Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Databázový trh je rozsáhlý

  10:00aktualizováno  10:00
Databázový trh je ohromný – podle různých způsobů hodnocení je jeho roční hodnota pohybuje někde mezi šesti a dvaceti miliardami amerických dolarů. Za jedničku v oblasti databázových technologií bývá považována společnost Oracle spolu s IBM, ale nechybí ani produkty dalších společností.

Odhaduje se, že na světě existuje na 170 databázových platforem, které jsou v použitelném stavu – započítány tedy nejsou různé akademické nedokončené pokusy.
Pojďme se spolu podívat na pětici hlavních platforem – zastoupené produkty představují to hlavní, co je na dnešním trhu k dispozici. V žádném případě se ale nejedná o úplný seznam platforem.
Mnohé databázové platformy jsou k dispozici v různých variantách – od jednouživatelských verzí pro přenosné počítače až po výkonné superpočítače. Bližší informace o jednotlivých platformách a jejich variantách včetně podrobných technických popisů je možné získat například z přiložených internetových zdrojů.

Caché

 

Caché

Název: Caché
Aktuální verze: 5
Výrobce: InterSystems

Srdcem platformy Caché je multidimenzionální architektura umožňující různé post-relační pohledy na spravovaná data. K datům lze díky této architektuře přistupovat nejen klasickým relačním způsobem, ale například také objektově – prakticky se všemi vlastnostmi známými z objektově orientovaných technologií. K dispozici je prakticky vše, co může být k vývoji a provozu databázové aplikace použitelné. Od transakčního zpracování a podpory konkurenčního přístupu k datům přes podporu dotazovacích jazyků a dotazovacích prvků v univerzálních programovacích jazycích až po podporu vícevrstvých aplikací či provozu 24^7^365.
Platforma Caché nabízí také skriptovací technologii CSP (Caché Server Pages), která je svými možnostmi srovnatelná například s ASP či JSP. Velkou výhodou oproti mnohé konkurenci je možnost využívat bitmapové indexy v rámci aplikací s klasickým transakčním zpracování – tedy nejen pro OLAP, ale také pro OLTP.
Platforma Caché je k dispozici pro celou řadu operačních systémů, především pak pro přední unixy a Windows.Vývojáři mají zdarma k dispozici jednouživatelskou verzi. Během posledních let se zlepšuje povědomí o Caché také v České republice, mezi největší řešení patří co do počtu licencí specializovaná aplikace v České spořitelně s více než 1400 uživateli.

IBM DB2

IBM DB2

Název: DB2 Universal Database Version 8
Aktuální verze: 8.2
Výrobce: IBM
Web: www.ibm.com

Vlajkovou lodí v této oblasti je pro IBM DB2 Universal Database Version 8, která představuje relační platformu s kvalitní podporou standardů SQL, transakčního zpracování a bezpečnostních mechanismů. Vysoký výkon je zajišťován především paralelním zpracováním (SMP – Symmetric Multi Processing i MPP - Massively Parallel Processors), nechybí ani možnost využití databázových clusterů či automatického procesu výkonnostního ladění pomocí technologie SMART – Self Managing and Resource Tuning.
Součástí platformy jsou rozšíření vhodná pro zpracování prostorových dat a umožňující nasazení databázové platformy v rámci analytických aplikací. Obdobně jako v případě konkurenčních produktů i zde mají zákazníci na výběr z řady edicí.
Aktuální verze DB2 umožňuje nejen zpracování klasických strukturovaných dat, ale také dat nestrukturovaných – od textu přes obrázky až po multimediální data. Vývojáři otevřených a rozlehlých databázových aplikací mají k dispozici pokročilé replikační technologie.
Popisovaná databázová platforma je známa vedle kvalitativních vlastností také podporou celé řady provozních systémů. V případě operačních systémů jsou zastoupeny takřka všechny významné produkty – od špičkových unixových systémů až po Windows Server 2003 či Windows CE.

MS SQL Server 2000

MS SQL

Název: MS SQL Server Aktuální verze: 2000 Výrobce: Microsoft
Web: www.microsoft.cz

Vlajkovou lodí je pro Microsoft v oblasti databází platforma MS SQL Server 2000. Mezi hlavní vlastnosti poslední verze patří například rozšíření podpory technologie XML, zapracování analytických principů používaných v rámci dolování dat či vylepšení nástroje SQL Query Analyzer určeného především k výkonovému ladění, nechybí ani podpora bezpečných připojení SSL.
Vzhledem k tomu, že zejména s variantou Enterprise Edition se společnost Microsoft zaměřuje na podnikovou sféru, nijak nepřekvapí ani podpora škálovatelnosti (MS SQL Server dokáže při symetrickém multiprocesingu využít až 32 procesorů a 64 GB operační paměti, podporovány jsou metody ScaleUp a ScaleOut), ani podpora tvorby nepřetržitě dostupných databázových aplikací.
Součástí distribuce MS SQL Serveru pochopitelně není pouze samotný databázový server, ale také celá řada dalších základních administrátorských nástrojů a klientů.
Určitým omezením se zdá orientace pouze na operační systémy od stejné firmy, která vadí především možným zákazníkům využívajícím unixové provozní platformy. Na druhou stranu představuje MS SQL Server produkt, který je vhodný pro všechny zájemce, kteří chtějí mít maximum produktů od jednoho dodavatele a snížit si tak riziko plynoucí ze vzájemné nekompatibility.

Oracle 

Oracle

Název: Oracle 10g
Aktuální verze: 10.1.0.2 Výrobce: Oracle
Web: www.oracle.com

Vlajkovou lodí této společnosti představuje v oblasti databází loni v září uvedená platforma Oracle10g., která obsahuje řadu zajímavých technologií, největší novinkou je podpora databázového zpracování ve gridu založeného na využití výpočetního výkonu libovolného množství geograficky oddělených počítačů.
Se zpracováním ve gridu souvisí také podpora tvorby vysoce škálovatelných a nepřetržitě dostupných aplikací pomocí technologie Real Application Cluster. Podstatné při nasazení této technologie je možnost škálování i na levnějších strojích tvářících se jako clustery a fakt, že v případě výpadku (plánovaného i náhodného) jednoho či více clusterů nedochází k ovlivnění funkčnosti provozované aplikace.
Mezi další vlastnosti patří mnohé – od podpory objektových vlastností a XML přes bezpečnost zajišťovanou pomocí virtuálních privátních databází a analytické funkce pro datové sklady a dolování dat až po podporu nestrukturovaných dat prostřednictvím Internet File System a vysoce škálovatelných a nepřetržitě dostupných aplikací.
Zákazníky je oceňovaná také maximálně dvouprocesorová varianta Standard Edition One, která je nasměrována – i cenově – především do středních podniků. Databázová platforma Oracle10g je dostupná pro drtivou většinu dnes dostupných operačních systémů, Linux a Windows nevyjímaje.

Sybase

Sybase

Název: Sybase Adaptive Server Enterprise
Aktuální verze: 12.5 Výrobce: Sybase
Web: www.sybase.com

Nosným databázovým článkem je pro Sybase robustní databázová platforma známá pod názvem Sybase Adaptive Server Enteprise, která podporuje vedle běžně dostupných prvků (jazyk SQL, transakční zpracování, snadná administrace) také některé ne příliš časté vlastnosti. Mezi rozšiřující schopnosti lze zařadit například podporu zpracování transakcí v heterogenním databázovém prostředí či ladění příkazů v jazyce SQL, o které se stará SQL Debugger.
Sybase ASE dále nabízí podporu automatického přizpůsobování databázového serveru aktuálním požadavkům. Využívá mj. dynamickou optimalizaci výkonu. Podpora spočívá také v možnosti měnit výkonnostní nastavení databázového serveru bez nutnosti zastavení serveru – tedy za plného provozu.
Velký důraz klade tato databázová platforma na problematiku zabezpečení. V Sybase ASE nechybí například omezení přístupu na úrovni konkrétního řádku či podpora zabezpečeného přenosu pomocí protokolu SSL.
Mezi podporované operační systémy patří především kvalitní unixy (HP-UX, IBM AIX apod.), stranou ale nezůstávají ani operační systémy společnosti Microsoft (serverová část ovšem vyžaduje řadu NT). Samozřejmostí je přitom podpora 64bitových variant, pokud tedy 64bitovou architekturu daný systém implementuje, a to i na Linuxu.

