Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dejte hrubkám v gramatice jasné stop

aktualizováno 
Díky speciálnímu doplňku pro MS Word bude umět psát správně česky dokonce i hotentót. Dále poradíme, jak zobrazit závislosti vzorů v MS Excelu, ukážeme, jak skrýt PC v síti, řekneme vám o úpravě Start nabídky a prozradíme, jak se rychleji přihlašovat do Windows XP.

Tipy a triky pro začátečníky

419 – kontrola pravopisu pro MS Word 2003
Čeština je sice nádherný, leč složitý jazyk. Pokud v něm občas tápete i vy, možná by se vám mohla hodit výborná a zdarma dostupná pomůcka. Díky ní budou vaše dopisy ve Wordu nejen obsahovat méně chyb, ale také vás češtinu může doučit.

V případě, že si nainstalujete ani ne rok starý produkt Kontrola české gramatiky pocházející přímo z dílen společnosti Microsoft, budete moci začít využívat funkci, která kromě pravopisu hlídá dodržování gramatických pravidel v kontextu celých vět, jako jsou například psaní měkkého nebo tvrdého I/Y u shody podmětu s přísudkem, psaní čárek ve větě apod. Vývoj tohoto nástroje trval 5 let a pro společnost Microsoft nástroj vyvinul Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy. Kontrola české gramatiky je však dostupná pouze pro Microsoft Office 2003. Potěší však to, že je k dispozici zcela zdarma. Stahujte na internetových stránkách.

Tipy a triky pro začátečníky

420 – zobrazte závislost vzorců v MS Excelu
Pokud používáte program Microsoft Excel a máte v něm uloženou tabulku, která obsahuje spoustu buněk s daty, vzorci a jejich výsledky a vy se nemůžete vyznat ve vzorcích, máme pro vás tip jenž vám pomůže. Program Excel totiž umí graficky označit jednotlivé buňky, na něž se odkazuje v jiných buňkách. Otevřete požadovanou tabulku v Excelu a klikněte na Nástroje -> Závislosti vzorců -> Zobrazit panel nástrojů závislosti vzorců. Objeví se nový panel, kde pomocí několika tlačítek máte možnost prozkoumat vaše vzorce.

Tipy a triky pro začátečníky

421 – skryjte svůj PC v síti
Pokud nechcete, aby byl váš počítač s Windows XP viděn v počítačové síti, mohl by se vám hodit následující postup. PC bude i nadále pracovat zcela normálně (může využívat všechny služby sítě), ale nebude pro okolní počítače vidět. Díky tomu se tak vaši kolegové či dokonce nadřízený nedoví (ve složce Okolní počítače), kdy chodíte do práce či z práce. Pro vyvolené však nastavené sdílení bude i nadále přístupné. Klikněte na Start -> Spustit a vepište jednoduchý příkaz net config server /hidden:yes. PC zmizí ze sítě. Kdokoliv však bude znát celou adresu počítače v síti ve tvaru \\0.0.0.0\nazev slozky\, bude moci k němu přistupovat i nadále.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

422 – jak zakázat přetahování položek ve Start menu
Nechcete-li, aby kdokoliv upravoval nabídku Start (přesouval v ní položky apod.), potom by se vám mohl hodit tento tip. Díky němu totiž vyřadíte možnost upravovat její položky přetažením myši. Spusťte editor systémového registru (Start -> Spustit a vepište regedit). Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. V pravé části okna vytvořte novou položku typu DWORD a pojmenujte ji jako NoChangeStartMenu. Poklikejte na ni a přiřaďte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

423 – odstraňte z nabídky Start položku Všechny programy
I tato úprava se týká Start menu. Pokud používáte dvojpanelové zobrazení, potom zde ve výchozím nastavení naleznete položku Všechny programy. Nechcete-li, aby se zobrazovala, stačí opět provést menší úpravu v systémovém registru Windows. Otevřete ho a přejděte na klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. V pravé části okna vytvořte novou položku DWORD s názvem NoStartMenuMorePrograms. Poklikejte na ni myší a přiřaďte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

424 – nastavte si jedno přihlašovací jméno v dialogovém okně
Pokud sdílíte jeden počítač s více uživateli a každý z nich se přihlašujete pod svým přístupovým jménem, potom vám možná vadí, že pokaždé kromě hesla v přihlašovacím dialogu Windows XP musíte vyplnit i své přihlašovací jméno. Chcete-li, aby si systém pamatoval vámi zvolené, stačí provést melou úpravu v registru. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon. V pravé části okna poklepejte na položku DefaultUserName. Pokud zde není, vytvořte ji jako novou řetězovou hodnotu a pojmenujte DefaultUserName. Poklikejte na ni a do pole Údaj hodnoty zadejte uživatelské jméno, které se má v přihlašovacím dialogu zobrazovat jako výchozí. To je vše.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz