Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dejte si k nám všechna svoje data - Google chystá úložiště dat on-line

  14:10aktualizováno  14:10
Nová služba společnosti Google umožní uživatelům uskladnit velké objemy dat na internetu a mít je pak k dispozici odkudkoli. To vzbuzuje nejen nadšené reakce, ale také otázky ohledně bezpečnosti a soukromí.

Zákulisní a neoficiální novinky - Google vám nabídne diskové kapacity | foto: Profimedia.cz

Hned na začátku je dobré uvést, že Google disk, nebo-li GDrive (pro insidery též Platypus), není pro internetovou komunitu žádnou novinkou. Fanoušci společnosti Google i odborníci se už delší dobu dohadují, kdy a v jaké podobě se tato logická služba objeví. Nyní se zdá, že se ta chvíle přiblížila.

Namísto neoficiálních zpráv, úniků informací, dohadů a odhadů nyní máme informace o chystané GDrive z The Wall Street Journal. Přestože ani Kevin Delaney a Vauhini Vara neuvádějí své zdroje, můžeme jejich článek považovat za významnou vlaštovku, která sice jaro nedělá, ale prorokuje, že se blíží. WSJ nevylučuje, že je to otázka měsíců.

Ukládání souborů on-line je logickým pokračováním nabízených služeb společnosti Google. Na svých datových centrech už ukládá emaily (Gmail - 5GB prostor a stoupá), dokumenty (Google Docs - teoreticky až 12 GB), fotografie a obrázky (Picasa Web - 1 GB zdarma, placeně až 400 GB).

Jako každý jiný disk

Google rozhodně není prvním, který nabízí svá disková pole pro ukládání dat uživatelů. Kromě mnoha FTP služeb tu je například xdrive.com, umožňující svým uživatelům přistupovat na on-line disk přes Průzkumníka Windows. Většina ostatních služeb (Box.net, Windows Live...) pracuje hlavně přes webové rozhraní, tak, jak je tomu zatím u Google Docs.

Google prý pracuje na vývoji takové služby, která by se pro uživatele tvářila jako obyčjný další disk. Nejspíše by šlo o provázání se systémem Google Desktop - ten už nyní umí prohledávat obsah více vašich počítačů naráz (pokud tuto možnost povolíte), což znamená, že vaše indexované dokumenty musí být uloženy mimo prohledávaný počítač. Službě prý u Google přezdívají "My Stuff". Podobně jako Google Desktop by přenos pracoval na pozadí a nerušil by při práci. Přesto je jasné, že naplno bude moci službu využít jen vlastník rychlejšího připojení k internetu, zvláště, pokud by se rozhodl ukládat na Gdrive i něco jiného, než jen dokumenty.

Dohady a spekulace

Gdrive by mohl sloužit také jako automatický systém pro zálohování. Běžel by na pozadí, automaticky by sledoval změněné dokumenty a nahrával by jejich nové verze na disk.

Google, společnost zaměřená především na vyhledávání, také jistě chystá možnost, jak všechna vaše data prohledávat z jediného místa. Na dotaz na úvodní stránce Google pak třeba dostanete nejen informace z webu, ale i z vlastního disku (podobně, jako nyní u Google Desktop).

Předpokládá se, že Google nabídne výraznou kapacitu zdarma a další rozšíření za příplatek. O kapacitě se, pokud vím, zatím nikdo neodvážil spekulovat. Google už v historii dokázal kapacitou novináře pořádně překvapit, když na apríla 2004 představil svůj gigabajtový email zdarma.

Velký prostor je pořád například v komunitních a sdílecích službách. Pokud by uživatelé mohli snadno navzájem sdílet složky svého on-line disku, zjednodušilo by to přenos dat mezi kancelářemi i napříč kontinenty. Google by však musel vyřešit otázku autorských práv, aby se nestal novým serverem pro sdílení nelegálních materiálů. V tom vidím výraznou překážku jinak zajímavých možností, jak on-line kapacitu využít.

Svěříte svá data Googlu?

Podobně, jako v případě Gmailu, i nyní vyvstává řada otázek týkajících se soukromí uživatelů. Nemůže Google zneužít znalosti, které o vás má, k obchodním nebo jiným účelům. Budou data dostatečně chráněna před zneužitím? Co když někdo zjistí moje heslo - bude o mě vědět úplně všechno?

Tyto otázky nejsou jedinými. Larryho Dignena (ZDNet) například zajímá: Nebudou se mi na disku objevovat reklamy? Z reklam totiž Google žije. Na druhou stranu, v minulosti jsme u Google viděli několik příkladů služby, která zpočátku neměla žádný obchodní model, jak na sebe vydělat.

Mluvčí Googlu zdůraznila, že firma bere soukromí svých uživatelů velice vážně: "Máme nadstandardní prvky zabezpečení, které se o bezpečnost dat našich uživatelů starají."

Budoucnost

Nezbývá, než si počkat, co služba Gdrive skutečně přinese. Není vyloučené, že její podoba bude značně odlišná od jakýchkoli známých dohadů. Google do velké míry spoluutvářel současnou tvář internetu a ovlivnil chování uživatelů on-line. Uvidíme, zda se mu podaří takto výrazně vstoupit i na desktopy, kde ho čeká tvrdá konkurence.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

Představitelé G20 oddálili regulaci kryptoměn. Chtějí dostatek dat

Ilustrační snímek

Na summitu skupiny dvaceti ekonomicky nejsilnějších států se mimo jiné řešily i kryptoměny. Na konkrétní regulaci se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz