Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dejte si k nám všechna svoje data - Google chystá úložiště dat on-line

  14:10aktualizováno  14:10
Nová služba společnosti Google umožní uživatelům uskladnit velké objemy dat na internetu a mít je pak k dispozici odkudkoli. To vzbuzuje nejen nadšené reakce, ale také otázky ohledně bezpečnosti a soukromí.

Zákulisní a neoficiální novinky - Google vám nabídne diskové kapacity | foto: Profimedia.cz

Hned na začátku je dobré uvést, že Google disk, nebo-li GDrive (pro insidery též Platypus), není pro internetovou komunitu žádnou novinkou. Fanoušci společnosti Google i odborníci se už delší dobu dohadují, kdy a v jaké podobě se tato logická služba objeví. Nyní se zdá, že se ta chvíle přiblížila.

Namísto neoficiálních zpráv, úniků informací, dohadů a odhadů nyní máme informace o chystané GDrive z The Wall Street Journal. Přestože ani Kevin Delaney a Vauhini Vara neuvádějí své zdroje, můžeme jejich článek považovat za významnou vlaštovku, která sice jaro nedělá, ale prorokuje, že se blíží. WSJ nevylučuje, že je to otázka měsíců.

Ukládání souborů on-line je logickým pokračováním nabízených služeb společnosti Google. Na svých datových centrech už ukládá emaily (Gmail - 5GB prostor a stoupá), dokumenty (Google Docs - teoreticky až 12 GB), fotografie a obrázky (Picasa Web - 1 GB zdarma, placeně až 400 GB).

Jako každý jiný disk

Google rozhodně není prvním, který nabízí svá disková pole pro ukládání dat uživatelů. Kromě mnoha FTP služeb tu je například xdrive.com, umožňující svým uživatelům přistupovat na on-line disk přes Průzkumníka Windows. Většina ostatních služeb (Box.net, Windows Live...) pracuje hlavně přes webové rozhraní, tak, jak je tomu zatím u Google Docs.

Google prý pracuje na vývoji takové služby, která by se pro uživatele tvářila jako obyčjný další disk. Nejspíše by šlo o provázání se systémem Google Desktop - ten už nyní umí prohledávat obsah více vašich počítačů naráz (pokud tuto možnost povolíte), což znamená, že vaše indexované dokumenty musí být uloženy mimo prohledávaný počítač. Službě prý u Google přezdívají "My Stuff". Podobně jako Google Desktop by přenos pracoval na pozadí a nerušil by při práci. Přesto je jasné, že naplno bude moci službu využít jen vlastník rychlejšího připojení k internetu, zvláště, pokud by se rozhodl ukládat na Gdrive i něco jiného, než jen dokumenty.

Dohady a spekulace

Gdrive by mohl sloužit také jako automatický systém pro zálohování. Běžel by na pozadí, automaticky by sledoval změněné dokumenty a nahrával by jejich nové verze na disk.

Google, společnost zaměřená především na vyhledávání, také jistě chystá možnost, jak všechna vaše data prohledávat z jediného místa. Na dotaz na úvodní stránce Google pak třeba dostanete nejen informace z webu, ale i z vlastního disku (podobně, jako nyní u Google Desktop).

Předpokládá se, že Google nabídne výraznou kapacitu zdarma a další rozšíření za příplatek. O kapacitě se, pokud vím, zatím nikdo neodvážil spekulovat. Google už v historii dokázal kapacitou novináře pořádně překvapit, když na apríla 2004 představil svůj gigabajtový email zdarma.

Velký prostor je pořád například v komunitních a sdílecích službách. Pokud by uživatelé mohli snadno navzájem sdílet složky svého on-line disku, zjednodušilo by to přenos dat mezi kancelářemi i napříč kontinenty. Google by však musel vyřešit otázku autorských práv, aby se nestal novým serverem pro sdílení nelegálních materiálů. V tom vidím výraznou překážku jinak zajímavých možností, jak on-line kapacitu využít.

Svěříte svá data Googlu?

Podobně, jako v případě Gmailu, i nyní vyvstává řada otázek týkajících se soukromí uživatelů. Nemůže Google zneužít znalosti, které o vás má, k obchodním nebo jiným účelům. Budou data dostatečně chráněna před zneužitím? Co když někdo zjistí moje heslo - bude o mě vědět úplně všechno?

Tyto otázky nejsou jedinými. Larryho Dignena (ZDNet) například zajímá: Nebudou se mi na disku objevovat reklamy? Z reklam totiž Google žije. Na druhou stranu, v minulosti jsme u Google viděli několik příkladů služby, která zpočátku neměla žádný obchodní model, jak na sebe vydělat.

Mluvčí Googlu zdůraznila, že firma bere soukromí svých uživatelů velice vážně: "Máme nadstandardní prvky zabezpečení, které se o bezpečnost dat našich uživatelů starají."

Budoucnost

Nezbývá, než si počkat, co služba Gdrive skutečně přinese. Není vyloučené, že její podoba bude značně odlišná od jakýchkoli známých dohadů. Google do velké míry spoluutvářel současnou tvář internetu a ovlivnil chování uživatelů on-line. Uvidíme, zda se mu podaří takto výrazně vstoupit i na desktopy, kde ho čeká tvrdá konkurence.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz