Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dejte hrubkám v gramatice jasné stop

aktualizováno 
Díky speciálnímu doplňku pro MS Word bude umět psát správně česky dokonce i hotentót. Dále poradíme, jak zobrazit závislosti vzorů v MS Excelu, ukážeme, jak skrýt PC v síti, řekneme vám o úpravě Start nabídky a prozradíme, jak se rychleji přihlašovat do Windows XP.

Tipy a triky pro začátečníky

419 – kontrola pravopisu pro MS Word 2003
Čeština je sice nádherný, leč složitý jazyk. Pokud v něm občas tápete i vy, možná by se vám mohla hodit výborná a zdarma dostupná pomůcka. Díky ní budou vaše dopisy ve Wordu nejen obsahovat méně chyb, ale také vás češtinu může doučit.

V případě, že si nainstalujete ani ne rok starý produkt Kontrola české gramatiky pocházející přímo z dílen společnosti Microsoft, budete moci začít využívat funkci, která kromě pravopisu hlídá dodržování gramatických pravidel v kontextu celých vět, jako jsou například psaní měkkého nebo tvrdého I/Y u shody podmětu s přísudkem, psaní čárek ve větě apod. Vývoj tohoto nástroje trval 5 let a pro společnost Microsoft nástroj vyvinul Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy. Kontrola české gramatiky je však dostupná pouze pro Microsoft Office 2003. Potěší však to, že je k dispozici zcela zdarma. Stahujte na internetových stránkách.

Tipy a triky pro začátečníky

420 – zobrazte závislost vzorců v MS Excelu
Pokud používáte program Microsoft Excel a máte v něm uloženou tabulku, která obsahuje spoustu buněk s daty, vzorci a jejich výsledky a vy se nemůžete vyznat ve vzorcích, máme pro vás tip jenž vám pomůže. Program Excel totiž umí graficky označit jednotlivé buňky, na něž se odkazuje v jiných buňkách. Otevřete požadovanou tabulku v Excelu a klikněte na Nástroje -> Závislosti vzorců -> Zobrazit panel nástrojů závislosti vzorců. Objeví se nový panel, kde pomocí několika tlačítek máte možnost prozkoumat vaše vzorce.

Tipy a triky pro začátečníky

421 – skryjte svůj PC v síti
Pokud nechcete, aby byl váš počítač s Windows XP viděn v počítačové síti, mohl by se vám hodit následující postup. PC bude i nadále pracovat zcela normálně (může využívat všechny služby sítě), ale nebude pro okolní počítače vidět. Díky tomu se tak vaši kolegové či dokonce nadřízený nedoví (ve složce Okolní počítače), kdy chodíte do práce či z práce. Pro vyvolené však nastavené sdílení bude i nadále přístupné. Klikněte na Start -> Spustit a vepište jednoduchý příkaz net config server /hidden:yes. PC zmizí ze sítě. Kdokoliv však bude znát celou adresu počítače v síti ve tvaru \\0.0.0.0\nazev slozky\, bude moci k němu přistupovat i nadále.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

422 – jak zakázat přetahování položek ve Start menu
Nechcete-li, aby kdokoliv upravoval nabídku Start (přesouval v ní položky apod.), potom by se vám mohl hodit tento tip. Díky němu totiž vyřadíte možnost upravovat její položky přetažením myši. Spusťte editor systémového registru (Start -> Spustit a vepište regedit). Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. V pravé části okna vytvořte novou položku typu DWORD a pojmenujte ji jako NoChangeStartMenu. Poklikejte na ni a přiřaďte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

423 – odstraňte z nabídky Start položku Všechny programy
I tato úprava se týká Start menu. Pokud používáte dvojpanelové zobrazení, potom zde ve výchozím nastavení naleznete položku Všechny programy. Nechcete-li, aby se zobrazovala, stačí opět provést menší úpravu v systémovém registru Windows. Otevřete ho a přejděte na klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. V pravé části okna vytvořte novou položku DWORD s názvem NoStartMenuMorePrograms. Poklikejte na ni myší a přiřaďte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

424 – nastavte si jedno přihlašovací jméno v dialogovém okně
Pokud sdílíte jeden počítač s více uživateli a každý z nich se přihlašujete pod svým přístupovým jménem, potom vám možná vadí, že pokaždé kromě hesla v přihlašovacím dialogu Windows XP musíte vyplnit i své přihlašovací jméno. Chcete-li, aby si systém pamatoval vámi zvolené, stačí provést melou úpravu v registru. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon. V pravé části okna poklepejte na položku DefaultUserName. Pokud zde není, vytvořte ji jako novou řetězovou hodnotu a pojmenujte DefaultUserName. Poklikejte na ni a do pole Údaj hodnoty zadejte uživatelské jméno, které se má v přihlašovacím dialogu zobrazovat jako výchozí. To je vše.

Tipy a triky pro pokročilé
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

Tablet pro práci i záýbavu

Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Najdete na iDNES.cz