Místnost s výměníky, odkud proudí ohřátá voda do teplárny.

Místnost s výměníky, odkud proudí ohřátá voda do teplárny. | foto: Tieto

Ovládají jej z Ostravy a vytápí finské město. Datacentrum Tieto

  • 48
Espoo (Od zpravodaje Technet.cz) - Býval to sklad piva a proudily k němu stovky kamionů. Dnes ve stejné budově sedí čtyři operátoři a veškerý provoz probíhá v optických kabelech pod povrchem země. Podívali jsme se do datacentra, které je řízeno z Ostravy a vytápí finské město Espoo.

Na silnici v lese je minimální provoz a i parkoviště zeje prázdnotou. Kdo by čekal alespoň logo na fasádě budovy, byl by zklamán. I to je, mimo dvojitého plotu, kamerového systému, plechových dveří, čipových karet a biometrických snímačů součástí ochrany - adresu datacentra nikde nenajdete a ani my ji nesmíme přiblížit. Také jsme nesměli fotografovat ani natáčet, proto nestandardně nabízíme jen snímky poskytnuté Tietem.

Jsme nedaleko finského města Espoo, kde společnost Tieto jeden ze starých a kapacitně nevyhovujících skladů piva proměnila v moderní datacentrum. Z venku upoutá zejména tím, že je tiché - zcela totiž chybí jinak obvyklé klimatizační jednotky, které odvádějí teplo vyzářené elektronikou serverů a síťových prvků.

Ve jménu úspor i ekologie

Chlazení v tradičním pojetí vlastně znamená plýtvání. Servery spotřebovávají elektrickou energii, jejíž část se proměňuje ve ztrátové teplo. To se pomocí chladícího systému odvádí pryč, přičemž zpravidla končí ve chladících jednotkách, odkud je v podobě horkého vzduchu vyzářeno do okolí.

Tieto
Tieto

Pod místnostmi se servery si užili zejména instalatéři, ke každému racku se servery vede jedna odbočka z okruhu.

Espoo patří k nové generaci datacenter, ve kterých je toto ztrátové teplo dále smysluplně využíváno. Servery zde také ovívá vzduch, avšak ohřáté chladicí médium míří do výměníku, kde ohřívá vodu v okruhu, který vede do teplárny (a z teplárny) společnosti Fortum ve městě Espoo.

Do datacentra tak míří chladicí médium o teplotě 6°C a odchází ohřáté na 17°C. Ve výměníku předává tepelnou energii vodě v okruhu teplárny, přičemž ta příchozí má teplotu kolem 54 °C a odchozí 60°C.

Zejména v chladnějších měsících (a těch ve Finsku není málo) tak pomáhá přihřívat vodu pro vytápění - datacentrem odevzdaná energie dokáže vyhřát zhruba 650 domácností, po dokončení dalších serveroven to bude až 1 500 domů. Mimo tepla ztraceného ve výměnících je tak odpadní teplo serverů (a tedy adekvátní část elektrické energie) ekologicky a ekonomicky využita. Díky tomu má datacentrum v Espoo hodnotu PUE (Power Usage Efectivness) 1.2 - 1.3, čím se řadí mezi nejefektivnější datacentra světa.

V případě, že by se na (dvojitém) propojení s teplárnou něco poškodilo, má datacentrum ještě záložní chladicí řešení - obří vodní nádrž vedle budovy.

Na povel z Ostravy

V datacentru s podlahovou plochou přes 9 000 metrů² a obsazením 20 000 fyzických serverů jsou čtyři lidé, kteří zajišťují fyzický provoz datacentra - montují nové servery, mění dosluhující harddisky, starají se o kabeláž. Vyřešit také musí případné mimořádné události fyzické povahy.

Přímo v budově je také oddělení pro likvidaci pevných disků. Ty po vyřazení ze služby končí v drtičce, která je nařeže na maličké úlomky.

Disk je po vyjmutí z úložiště vymontován z rámečku a rozdrcen. Vzniklá drť poté míří ke zpracovateli surovin k recyklaci. Klientům tak mohou garantovat, že se k jejich datům nikdo nedostane.

V datacentru používají disky všech výrobců, stejně jako v jiných serverovnách se nespoléhají jen na jednoho výrobce a ucelené série disků - případná výrobní vada by mohla mít fatální následky. Stále častěji jsou používána i SSD úložiště, ta se likvidují zcela stejným způsobem.

Všechno ostatní, včetně instalací a konfigurací všech systémů, lze vyřídit pomocí vzdálených přístupů k jednotlivým serverům, cloudovým clusterům a síťovým prvkům. Lokální zajímavostí pak je, že se o správu tohoto datacentra stará zejména česká pobočka společnosti Tieto, sídlící v Ostravě.

O údržbu dieselagregátů, záložních setrvačníkových zdrojů a chlazení se starají prověření zaměstnanci externích firem.

Dieselagregát s generátorem / elektromotorem a pětitunovým setrvačníkem.

V rámci ekologičnosti nejsou k dispozici žádné bateriové zdroje, ale pětitunový setrvačník, který neustále rotuje. V případě výpadku se z elektromotoru stane generátor a energie dodávaná setrvačníkem překlene několik sekund, které jsou potřeba pro nastartování dieselových motorů, které poté zajistí dlouhodobější pohon generátorů.

Aktuální spotřeba se pohybuje mezi 1.2 a 1.4 MW, po dostavbě se zvýší na zhruba 4 MW. Při plném využití celé budovy datacentra se předpokládá s odběrem až 15 MW.

Datacentrum je optickými kabely připojené ke všem významných finským poskytovatelům konektivity, vlastními linkami Tieta je propojené s dalšími datacentry ve Finsku a přímé spojení má i do dalšího datacentra Tieta ve Švédsku.

Trend

Využití ztrátového tepla je zatím spíše výjimečné, ale v budoucnosti se nejspíše stane trendem. Zajímavé řešení staví v Česku společnost Wedos, odpadním teplem bude vyhřívat venkovní bazén veřejného koupaliště.