Server Megaupload.com vynesl provozovateli zatčení.

Server Megaupload.com vynesl provozovateli zatčení.

Správce dat zavřeného Megauploadu chce povolení k jejich smazání

  • 11
Nejméně do poloviny února měla být původně v bezpečí data, která si uživatelé vložili na server pro sdílení dat megaupload.com. Ten byl v lednu uzavřen a jeho provozovatelé jsou stíháni. Hostingová firma se nyní chce zbavit dat, která musí na serverech bezplatně udržovat.

Společnost Carpathia Hosting žádá u amerického soudu o povolení smazat data ze serveru megaupload.com, která dosud uchovává. Pokud povolení nedostane, chce získat příslib, že jí budou uhrazeny náklady spojené s uložením údajů, napsala ve čtvrtek agentura AP. Vedle Carpathia Hosting jsou data Megauploadu i na strojích Cogent Communications.

Server megaupload zablokovaly v lednu americké úřady kvůli podezření, že sdílením filmů, hudby a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů.

Obě hostingové organizace musí udržovat data na serverech na vlastní náklady, protože má Megaupload obstavené účty a nemůže jim zatím za pronájem zaplatit. Jen Carpathia přitom úložišti pronajímala na 1 100 serverů.

K uchování asi 25 milionů gigabajtů dat z Megauploadu musí musí firma denně vynaložit na 9 000 dolarů (cca 170 000 korun).  Celkem se náklady od lednového uzavření Megauploadu dostaly na více než půl milionu dolarů. Megaupload za uložení dat nemůže platit, protože má zmrazený majetek. Může se to však změnit kvůli procedurální chybě (jak právníci a policie popletli formuláře si přečtěte v tomto článku).

Proti možnému smazání dat vystupovala značná část z 66 milionů uživatelů Megauploadu, kteří server využívali k ukládání vlastních fotografií, videí či jiných dokumentů. Brání se mu ale i Americká filmové asociace (MPAA), která by chtěla využít nelegálně získané soubory na Megauploadu v soudním procesu o náhradu škod.

Už v lednu přitom přišel pokyn od amerických vyšetřovatelů, že vše potřebné prozkoumali, data již nepotřebují a mohou být smazána. Tomu však chtěl právní zástupce Megauploadu zabránit, protože se obával, že by tak mohl přijít o některé důkazy, a zároveň varoval před mazáním nezávadných dat. Od února pak běžel program na získání dat na základě konkrétních žádostí. Prostřednictvím speciální stránky megaretrieval.com mohli od té doby uživatelé zažádat o získání svých legálních dat.

Američtí vyšetřovatelé obviňují zakladatele Megauploadu Kima Schmitze a jeho spolupracovníky, že provozem serveru porušili americké zákony o ochraně autorských práv. Schmitzovi právníci ale tvrdí, že společnost pouze nabízela on-line úložiště dat, a americká obvinění odmítají.

,