DDR paměti s kapacitou 512MB již stojí běžně pod 2 000 Kč s DPH

  • 1
Další příjemné slevy zasáhly oblast pamětí a procesorů na přelomu ledna a února. Kdo si počkal mohl v některých případech ušetřit i více než 10 % z cen ke konci ledna. Navíc se dá předpokládat, že se tento trend ještě chvíli udrží.
Po poměrně ospalém lednu se ceny procesorů a pamětí zase o něco rychleji vydaly vstříc ještě nižším cenám.

Paměti

Pokud někdo předpokládal, že vzhledem ke zpomalujícímu se poklesu cen pamětí, se trend co nejdříve obrátí a zákazníci budou čelit novému zdražování, mýlil se. V posledních 14 dnech se pokles cen v této oblasti mírně zrychlil.

Projevilo se to i u takového dinosaura, jako jsou SDR SDRAM paměti. O přibližně sedm procent je tak nyní nižší cena u 128- a 256MB modulu. Všechny paměti tohoto druhu se ostatně z hlediska cen nacházejí na svých historicky nejnižších hodnotách.

Navíc se v některých cenících objevila doposud nevídaná novinka SDR SDRAM paměť s kapacitou 1 GB. Její cena je však zhruba 4násobná oproti ceně 512MB modelu.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

U DDR SDRAM jsme také zaznamenali až 7% slevy, avšak v některých případech byla radost zkalena tím, že v minulém období tyto paměti zdražovaly. Z měsíčního pohledu se tak nejlépe dařilo 256MB modulu s taktem 266 MHz. Pokles jeho ceny dosáhl právě úrovně sedmi procent.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

K poměrně zajímavým slevám došlo u druhé generace DDR II SDRAM modelů. Zde se slevy dostaly až k úrovni 20 procent, ale i tak mají ještě tyto paměti na první generaci co dohánět.

Procesory

I v oblasti procesorů se více dařilo modelům značky AMD, které v průměru zlevňovaly o něco více než jejich největší soupeř, firma Intel.

V uplynulých 14 dnech také objevilo několik zajímavých informací o nových technologiích, které v budoucnu možná nahradí produkci procesorů, tak jak ji známe nyní. Objevila se také novinka s názvem Cell, kterou hodlá konsorcium firem v čela s IBM útočit na některé pozice doposud hájené AMD a Intelem. Prvního nasazení se Cell dočká v herní konzoli PlayStation 3.

AMD

Levnější řada procesorů AMD s označením Sempron připravila po předchozím mírném zdražení potenciálním zákazníkům příjemné překvapení. Například Sempron 2600+ je nyní o zhruba 9 % levnější než před dvěma týdny a o 8 % levnější než v první polovině ledna.

Někteří prodejci již do svých ceníků zařadili nový čip Sempron s jádrem Palermo, které je vyráběno pokročilou 90nm technologií. Starší Semprony s jádrem Paris se vyrábějí 130nm technologií.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

Pomalu ale jistě začínají opouštět trh procesory kdysi označované za vlajkové lodi firmy AMD v desktopové oblasti – čipy Athlon XP. Na své cestě do nenávratna však ještě zajisté stihnout potěšit mnoho příznivců. Začít si mnout ruce mohou například zájemci o Athlon XP 2600+, který je nyní o zhruba 12 % levnější, než před dvěma týdny a za měsíc tak již stačil shodit zhruba 15 procent.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Mnohem vlažněji se chovají ceny v případě Athlonů 64. Největší zaznamenaná sleva totiž v této oblasti nedosáhla ani čtyř procent. Těsně pod touto hranicí se totiž zastavil pokles ceny Athlonu 64 3200+.

Intel

Pokud jsme označili cenový vývoj u Athlonů 64 za vlažný, pak se v oblasti procesorů Celeron dá hovořit o nudě. Největší změna ceny se totiž jen líně přehoupla přes laťku jednoho procenta. Naštěstí se jednalo o pokles.

Graf vývoje cen procesorů Athlon 64 a Pentium 4

Podobný scénář jako u Athlonů 64 se odehrál i v oblasti čipů Pentium 4. Nejvýraznější slevy dosáhl model s taktem 3,2 GHz, který je tak nyní levnější o cca 3,5 procenta.