Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dáváte přednost LCD, nebo klasickým monitorům?

Čím více se snižuje cena LCD panelů, tím více se přiostřuje boj mezi příznivci LCD a klasických monitorů na bázi katodové trubice (CRT). Zkusili jsme se podívat na hlavní argumenty, které každá ze stran má.
Ceny panelů z tekutých krystalů (LCD) a jim odpovídajícím monitorům s katodovou trubicí (CRT) se neustále přibližují. Myslíte si, že máte dostatek informací pro správnou volbu? Možná vám napomůže několik argumentů, které se této oblasti týkají.

1. argument: Cena

Jak již bylo napsáno, ceny obou druhů zobrazovacích zařízení pro PC se sbližují. Cenově zajímavé i pro běžného spotřebitele začaly být LCD panely zhruba ke konci prvního pololetí minulého roku. V současnosti se cena nejlevnějších LCD pohybuje na necelém dvojnásobku ceny odpovídajících CRT. Každý, kdo hledí především na peněženku, tak má čím dále tím větší šanci brát v potaz i jiná hlediska, než je pouze cena.

Ostatně, do nákladů patří nejen cena pořízení, ale i provozní náklady. Sem patří především spotřeba energie, která je v poměru k CRT u LCD zhruba poloviční. Nejedná se sice o žádné horentní sumy, ale u většiny LCD panelů se během jejich životnosti, díky menší spotřebě, rozdíl pořizovací ceny zhruba vyrovná. Vývoj však jde neustále kupředu, a tak jako se ceny LCD přibližují cenám CRT, spotřeba CRT naopak klesá a přibližuje se LCD.

2. argument: Zdraví

Vzhledem k tomu, že zobrazení u LCD mnohem více než u CRT připomíná tištěné médium, je pro oči zobrazování přirozenější. Pokud si uživatel dá v případě LCD dostatečnou práci a nemá zrovna nekvalitní kus, může dosáhnout zobrazení, které je ostré, kontrastní a bez nepříjemného „klepání“ zobrazovacích bodů. I když současné CRT monitory zvládnou pracovat s obnovovací frekvencím kolem 100 Hz, která je pro oči mnohem příjemnější než pomalejší nastavení, je to na úkor jejich životnosti. A i přesto unaví oči rychleji než LCD. K dobru LCD lze také připočíst nulové elektromagnetické vyzařování.

3. argument: Rychlost zobrazení

Jedním z nedostatků LCD je rychlost zobrazování. Zobrazování na bázi tekutých krystalů funguje na principu omezení průchodu světla každým jednotlivým krystalem. Takový krystal je potřeba nejdříve nabít energií, aby byl uveden do správné polohy, a poté rychle vybít, aby byl připraven na další nabití. Každá z těchto operací trvá určitou dobu (počítá se v milisekundách) a výsledný čas pak udává rychlost odezvy. Například u panelů s rychlostí odezvy 25 ms je zpravidla 15 milisekud určeno pro nabití a 9 ms pro vybití.

A aby to celé nebylo tak jednoduché, tak mají navíc různé barevné odstíny různou dobu odezvy. Rozdíl může dosáhnout stovek procent. Na jenom panelu se tak mohou vyskytovat body s dobou odezvy kolem 10 ms, které při zobrazení některých barev několikanásobně zpomalí. Proto se výrobci profesionálních panelů nezaměřují ani tak na co nejrychlejší odezvu bodů v jednom zobrazení, ale na sladění rychlosti odezvy při různých odstínech.

4.argument: Rozměry

Jednou z příjemných vlastností LCD jsou minimální rozměry, menší váha a z toho vyplývající menší nároky na prostor na pracovním stole. Navíc drtivá většina LCD panelů podporuje standardní držáky na zeď, které lze s LCD s odpojeným podstavcem využít velice kreativně.

I v této oblasti se však začínají CRT monitory přibližovat. Nenovější rekord činí 35 cm u televizoru s katodovou trubicí.

5. argument: Různá rozlišení

Práce v jiném než standardním rozlišení je pro LCD doslova zabiják. Pokud chce uživatel využít vyšší rozlišení, nemá ve valné většině případů šanci. V nižším rozlišení se zase musí spokojit s méně či více rozmazaným obrazem.

6.argument: Barevné zobrazení a úhly pohledu

Co se týká barevného zobrazení, mají nelze LCD upřít schopnost sytějšího zobrazení základních barev oproti CRT, horší je to s různými odstíny. Problémy s homogenitou barev může také způsobovat nerovnoměrná úroveň podsvícení. Navíc se při pohledu na panel z jiného než standardního úhlu mohou projevit barevné změny a posuny. Čím kvalitnější panel, tím větší úhel ke kolmici vedené k obrazovce mohou uživatelé zaujmout. Hodí se to především při prezentaci dalším lidem, kteří prezentujícímu „koukají“ přes rameno.

Další argumenty

Zatímco předchozí řádky sledovaly ty nejdůležitější rozdíly mezi oběma technologiemi, lze na následující nedostatky brát mnohem menší ohled. Jedním z nedostatků LCD je existence tzv. mrtvých bodů. Jedná se o jeden či více nefunkčních zobrazovacích bodů, které mají stále stejnou barvu. Ve většině případů si toho uživatel sice nevšimne, ale i tak je nepříjemné, že k tomu může dojít. Naštěstí moderní technologie výroby takový problém srazila na minimum.

Další problém LCD může nastat při převodu analogového signálu z grafické karty na digitální, který využívá LCD. Řešením může být podpora digitálního DVI výstupu na kartě a vstupu na LCD, což na druhou stranu není zadarmo.

CRT monitory, především ty méně kvalitní, mohou mít problém s geometrií a ostrostí obrazu. Navíc je velice složité je v důsledku jejich rozměrů otáčet na výšku a pracovat s plochou, který odpovídá listu papíru.

Jste rozhodnuti?

Možná jste již rozhodnuti a možná ještě ne. V každém případě si vámi vybrané řešení, pokud je to jen trochu možné, vyzkoušejte. Teorie je jedna věc, ale váš osobní zážitek vám nikdo nenahradí.

Témata: Monitory
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...