Dell: Apple nás drtí v tabletech. S androidem končíme, zkusíme Windows 8

aktualizováno 
Michael Dell, zakladatel a šéf počítačového gigantu, v minulých dnech vyjádřil svou nespokojenost s vývojem podílu zařízení s androidem v segmentu internetových tabletů. Nikomu se prý doposud nepodařilo nabídnout plnohodnotnou alternativu k iPadu od Apple, který segmentu doposud kraluje.

Dell Streak 7 v těžké konkurenci neobstál | foto: dell.com


Nové stanovisko Michaela Della je přesným protipólem jeho vyjádření z dubna letošního roku. Tehdy byl s velkým rozmachem zařízení s androidem spokojen a předpovídal, že takové tablety brzy v prodejích předstihnou iPad a iPhone se bude muset sklonit před celkovými prodeji androidích smartphonů.

Zatímco druhá předpověď se naplnila, v oblasti tabletů si Apple stále drží neochvějné prvenství. Byť se jeho nadvláda postupně tenčí, stále pohodlně ovládá téměř 70 % trhu.

"Když se podíváte na trh s tablety, řekli byste, že tady existuje pouze iPad", řekl Dell během konference Web 2.0. v San Francisku.

Dell doposud připravil několik zařízení s androidem (tablety Streak Mini 5 a Streak 7, smartphony Aero a Venue), ovšem zájem byl ze strany nakupujících jen velmi vlažný. Michael Dell z nevalných komerčních úspěchu svých zařízení vinil právě použitý operační systém a nikoli hardwarové vybavení. Šéf spotřební divize Dellu Steve Felice ale řekl, že uvedená zařízení byla vyrobena jen v omezeném počtu, aby se otestoval potenciální zájem spotřebitelů.

V plánu tablety s Windows 8, Mango telefony v nedohlednu

V každém případě Dell končí s výrobou  tabletů se systémem od Google a v tomto segmentu hodlá prorazit za pomocí Microsoftu a chystaných Windows 8. První jimi vybavený tablet s logem Dell má přijít na trh v průběhu třetího kvartálu příštího roku.

Na android ale americká společnost přeci jen tak úplně nezanevřela, koncem září totiž představila velmi dobře vybavený smartphone Streak Pro 101DL (4,3" qHD displej, dvoujádrový procesor Qualcomm 1,5 GHz, 8.0MPix fotoaparát, Android 2.3 Gingerbread), určený primárně pro japonský trh. Podpora 3G frekvencí ale signalizuje, že by se telefon mohl později objevit i v domovských USA.

Nejnovější smartphone Dell je určen pro japonský trh

Naproti tomu s novými přístroji s Windows Phone Mango Dell prozatím nepočítá, nástupce zajímavého Venue Pro s vysouvací QWERTY klávesnicí se tak zřejmě nedočkáme. Proslýchá se ale, že dalšího windows phone modelu z produkce Dellu by se příznivci značky mohli dočkat koncem příštího roku, kdy by měla být uvolněna další velká aktualizace systému.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Najdete na iDNES.cz