Mezi další významné databázové platformy patří:

CA Ingres

CA Ingre

Název: Ingres r3/Advantage Ingres Enterprise Relational Database
Aktuální verze: r3/2.6 Výrobce: Computer Associates
Web: www.ingres.com

Platforma Ingres r3/Advantage Ingres Enterprise Relational Database je ve skutečnosti skupina produktů, kam patří i databázový server dříve známý pod obchodním názvem OpenIngres a později Ingres II. Zájemci mají například k dispozici nejen podporu XML, ale také podporu distribuovaného zpracování a replikačních mechanismů, tvorby vícevrstvých databázových aplikací, mobilního přístupu k datům a nechybí ani maximální využívání systémových zdrojů nabízených podporovanými provozními platformami (včetně podpory 64bitových architektur). Samozřejmostí je implementace základních databázových technologií, kam patří SQL, transakční mechanismy, referenční integrita apod.
Velmi přehledná je administrace celého prostředí, ke které je možné využít nástroj s grafickým uživatelským rozhraním nazvaný Advantage Ingres Visual DBA . Uvedený nástroj lze použít i jako základní klientskou aplikaci pro zadávání příkazů jazyka SQL. Díky aplikačnímu rozhraní architektury Advantage Ingres Management Architecture je dokonce možné vytvářet vlastní administrátorské nástroje přizpůsobené konkrétním požadavkům.
Produkt je dostupný pro celou řadu operačních systémů, včetně linuxových klonů a vyspělých komerčních unixů (HP-UX, Solaris apod.) Navíc platforma r3 byla nedávno uvolněna jako open source.

Firebird  

Firebird

Název: Firebird
Aktuální verze: 1.5.1 Výrobce: nezávislí vývojáři Web: www.firebirdsql.org ; www.ibphoenix.cz

V současné době je k dispozici Firebird verze 1.5.1, která je oproti verzi 1.0 a InterBase 6.0 založená na pročištěném kódu a jazyce C++. Nová verze tak odstraňuje celou řadu známých chyb a problémů původní InterBase.
Mezi velké přednosti této relační databázové platformy patří vedle dostupnosti zdarma včetně zdrojového kódu také podpora standardů SQL, bezpečnostních mechanismů včetně rolí, snadná správa, podpora 64bitových architektur a vysoký výkon při relativně nízkých systémových nárocích. Samozřejmostí je podpora transakčního zpracování a velmi rozsáhlých databází (největší známá instalace zpracovává data o objemu cca 600 gigabajtů). Základem platformy je multigenerační architektura, která přináší například snadný a vysoce výkonný konkurenční přístup k datům.
Velké oblibě se tato databázová platforma těší u vývojářů aplikací, především v prostředí Delphi. S určitou nadsázkou je možné říci, že Firebird je tím, čím ve své době byl formát DBF a Paradox.
Platforma Firebird je dostupná jak pro unixové operační systémy, tak i pro Windows. K dispozici je také Embended varianta provozuschopná bez instalace databázového serveru a tím pádem snadno použitelná v jednouživatelských databázových aplikacích.

Informix

Informix

Název: Informix Dynamic Server
Aktuální verze: 9.4
Výrobce: IBM
Web: www.ibm.com 

Informix Dynamic Server spolu s několika dalšími databázovými produkty převzala roku 2001 pod svá křídla společnost IBM. Obdobně jako vyspělé databázové platformy konkurence nabízí i Informix Dynamic Server podporu tvorby vysoce škálovatelných a výkonných a nepřetržitě dostupných aplikací, patří sem například vícevláknová architektura využívající SMP a asynchronní vstupně výstupní operace a dynamická správa sdílené paměti Samozřejmostí je také podpora replikačních technologií a bjektově-relačního modelu. Vedle klasických databázových aplikací je Informix Dynamic Server díky podpoře prostorových dat ideální platformou také pro provoz geografických aplikací. Maximální teoretická velikost databáze v nové verzi dosahuje hranice 128 PB.
Jednotlivá rozšíření jsou v případě IDS realizována pomocí modulů nazývaných DataBlade, například uvedenou podporu prostorových dat má na starosti modul IBM Informix Spatial DataBlade.
Databázová platforma Informix Dynamic Server je k dispozici pro řadu provozních platforem, obdobně jako v případě kvalitativně srovnatelné konkurence se jedná jak o unixové systémy včetně Linuxu, tak i o systémy společnosti Microsoft.

Interbase

Interbase

Název: InterBase
Aktuální verze: 7.1
Výrobce: Borland Software Corporation

 

Platforma InterBase odpovídá standardu jazyka SQL92, nabízí ovšem také některá vlastní rozšíření. Samozřejmostí je podpora transakčního zpracování, deklarativní integrity včetně domén či národních znakových sad. Nechybí ani možnost zpracování read-only databází a technologie podpora XML. Aplikační logiku lze na straně databázového serveru zajisti prostřednictvím uložených procedur a triggerů. Zajímavá je možnost snadného rozšiřování funkčnosti databázového stroje pomocí tzv. uživatelsky definovaných funkcí. Imlementovány jsou také 64bitové vstupně/výstupní operace a dělení databáze do více souborů s teoretickým celkovým limitem 32 TB a nechybí ani podpora SMP v edici InterBase Server.
Zatímco databázový server je možné považovat v případě InterBase za poměrně kvalitní, základní nástroje by si zasloužily celou řadu vylepšení. Naštěstí je k dispozici celé řada nástrojů dalších firem, které je možné pro správu InterBase použít, podobně jako je tomu v případě platformy Firebird.
Mnohé nedostatky ovšem plně vyváží široká podpora ze strany vývojových nástrojů – značné oblibě se InterBase těší podobně jako Firebird zejména mezi vývojáři v Delphi.
K podporovaným operačním systémům patří vedle Windows včetně Windows Server 2003 také Linux a Solaris.

MySQL 

MySQL

Název: MySQL
Aktuální verze: 4.0
Výrobce: MySQL AB
Web: www.mysql.com

Platforma MySQL je známá především díky úspěšnému tažení v oblasti internetových aplikací, zejména pak v kombinaci se skriptovacím jazykem PHP a webovým serverem Apache.
V současné verzi podporuje MySQL dotazovací jazyk SQL na úrovni mnoha prvků z nejvlivnějších standardů (včetně standardu SQL 92 vstupní úrovně a nově také SQL 99) doplněných o některá vlastní rozšíření. Typická je pro MySQL také podpora řady datových typů. Jistou nevýhodou je chybějící podpora uložených procedur (chystá se až ve verzi 5.0). Nechybí podpora replikačních technologií či fulltextového vyhledávání. Ve variantě MySQL Cluster je k dispozici také podpora enterprise řešení včetně databázových clusterů.
Pravděpodobně nejdiskutovanější otázkou je v případě MySQL podpora transakčního zpracování. Pravda je taková, že ve standardních konfiguracích není transakční zpracování implementováno. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že tato databázová platforma je určená především pro prohlížení dat. Obejití transakčního zpracování v konečném důsledku umožňuje platformě MySQL dosahovat vynikajícího výkonu.
Produkt MySQL je dostupný pro celou řadu operačních systémů, především pak unixů. Zklamáni ale nebudou ani příznivci dalších provozních platforem – podporovány jsou nejen Windows obou vývojových směrů, ale například také Mac OS X Server.

PostgreSQL

PostgreSQL

Název: PostgreSQL
Aktuální verze: 7.4.3 Výrobce: PostgreSQL Global Development Group
Web: www.postgresql.org

