DDR400 v kombinaci s čipsetem intel i845E? Nic není nemožné

  • 1
Triky výrobců počítačového hardwaru neznají hranic. Specifikace se nedodržují, standardy se obcházejí a z overclockingu se stává denní chleba. Zdá se vám snad nemožné provozovat paměti DDR400 na čipsetu, který podporuje pouze DDR266?

Triky výrobců počítačového hardwaru snad nemají žádné hranice. V honbě za vyššími výkony a v každodenním souboji o zákazníka se jim hodí cokoliv. A tak tam, kde nestačí technické schopnosti a parametry určitého produktu, nastupuje reklamní a marketingové oddělení, aby napravilo to, co inženýři nezvládli. Začne se hrou s čísly a skončí se nějakým bombastickým názvem produktu. Ostatně jakýkoliv trik na zvýšení prodeje je dobrý.

Nemusíme ani příliš pátrat v paměti, abychom si nevzpomněli na nejrychlejší GeForce 4 MX 460 na trhu (v podání Gainwardu), nebo na to, jak se snadno a rychle může vytvořit dvouprocesorový systém pomocí single procesorů, ačkoliv by takový neměl vůbec fungovat (v podání AMD).

Ideálním nástrojem pro nejrůznější triky jsou (a stále budou) základní desky. Toho využil například Albatron a uvedl na trh "první motherboard s čipovou sadou Intel 845E a podporou DDR266, DDR333 a DDR400 pamětí pro Pentium 4".

"Živá" ukázka systému s pamětmi DDR400

Propustnost paměti v benchmarku SiSoft Sandra 2002


Dnes mezi výrobci asi není nikdo, kdo by se nechtěl svézt na módní vlně, která doprovází paměti typu DDR. V pořádku. Jak si ovšem vysvětlit podporu pamětí typu DDR333 a 400 v kombinaci s čipovou sadou i845E, která podporuje maximálně DDR266? Jde o nesmysl, reklamní trik, nebo se opravdu jedná o první motherboard s touto podporou?

V první řadě je třeba říci, že oficiálně paměti typu DDR400 neexistují. Nebyly uznány za standard. Na frekvenci 200 MHz (DDR400) mají pracovat až paměti typu DDR-II. Proto je velice nereálné, že by si například Intel, nebo kdokoliv jiný z velkých výrobců čipsetů, dovolil podporovat paměti, které jsou mimo jakékoliv standardy.

Albatron PX845EAle Albatron kupodivu není první, kdo DDR400 nebo DDR333 podporuje. S něčím podobným jsme se setkali i my, naposledy při recenzi základní desky EPoX 4G4A+. Ale zatímco u EPoXu toto nastavení fungovalo (DDR333), tak u Albatronu si o podpoře DDR400 mohou nechat jenom zdát. Výsledek v benchmarku SiSoft Sandra 2002 (obrázek nahoře vpravo) sice odpovídá propustnosti DDR400, ale byl získán přetaktováním sběrnice FSB!

Dalším hříšníkem je například Abit a několik dalších výrobců, kteří rovněž zmíněné paměti podporuje (např. Asus). DDR400 je však na i845E příliš velké sousto.

Rozdíl mezi EPoXem, Abitem a Albatronem je v tom, že zatímco se Abit a EPoX snaží o overclockersky příznivou základní desku, která umožňuje vhodný poměr FSB/DRAM a která dovoluje paměti pracovat v asynchronním režimu, Albatron se s touto podporou okatě chlubí. Přitom nejenže takové paměti nepodporuje, ale ještě ke všemu na jeho základních deskách nepracují korektně.

 


Zdroj: X-Bitlabs


Témata: Desky, Intel, Počítače, trh