Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dataglyfy mohou v budoucnu nahradit čárový kód

aktualizováno 
Maximální objem dat, která se do čárového kódu mohou vejít, je však omezen. Technologie vyvinutá americkou firmou Xerox omezení datové kapacity čárových kódů překonává a navíc umožňuje, aby byl datovým záznamem pokryt celý předmět.
Čárové kódy se staly již běžnou součástí našeho života. V obchodech nám pomocí nich spočítají cenu za nákup, ve skladech evidují položky. S umístěním čárového kódu se počítá při grafickém návrhu titulních stran novin a časopisů i zadních stran obalů na CD. Maximální objem dat, která se do čárového kódu mohou vejít, je však omezen. Technologie vyvinutá americkou firmou Xerox omezení datové kapacity čárových kódů překonává a navíc umožňuje, aby byl datovým záznamem pokryt celý předmět.

Kód, který se sám opravuje

Výzkumný ústav firmy Xerox nese název PARC (Palo Alto Research Center). Xerox výsledky jeho práce využívá ve svých produktech a službách, některé z nich ovšem nabízí i ostatním firmám ve formě licencí. To je také případ technologie Dataglyphs (z řeckého glyfos, rytina) pro ukládání dat na povrchy různých předmětů, která možná brzy začne nahrazovat čárový kód.

Průmysl řeší problémy s technickými omezeními čáových kódů již delší dobu. Běžně se používají dvojrozměrné čárové kódy tvořené obdélníkovým polem černých a bílých čtverců, velké naděje se také vkládají do systémů pro radiovou identifikaci (RFID). Výzkumníci ve firmě Xerox experimentují s pokrytím velké části povrchu předmětu vzorkem tvořeným velkým množstvím různě natočených malých čárek. Data jsou na povrch ukládána ve dvojkové soustavě jako jedničky a nuly, obrazem jedničky je čárka natočená jako jako malý znak lomítko (/), obrazem nuly obrácené lomítko (\).

Dataglyfy

Tento systém se od dvojrozměrného čárového kódu liší hned v několika ohledech: Malé čárky nesoucí data nejsou z dálky nijak viditelné, data uložené na obrázku tedy nemusí ubírat prostor pro text či obrázky. Data jsou uložena do čárek redundantně a je uplatněn samoopravovný kód. Pokud se ztratí nebo jsou poškozeny až desítky procent celkového počtu čárek, pro čtečku to není problém. Podobné samoopravovné kódy se běžně používají u pevných disků, CD či v mobilních telefonech.

Na stránkách PARC věnovaných Dataglyphs je k dispozici i funkční demo, které umožňuje převést zadaný text na obrázek s čárkami a naopak z obrázku text opět rekonstruovat. Pracovníci Xeroxu si vyzkoušeli, že dataglyfy snesou počmárání, okopírování v kancelářské kopírce a do jisté míry i odeslání faxem. Využití dataglyfů by tak mohlo zahrnovat i odesílání digitálních souborů za použití běžné tiskárny, faxu a scanneru. Další vývoj nyní záleží hlavně na ochotě výrobců hardware a software licencovat tuto technologii. Klasické čárové kódy ale určitě nezmizí, pro mnoho účelů postačují a hardware i software pro jejich čtení je mnohem jednodušší.

Trocha historie

Firma Xerox se nejvíce proslavila svými kopírovacími zařízeními. V roce 1959 uvedla na trh první automatickou kopírku využívající obyčejný papír a od té doby se název společnosti ujal v angličtině i v češtině jako všeobecné označení podobného přístroje. Méně známý je fakt, že vývojové středisko společnosti v kalifornském městě Palo Alto založené roku 1970 úspěšně se stalo průkopníkem osobních počítačů ovládaných myší pomocí grafického uživatelského rozhraní (Xerox Alto z roku 1972), laserových tiskáren (první laserová tiskárna Xerox 9700 roku 1977) i technologie Ethernet pro kancelářské lokální počítačové sítě. Tyto projekty však nebyly vždy pro společnost Xerox ziskové a obchodní úspěch sklidili jiní, v případě grafického uživatelského rozhraní to byly zejména firmy Apple a Microsoft.

Fotografie dataglyfu a Dataglyphs: (c) Palo Alto Research Center Incorporated Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Najdete na iDNES.cz