Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy na weby: Jak se mají lidé v ČR, dětská hřiště i úřední desky

aktualizováno 
Datovýatlas.cz je web, který zobrazuje všechna důležitá data ze sčítání lidu, bytů a domů v jednotné mapové formě. Kde je možné v Praze zajít na opravdu hezká hřiště, prozradí HřištěPraha.cz. A informace z úřadů obcí lze sledovat na jednom místě díky Edesky.cz.

Datovýatlas.cz | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Grafická data ze sčítání lidu

Datovýatlas.cz – www.datovyatlas.cz

Když se v roce 2011 odehrálo další sčítání lidu, stát se o nás dozvěděl hodně informací. My je však chceme znát také, ale v nějaké srozumitelné formě. A to se naplňuje v projektu Datovýatlas.cz.

Ten totiž vzal vybraná data a zasadil je do mapy České republiky. Na webu máte možnost získat odpovědi na několik desítek otázek týkajících se našich životů. Tak například se dozvíte, kde se nacházejí lidé s nejvíce vysokými školami, kde ti, co se nejčastěji rozvádějí, najít můžete i místa s nejvíce nevěřícími, jaký je kde průměrný věk a ještě více. Data se vizualizovaně zobrazí nejen na celé mapě, ale lze také přiblížit či rovnou vybrat konkrétní obec. Projekt může být užitečný nejen ze zvědavosti, ale také pro studenty či firmy, které potřebují znát určitá data.

Datovýatlas.cz
Podobné weby
Sčítání.cz – výsledky sčítání lidu, domů a bytů

Pražská dětská hřiště

HřištěPraha.cz – www.hristepraha.cz

Vaše děti je milují a vy si díky nim můžete užít řadu hezkých chvil. Řeč je o dětských hřištích. Chcete-li najít ty nejatraktivnější nacházející se v Praze, potom doporučujeme tento projekt.

Vznikat začal před dvěma lety. Autoři nejprve oslovili úřady všech městských částí s prosbou, aby jim pomohly vybrat nejzajímavější dětská hřiště v jejich katastru. Každé z vytipovaných hřišť bylo následně dvakrát navštíveno s cílem poznat jak hřiště, tak i jeho bezprostřední okolí. Z toho vznikla interaktivní mapa, na které jsou hřiště zanesena a u nich se nachází popis o hřišti a také fotografie. Znalost okolí umožnila autorům doporučit zajímavá místa, která najdete v blízkosti, jako muzea, galerie, sportoviště, naučné stezky apod. Myšleno bylo i na možnosti občerstvení. Na konci roku 2014 obsahovala mapa více než 80 lokalit s asi 130 hřišti. Cílem nebylo popsat všechna dětská hřiště, ale pouze ta, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. V lepší orientaci vám pomohou filtry, které rozdělují hřiště podle pražských obvodů a tuctu dalších kritérií (plocha pro míčové hry, toalety a voda přímo na hřišti, zastínění, zajímavá místa v okolí apod.). Kromě textu a ikony v mapě vám hřiště přiblíží původní fotografie.

HřištěPraha.cz
Podobné weby
Pražská-hřiště.cz – přehled hřišť a parků v Praze
Výlety-zábava.cz – dětská hřiště v Praze

Úřední desky obcí

Edesky.cz – www.edesky.cz

Bydlíte-li v malé obci, potom vám zřejmě informace, co se v ní děje, neutečou. Jiná je však situace ve větších a velkých městech. Jak si jejich přísun zajistit a přitom neběhat k úřední desce? Řešení nabízí portál Edesky.cz.

Portál zobrazuje dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách. Načítá se název vývěsky, a pokud je to možné, tak i přílohy. U každého dokumentu najdete odkaz na jeho originální podobu. Díky tomu se můžete například dozvědět, že se plánuje uzavírka důležité komunikace, obec zrovna výhodně prodává pozemky nebo probíhá stavební řízení na nový supermarket. Zdrojem údajů jsou weby jednotlivých radnic, a proto pokud je ta vaše na něj nezveřejňuje, nenajdete je ani zde. Desku lze najít pomocí vyhledávače nebo podle kraje a města.

Edesky.cz
Podobné weby
Úřednídesky.cz – katalog úředních desek

Uwwwízlo v síti

Web Vyplňto.cz nabízí možnost, jak si snadno vytvořit formulář pro váš on-line průzkum. Dotazník si vytvoříte díky interaktivnímu průvodci. Respondenty pro dotazník vám potom služba pomůže vybrat.

Jste-li herní nadšenec a chtěli byste se podívat, jak hrají mistři, potom zavítejte na web Twitch.tv. Jde o živé vyslání her, herního prostředí, multiplayerů.

Microsoft zapracoval i mimo USA do své Bing mapy informace o dopravě – klikněte nahoře na záložku Traffic. Podobně tedy jako Google mapy se tak dozvíte, jak to aktuálně vypadá s dopravou na našich silnicích a ve větších městech. Hustotu zobrazuje pomocí čtyř barev - zelená, žlutá, oranžová a červená.

BingNejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Přes Facebook Messenger se šíří kód, který tajně těží kryptoměnu

Schéma šíření automatického těžaře kryptoměny Monero Digimine.

Bezpečnostní firma Trend Micro objevila nového „těžebního“ robota označovaného jako Digimine. Na počítačích obětí se...

Nedělejte si selfie s „ochočenými“ divokými zvířaty. Umírají kvůli tomu

Divoká zvířata jsou krásná, ale selfie si s vámi dělat nechtějí. I když to tak...

Selfíčko s roztomilou koalou nebo „ochočeným“ tygříkem? Pro někoho krásná památka na dovolenou, pro zvířata stres a...

Vynašeč Snowden představil svou aplikaci. Má chránit majetek a svobodu

Edward Snowden představil aplikaci Haven.

Edward Snowden, známý tím, že vynesl dokumenty z americké tajné služby NSA, představil aplikaci Haven. Využívá senzorů...

Najdete na iDNES.cz