot manageru je s ním možné nastavovat a vytvářet spouštění více operačních systémů v jednom PC. Nechybí ani další nástroje, které disk editují a umožňují nejrůznější diskové změny, jako je změna velikosti disku nebo změna souborového systému. Aplikace se skládá ze tří částí, které jsou dohromady propojeny, takže tvoří jediný funkční celek.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Chcete–li si stáhnout zkušební verzi a navíc v češtině, tak potom využijte této adresy – Acronis Disk Director 10 CZ (70,5 MB). Tato verze je určena pro systémy Windows 98 a novější. Protože jde o komerční aplikaci, můžete si funkce programu vyzkoušet, avšak nanečisto. Demoverze je sice funkční po neomezenou dobu, ale nedovoluje změny aplikovat. Díky tomu si však můžete Acronis Disk Director bezpečně vyzkoušet, bez starostí o možné negativní následky vašich činů.

Acronis Disk Director 10 CZ

První spuštění
V rámci prvního spuštění musíte zvolit, zda chcete pracovat se základní nebo rozšířenou verzí. Jakmile zvolíte diskovou jednotku, můžete začít s diskem „pracovat“. Využít lze buď ikonky v levé části okna, anebo položky v hlavním menu a pokud jste si aktivovali rozšířenou verzi, tak i pod hlavním menu. Pomocí těchto funkcí lze jednoduše na zvolený disk aplikovat změny. Kromě běžných funkcí, o kterých jsme se zmiňovali, zde naleznete možnost analyzovat pevný disk a vyhledat chyby pomocí zavedené utility CheckDisk (CHKDSK) – jen v rozšířené verzi.

Acronis Disk Director 10 CZ

Jaké je konkrétní využití těchto nástrojů?
Mezi hlavní funkce patří vytváření diskových oddílů, rozdělování, slučování a změny velikosti bez ztráty dat, konverze souborových systémů, kopírování mezi diskovými oddíly, obnova diskových oddílů (výborná funkce při nechtěném vymazání oddílu), formátování disků, změna označení disku (písmenného značení), instalace několika operačních systémů na PC nebo na jedinou partition, skrytí operačního systému, obnova zaváděcí stopy a mnoho dalších užitečných funkcí.

Acronis Disk Director 10 CZ

Zvládne ovládání každý?
Aplikace má velice jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní s využitím ikon a jednoznačného pojmenování. Navíc disponuje průvodci, kteří vám celkově řadu funkcí usnadní. Při prvním spuštění lze vybrat mód, ve kterém aplikace bude pracovat. Vyberete-li základní mód, nebudete mít s ovládáním sebemenší problémy. Firma Zebra Systems, která u nás produkt distribuuje, nabízí na svých webových stránkách ke stažení podrobnou elektronickou příručku v českém jazyce.

Acronis Disk Director 10 CZ

Není aplikace změn na disku nebezpečná?
Je potřeba vzít na vědomí, že změny prováděné za chodu nejsou úplně ideálním řešením, spíše často řešením nevyhnutelným tam, kde jiné východisko neexistuje, nebo je jeho dosažení příliš složité. Proto je samozřejmě vždy bezpečnější alespoň ty nejdůležitější data nejprve zálohovat.

Acronis Disk Director 10 CZ

Závěrem
Tato aplikace patří mezi jedny z nejlepších ve svém oboru. Uživatelům nabízí jednoduchou práci s diskovými oddíly a další operace s disky. Díky českému distributorovi je navíc plně lokalizována, což těm z vás, kteří neovládají cizí řeči, jistě práci s programem jen ulehčí. Plnou verzi můžete pořídit za 1 482 Kč.Témata: software

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Stáhněte si zdarma: hromadné nahrazení textu i strážce wi-fi

Ilustrační foto

Potřebujete-li změnit nějakou část textu v souboru, či ji jen vyhledat v několika desítkách souborů, potom použijte...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Najdete na iDNES.cz