Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


DefCon 2006: FBI najímá hackery!

aktualizováno 
DefCon je největší světová hackerská konference. Sejdou se na ní přední hackeři a odborníci na bezpečnost počítačových systémů, vzájemně si vymění informace a pohovoří o novinkách v oblasti IT bezpečnosti.

Letošní, již čtrnáctá konference proběhla 4. - 6. 8. 2006 v Riviera Hotel & Casino v Las Vegas. Co se na ní dělo?

Sjelo se na ni zhruba 6 000 počítačových nadšenců a odborníků, aby vyslechli novinky z oblasti počítačové bezpečnosti a sledovali více než 500 hackerů, kteří soutěžili v šestnácti úkolech. Jejich náplní bylo nabourání se do cizího systému, smazání dat jiným uživatelům, „vyčenichání“ hesel a osobních informací.

Během třídenní soutěže proti sobě bojují týmy útočníků (hackerů) a „obranářů“ (správců sítí). Během konference tak mohou soutěžící jednak legálně vyzkoušet to, co je běžně v rozporu se zákonem, prověřit své schopnosti a dovednosti a navíc mohou beztrestně firmám demonstrovat bezpečnostní slabiny jejich systémů a sítí.

„Možnost udělat něco, co je společensky nepřijatelné je vždy vzrušující“, prohlásil Chris Eagle, profesor počítačových věd na Naval Postgraduate School in Monterey.

Do kategorie „společensky nepřijatelné“ se jistě řadí i demonstrace duplikování a úprav dat na biometrických pasech a RFID čipových karet. Lukas Grunwald dokonce pro zpravodajský server Wired.com prohlásil: „Konstrukce biometrických pasů je naprosto nesmyslná. Z mého pohledu jsou  naprostým vyhazováním peněz – žádné zvýšení bezpečnosti totiž nepřinesou“.

Pro chvíle oddechu od zářících monitorů byla připravena demonstrace otevírání zámků dveří.

Hacker či sociolog?

Stará známá pravda praví, že nejvíce bezpečnostních problémů nezpůsobují softwarové ani hardwarové součásti IT systémů, ale jejich uživatelé. I ten nejzabezpečenější systém je snadnou kořistí hackera, pokud ho ovládá nezodpovědná osoba.

„Odvedli bychom lepší práci, kdybychom lidem objasnili, jak se chovat bezpečně. Nemůžeme jim však zabránit, aby se sami stříleli do nohou“ prohlásil Dan Kaminisky z Dox Para Research a dodává: „Opravdu jde více o lidský než technický problém“.

Mnozí hackeři nosili na konferenci tričko s nápisem, jehož původ je přiřazován asi nejznámějšímu hackerovi Kevinu Mitnickovi: „Specialista na sociální inženýrství, protože neexistuje záplata na lidskou hloupost“. Jeho doménou bylo právě zneužívání lidské důvěřivosti, neopatrnosti a leckdy i hlouposti a díky čemuž se dostal i do sítí mnoha velkých společností.

Nekonečná lidská hloupost: nejvíce problémů vzniká mezi židlí a klávesnicí

„Přísloví, že to, co vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně pravdou není, by mělo být základní myšlenkou při práci na internetu“ tvrdí psycholog Brad Smith, odborník na manipulační taktiky zvané „neuro-linguistic programming“.

 „Vy nejste milióntým návštěvníkem webu, právě zemřelý neznámý příbuzný v Nigérii vám nezanechal své jmění a ani jste nevyhráli loterií v cizí zemi“ dodává se smíchem. „Vyplňování formulářů s osobními údaji za tyto pokusy nestojí“, dodává již zcela vážně.  

Hackeři se mohou snadno stát zaměstnanci FBI

Stát se členem vládních bezpečnostních agentur a používat jejich počítačové sítě je jistě snem každého hackera, či v horším případě počítačového kriminálníka. Nyní se jim jejich sen může snadno splnit.

Federal Bureau for Investigation má nedostatek kvalifikovaných odborníků na počítačovou bezpečnost a tak snižují náročnost přijímacích podmínek. Více než tucet agentů se snažilo na DefConu zlákat hackery pro práci u FBI.

Vzdělání na vysoké škole a test na detektoru lži již není během přijímacího řízení vyžadován. „V podstatě se jen zeptáme, zda nejste špión“, řekl Jim Christy, ředitel Defense Cyber Crime Institute. Stejně tak byly výrazně zkráceny i bezpečnostní prověrky.

„Pokud potřebujeme okamžitou pomoc, najmeme někoho jako kontraktora a pak, když už u nás pracuje, zkusíme vytvořit vládní místo, kam ho přesuneme.“ prohlásil Christy.

Hacker není vrah

Navzdory tomu, že DefCon je víceméně undergroundovou akcí (na rozdíl od podobné, ale komerční Black Hat), nejde o žádný výcvik počítačových zločinců. Hacker je v pravém slova smyslu počítačový odborník, detailně znající systém a schopný zcela profesionální práce v počítačové síti.

Peorativní nádech slovu hacker společnost přiřadila na základě zneužívání této schopnosti jednotlivci.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz