Údaje zveřejněné na Facebooku mohou být zneužity

Údaje zveřejněné na Facebooku mohou být zneužity | foto: montáž Pavel Kasík, Profimedia.cz

Falšujte na webu datum narození, šokoval vládní expert ministry

  • 413
Britové by neměli na internetu zveřejňovat své jméno ve spojení se skutečným datem narození, zdůraznil Andy Smith, kabinetní šéf pro internetovou bezpečnost. Podle něj se tak lidé především na sociálních sítích vystavují nebezpečí zneužití osobních údajů. Kolegové z vlády to považují za nebezpečnou radu.

"Když dáváte na internet údaje, neuvádějte své skutečné jméno v kombinaci se svým skutečným datem narození," řekl Andy Smith během veřejné debaty. Podle BBC tento vládní úředník a šéf v organizaci zabývající se bezpečností ve veřejném sektoru, varoval jmenovitě před sociálními sítěmi.

Jeho kolegyně v debatě, stínová ministryně kultury Helen Goodmanová, radu označila za "naprosto neslýchanou". Právě takové chování podle ní zvyšuje nebezpečnost internetu a propaguje zločinnost: "Tohle přesně nechceme. Chceme větší on-line bezpečnost. Anonymita umožňuje šikanování přes internet a zneužívání dětí."

"Jsem opravdu šokovaná, že může vládní činitel něco takového říci," dodala.

Klamat nebo vychovávat?

Soukromí na internetu

Zvykli jsme si, že na internetu vyměňujeme osobní soukromí za pohodlí. Ne každý se s takovým obchodem hodlá smířit.

Často užívaný argument o tom, že "kdo nedělá nic špatného, nemusí se schovávat", neobstojí pod tíhou argumentů zastánců soukromí.

Pozor: Jste monitorováni!

více v našem článku o soukromí na internetu

Jde o nové vyzvednutí známého problému, jak se dostat na dobrou úroveň zabezpečení Vede cesta přes anonymitu, nebo identifikovatelnost?

Andy Smith je zastáncem skrývání údajů, ostatně už jeho jméno mu anonymitu na síti usnadňuje. Jeho vyjádření vzápětí podpořil i lord Earl z Errollu, předseda neziskové organizace Digital Policy Alliance: "Kdykoli někde uvádím datum narození, napíšu 1. dubna 1900."

Naproti tomu britský ministr kultury Ed Vaizey uvedl, že přestože chápe Smithovo stanovisko, nepovažuje to za šťastné řešení a "rozhodně by nepovzbuzoval lidi k tomu, aby na internetu vytvářeli falešné identity".

"Měli bychom místo toho pracovat s Facebookem a dalšími na tom, aby se lidé mohli na síti cítit v bezpečí a byli chránění před krádežemi identity," míní Vaizey. Dalším krokem podle něj musí být "práce vlády se spotřebiteli a jejich výchova ohledně hrozeb zneužití osobních dat a toho, co mají a co nemají uvádět na internetu."

Nelžete vládě, ale nespoléhejte se na zabezpečení Facebooku

Zástupce Facebooku, Simon Millner, který byl rovněž na konferenci přítomen, nebyl ze Smithovy rady nadšený. Prý si pak vzal Smithe na "důrazné slovíčko" a snažil se jej přesvědčit, aby své stanovisko zrevidoval.

Smithova slova zazněla na pravidelné konferenci "Parlament a Internet" (program konference v angličtině). Její pořadatel redakci Technet.cz potvrdil, že ke zmíněné výměně názorů došlo, ale odmítl jakkoli komentovat jednotlivé výroky nebo jejich ohlasy přímo na konferenci. Právě výše uvedené věty zaujaly mnohá média (Guaridan, Daily Mail, The Independent), včetně těch zabývajících se informačními technologiemi (např. TechEYE a Computer World) nebo bezpečností (např. Naked Security).

Andy Smith pro BBC později upřesnil, že v žádném případě nevyzýval občany, aby lhali při vyplňování oficiálních on-line dokumentů, jako například daňových přiznání. Chtěl prý svými slovy především přimět lidi k zamyšlení, kam své osobní údaje nahrávají: "Nedávejte své osobní informace stránkám a organizacím, kterým nemůžete stoprocentně věřit."

Jeho slova si získala okamžitou podporu některých odborníků na bezpečnost. Graham Cluley například doporučuje, aby lidé na Facebooku uvedli skutečný rok narození, ale smyšlený den (např. 1. ledna), čímž neklamou své přátele ohledně věku, ale znemožňují zneužití dat pro krádež identity. Připomíná také, že nestačí jen použít nastavení Facebooku pro skrytí této citlivé informace. V minulosti už totiž Facebook nedopatřením zveřejnil data a další informace, které byly nastaveny jako skryté.