PostgreSQL patří mezi přední představitele kategorie volně dostupných produktů formou open source a před osmi lety vyšel ze svého předchůdce, kterým byl dobře známý projekt POSTGRES. Je k dispozici zcela zdarma, bez ohledu na způsob použití.
Mezi charakteristické prvky patří podpora objektově-relačního modelu či transakčního zpracování. Oproti svému předchůdci byl nepříliš vydařený dotazovací jazyk PostQuel nahrazen standardními konstrukty SQL. Samozřejmostí je podpora konkurenčního přístupu k datům, referenční integrity, uživatelsky definovaných datových typů a řady objektových vlastností, včetně dědičnosti.
Vývojáři aplikací využívajících PostgreSQL mají k dispozici podporu aplikačního rozhraní pro celou řadu vývojových nástrojů – od C++ přes Perl až po Javu. Podporována jsou také přední databázová rozhraní, ODBC a JDBC nevyjímaje.
Serverová část PostgreSQL je dostupná především pro unixové operační systémy. O něco složitější mají situaci příznivci Windows, kteří mohou server portovat na operační systémy firmy Microsoft jen za určitých technologických podmínek.
Díky podpoře ze strany mnoha vývojářů a celé řady společností včetně firem zabývajících se linuxovými distribucemi lze PostgreSQL považovat za perspektivní produkt, se kterým se budeme v praxi setkávat stále častěji.

Progress

Progress

Název: Progress RDBMS Aktuální verze: 10
Výrobce: Progress Software Web: www.progress.com

O databázové platformě Progress RDBMS platí, že po celou dobu své existence umně vyplňuje mezery na databázovém trhu a v některých oblastech dokáže soupeřit i s vedoucími produkty. V současné době je tato databázová platforma součástí produktové řady OpenEdge určené pro vývoj a provoz obchodních řešení. Obdobně jako v případě konkurence je k dispozici několik variant lišících se nabízenými možnostmi (Progress Enterprise RDBMS, Progress Workgroup RDBMS a Progress Personal RDBMS).
Díky podpoře tvorby vysoce škálovatelných databázových aplikací v podobě symetrického mutliprocesingu a více-serverové architektury je tato platforma vhodná pro aplikace vyžadující konkurenční přístup od jednotek až po tisíce uživatelů. Za samozřejmost je v této souvislosti možno považovat snahu o podporu nepřetržitého provozu. Pochopitelně je implementováno i transakční zpracování, zamykání na úrovni řádků či jazyk SQL odpovídající vstupní úrovni standardu SQL92. Nechybí ani dynamické přidělování vyrovnávací paměti podle činnosti jednotlivých uživatelů.
Platforma Progress RDBMS je dostupná pro provozní systémy vystavěné jak na unixových operačních systémech, tak i na operačních systémech společnosti Microsoft. Pro úplnost dodejme, že další významnou databázovou platformou ProgressSoftware je objektově orientovaná platforma ObjectStore , kterou loni ProgressSoftware získal akvizicí společnosti eXcelon.

Tamino

Tamino

Název: Tamino XML Server
Aktuální verze: 4.2
Výrobce: Software AG
Web: www.softwareag.com
Platforma Tamino XML Server využívá pro ukládání a správu dat formáty vyhovující standardům technologie XML. Základní myšlenka takového přístupu vychází ze snahy odbourat převáděcí mezikrok mezi daty v jiném a XML formátu. Tato platforma tak nabízí vysoký výkon při minimální nadbytečné administraci a vývoje.
K datům uloženým v databázích Tamina je možné přistupovat například prostřednictvím dotazovacího jazyku X-Query, který vychází ze specifikace XPath.
Rychlou a bezproblémovou tvorbu internetových aplikací založených na XML usnadňuje aplikační framework Tamino X-Application. Vývojáři i nadále mohou využívat své oblíbené vývojové nástroje internetových aplikací, nechybí ani aplikační rozhraní pro Javu či C++. Díky podpoře přístupu k datům uloženým v konkurenčních databázových platformách (pomocí ODBC, OLE DB apod.) umožňuje Tamino XML Server přístup k datům i v těchto externích zdrojích.
Tamino představuje komplexní platformu umožňující relativně bezproblémový vývoj a provoz aplikací využívajících výhod technologie XML Důležité je, že Tamino XML Server nabízí drtivou většinu z toho, co běžné databázové platformy – od zpracování velkého objemu dat až po bezpečnostní prvky.
Mezi podporované operační systémy, pro které je Tamino XML Server k dispozici patří především přední unixové platformy a MS Windows řady NT. Tamino je mimochodem důkazem toho, že specializované databázové platformy mají šanci na komerční úspěch.
Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz