Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset LCD TV v přímém souboji

aktualizováno 
Máme pro vás velký test deseti LCD televizorů. Jejich společným jmenovatelem je vysoké rozlišení HD a úhlopříčka až 82 centimetrů. Přečtěte si, co všechno může a musí televize umět.

Slečna vybírá LCD televizor | foto: Profimedia.cz

Článek vám přinášíme ve spolupráci s časopisem Stereo a Video.

Text je rozdělen do dvou částí:

Ceny LCD televizorů se již dostávají do oblastí, kdy i o větších úhlopříčkách může uvažovat stále více uživatelů. Jak si ale vybrat tu pravou?

Podívejte se, co umí desítka modelů, jejichž schopnosti i neduhy jsou popsány v následujícím textu. 

Acer AT3205-DTV
doporučená cena: 32 990 Kč

Acer by si na standartu, pod nímž vyráží do boje o zákazníky, mohl vetknout heslo Připraven na vše. Přijímá totiž nejen analogové, ale i digitální pozemní vysílání a nezaskočí ho ani žádný druh videosignálu přiváděného na jeho kompletní vstupy. Který konkurent se může pochlubit třemi scarty a souběhem přípojek DVI-D i HDMI? Že do něj nebyl DVB-T tuner jen „přibastlen“, dokládá jednotné (a jednoduché) menu, oddělený anténní vstup i digitální audiovýstup, z něhož lze odebírat také prostorový zvuk Dolby Digital (pokud je přijímán).
Divák přitom může současně sledovat jednu analogovou a jednu digitální stanici v režimu obraz v obraze (na výběr jsou dvě velikosti vloženého pole) i obraz a obraz (se zachováním poměru stran, nebo roztažené na výšku), k dispozici je rovněž mozaikový náhled 6 či 13 stanic.

Řiditelné korekce, z nichž regulace jasu má poměrně malý a kontrastu naopak obří rozsah, doplňuje trojstupňová redukce šumu, snižující víc ostrost než šum, výrazná čtyřstupňová volba barevného tónu a pět nastavení pro různý charakter obrazu, např. sport, film, koncert, hry, které upravují netradičně také zvuk. Nechybí obvyklé obrazové formáty včetně trojstupňového zvětšení, ale bez možnosti ručního posuvu výřezu. U zvuku, dodávaného do odnímatelných reprosoustav, lze podle vkusu zvýrazňovat basy a prostorovost.

TV ACER

Standardně citlivý analogový a vysoce citlivý digitální tuner poskytují v kombinaci s dobře seřízeným dekodérem PAL trochu měkčí, průměrně ostrý, ale barevně vyrovnaný obraz, jehož barvy vlivem mírného zpožďování barevného signálu za jasovým lehce přesahují přes obrysy.

Obraz s patrným lemováním na hranách, čárovým šumem a mírnou ztrátou kresby v jasných plochách, bývá při pohybu dost mázlý. Stejný signál přiváděný přes AV vstup podává Acer ostřeji, s čistšími hranami a nižším šumem.

Po přestupu na digitální vstup výsledek hodně závisí na kvalitě signálu.

Zatímco obraz z běžného dévédéčka reprodukuje skoro stejně jako při spojení přes vstup S-video, obraz s vyšším rozlišením 720 a 1080 řádek vykresluje až na ztrátu ostrosti za pohybu a lehké zoubkování hran velmi dobře.

Zvuk zní čistě, má velkou dynamikou a i při maximálním zesílení je nerušený, ale trochu slitý. Obsluha je dobře promyšlená a navzdory množství funkcí poměrně nenáročná.Ovladač AcerProč si ho koupit?

Dobrá trefa pro ty, kteří chtějí televizor, jenž přijímá i digitální vysílání, poskytuje bohatý výběr reprodukčních funkcí a přípojek a lze ho i včlenit do vícekanálové audiosestavy.


 
BenQ DV3251
doporučená cena: 27 600 Kč

Ačkoli BenQ má i některé speciální reprodukční funkce, primárně preferuje solidní jistotu standardního provozu. Dokládá to rozšířená paleta videokorekcí, v níž nechybí ani trojstupňová, středně velká úprava prosvětlení obrazovky a automatické nastavení jasu obrazu podle úrovně okolního osvětlení. Jeho řiditelné videokorekce jsou vesměs hodně rozsáhlé, výjimkou je regulace ostrosti, která zároveň s ostrostí zvyšuje i strmost obrazu, tj. snižuje množství jeho polotónů. Dost výrazné jsou rovněž trojstupňové úpravy celkového kontrastu a barevného tónu a pevné předvolby charakteru obrazu (standard, dynamický, film), které, což chválím, nakládají velmi střídmě s kontrastem. Naopak vliv obvodu pro potlačení šumu nebývá velký. Pozadu nezůstává ani audiočást s účinným pětipásmovým ekvalizérem a několika přednastavenými tónovými charakteristikami (rock, pop, jazz, klasika). V nabídce výhradně fixních obrazových formátů sice chybí mezistupeň 14:9, zato zahrnuje i jinde nevídané zobrazení v poměru bodů 1:1. Zájemci o současné sledování dvou obrazů v režimu PIP si však přijdou na své, jen pokud hlavní obraz pochází z počítače. A nepotěší ani teletext, jenž „zakopává“ o očárkované a oháčkované znaky.

Televizor s téměř absolutním pozorovacím úhlem (při pohledu z boku jen lehce blednou barvy) vykresluje obraz z dostatečně citlivého tuneru s pouze průměrně seřízeným dekodérem PAL poměrně čistě, bez znatelného šumu, s velmi dobrou kresbou i v tmavých a světlých plochách.

Barvy však poněkud přetékají přes obrysy, na začátku půlsnímků mírně vybočující svislice a na vyšších kmitočtech občas vzniká moaré. Při rychlých pohybech citelně klesá ostrost a objevuje se mozaikování a zubatění hran.

Spojení přes AV vstup sníží přesahy barev za obrysy (ale ne jejich lemování) a trochu zlepší pohybovou ostrost, a přes vstupy RGB/YUV i celkovou ostrost a kontrast. Při digitálním spojení závisí zisk na kvalitě signálu. Obraz se 720 řádky reprodukuje měkčeji, se 1080 řádky ostřeji, ale s „dýcháním“ v měnících se plochách. Zvukový výkon je střední, při vyšším zesílení bývá signál už přemodulovaný. Audiočást ořezává nejhlubší basy, ale ostatní kmitočty přenáší vyrovnaně. Zvuk je detailně prokreslený, zní však poněkud „technicky“. A obsluha? Sice trochu starosvětská, ale za běžného provozu dostatečně intuitivní.

TV Benq

Ovladač BenqProč si ho koupit?

Standardně vypravený model s nenáročnou obsluhou, rozšířeným výběrem korekcí i přípojných míst, který zajišťuje solidní, rovněž standardní výsledky.


 
JVC LT-32R70SU
doporučená cena: 35 990 Kč

Distingovaně působící model, dodávaný jak ve stříbrném, tak v černém kabátě, se pyšní firemním procesorem, jenž se snaží překlenout typické slabiny LCD televizorů, tj. především neostré zobrazení rychlých pohybů a digitální šum. Některé tyto korekce vykonává automaticky, jiné na vyžádání. A že je z čeho vybírat. Z nabídky řiditelných korekcí, obohacené o dostatečně velkou úpravu prosvícení panelu, je třeba zvlášť pochválit výraznou korekci ostrosti (až do poslední pětiny rozsahu bez vedlejších rušivých vlivů) a naopak lehce pokárat úpravu sytosti barev (zároveň se sytostí se mění i odstín barev). Z pevných korekcí stojí v popředí trojstupňové úpravy celkové čistoty obrazu (znatelně ovlivňující i jeho ostrost) a barevného tónu, pozitivně působí rovněž posilovače barev a kontrastu. Naopak účinek obvodů pro potlačení šumu v signálu MPEG a pro zlepšení kresby v jasných plochách je malý. Opravdu velkorysá nabídka obrazových formátů umožňuje svisle posouvat všechny výřezové formáty, a to v dostatečném rozpětí. Na své si přijdou i zájemci o souběžné sledování dvou obrazů, nechybí ani souhrnný náhled programů z dvanácti předvoleb, z nichž lze čtyři nejoblíbenější uložit do zvláštní osobní složky. Audiokorekce se spokojují s obvyklým standardem, volitelné rozšíření zvuku svědčí hlavně ruchům, méně už řeči a hudbě.

Televizor má jen střední pozorovací úhel, při větším odklonu od osy už klesá kontrast obrazu. Jeho vyspělé korekční obvody dobře ošetřují statický obraz, dynamický už stejně zdokonalit nestíhají, takže pohyby jsou méně ostré a víc se při nich projevuje vzájemné ovlivňování jednotlivých složek videosignálu. Obraz z tuneru podává poměrně detailně, ale jeho obrysovou ostrost snižuje rozostření a konturování hran a přetékání barev za obrysy. V obraze bývá patrný čárový šum, šedá obsahuje příměsi barev a žlutá bývá posunuta do růžova. Spojení přes analogové vstupy snižuje čárový šum a přiostří kontury, ale zůstává jejich stínování, pohybová neostrost i ztráta kresby v jasných plochách. Digitální propojení šum téměř odstraní a celkově obraz pročistí a zostří (víc obraz se 720 než s 1080 řádky). Zvuk je dost centralizovaný, málo rozprostřený, zato znělý i s nejhlubšími basy, detailně vykreslený, při maximální hlasitosti trochu zatlumený. Obsluze by nebylo co vytknout, kdyby designéři příliš nenatěsnali tlačítka kolem centrálního vícepolohového ovladače, takže nechtěné „přeťuky“ jsou na denním pořádku.

TV JVC

Ovladač JVCProč si ho koupit?

Kultivovaný elegán s velkým výběrem videokorekcí a komfortní nabídkou obrazových formátů i speciálních reprodukčních funkcí, který garantuje standardně dobrý obrazový a zvukový výkon.


 
Mascom MC32W13B/S
doporučená cena: 29 990 Kč

Mascom přijímá nejen analogové, ale i digitální vysílání, každé se nastavuje ve vlastním vzhledově rozdílném menu, problém nemá ani s elektronickým programovým průvodcem. Pohyb v něm je však trochu zdlouhavější, třídění pořadů podle žánrů ani automatické přehrání vybraných nenabízí. Ale to by vzhledem ke skromné ceně přijímače byly asi už neskromné požadavky. Co tedy můžeme očekávat? Nejrychlejší naladění (u obou tunerů kolem minuty) i nejlépe seřízený dekodér PAL v testu spolu s mimořádně velkými řiditelnými videokorekcemi, z nichž úprava ostrosti v druhé polovině rozsahu už přivolává „stínování“ hran a při nastavení středních hodnot je obraz poněkud tmavý. Dost účinná je i redukce šumu, která nesnižuje ostrost, ale zvládá jen „analogový“ šum, na „digitální“ je krátká. Poznat je i aktivace obvodu pro lepší podání černých, šedých či bílých ploch. Výběr obrazových formátů je kompletní, fajnšmekři i pedanti uvítají možnost individuálního seřízení výšky obrazu. Nadstandardem je v této cenové kategorii obrázkový náhled programů z dvanácti předvoleb i souběžná reprodukce obrazu a teletextu v samostatných polích (dekodér teletextu však není z nejcitlivějších). Ošizena nebyla ani audiočást - pětipásmový ekvalizér cvičí s kmitočty podle přání nebo podle pevných předvoleb, dva pseudoprostorové efekty jsou už jen do počtu. A tak jediné, na čem výrobce trochu šetřil, jsou přípojky.

Mascom, jenž zajišťuje dostatečně široký pozorovací úhel, se shodně s ostatními modely v testu potýká s lehkým přesahem barev za obrysy, které vlivem fází v barevném signálu vykresluje měkčeji (a u přímo přijímaného obrazu i s jemným konturováním) a se ztrátou ostrosti u pohybujících se objektů. Jeho DVB-T tuner zprostředkovává poměrně kvalitní příjem i v místech s málo intenzivním signálem (parametry signálu všech neindikuje). Krátkodobé výpadky asi do 100 ns maskuje, při delších se objevuje mozaikování, ale obraz se nerozpadal. Se signálem z AV vstupů zajistí lepší obrysovou ostrost při nezměněné pohybové ostrosti a z digitálních vstupů zvýší jeho brilanci i celkovou čistotu. Zvukový výkon patří k těm nižším, zvuk má dobrou dynamiku, průměrnou detailnost a je dost sevřený, nepříliš plastický. A obsluha? Nekomplikovaná, i když jednotné menu a pohotovější reakce na povely by neuškodily.

TV Mascom

Ovladač MascomProč si ho koupit?

Nejen vzhledem k ceně dobře vybavený a hrající televizor, který je už připraven na digitální televizní zítřek. Obejdete-li se bez vstupu YUV a z digitálních vystačíte jen s DVI, pak může být vaší výhodnou koupí.


Panasonic TX-32LX600P
doporučená cena: 44 995 Kč

S předchozí pětistovkou (S&V 10/05) ho pojí vizáž (díky speciálním bočním reprosoustavám velice kompaktní) i většina funkcí včetně mechaniky pro karty SD. Tu lze využívat nejen pro reprodukci fotografií, ale i pro nahrávání a prezentaci videozáznamů v jednom z pěti záznamových režimů. Novinkou je možnost spřaženého provozu s dalšími videopřístroji Panasonic, připojenými přes konektory HDMI, které podporují firemní protokol HDAVI Control. Avšak televizor není vstřícný jen vůči jiným přístrojům, ale i vůči uživatelům, jimž umožňuje individuálně seřídit hlasitost zvuku z jednotlivých předvoleb i nastavit několik vlastních konfigurací obrazu, např. pro různé světelné podmínky. Velký je rovněž výběr obrazových formátů, které pokrývají všechny varianty, byť jen v pevném provedení, i režimů souběžného sledování dvou obrazů technikami obraz a obraz, obraz v obraze i obraz mimo obraz. Základní videokorekce jsou až na úpravu kontrastu velké (regulace ostrosti však při vyšším nastavení podporuje stínování hran), solidní účinek má korekce „normálního“ šumu, korekce šumu signálu MPEG2 v druhém kroku obraz už dost rozostřuje. Excelentně čistí obraz (ovšem jen statický!) hřebenový filtr, citelné jsou i předvolby celkového tónu barev, naopak vliv funkce Colour Management pro zjasnění barev je stěží postřehnutelný. Standardní audiokorekce doplňuje obvod SRS TruSurround TX pro vytvoření prostorového dojmu.

Televizor, jehož obrazovku lze sledovat pod libovolným úhlem, neměl sice nijak zvlášť seřízený dekodér PAL a v barevné signálové cestě vytvářel větší čárový šum a mírné fáze, ale při přímém příjmu zajišťoval jeden ze subjektivně nejlépe působících obrazů. A to i přesto, že se ani on nevyhnul ztrátě ostrosti při rychlejších pohybech, občasnému mozaikování i rozostření a konturování ostrých hran.

Po přivedení signálu na AV vstup úplně mizí čárový šum, klesá kostičkování a s přestupem na vyšší vstupy roste i brilance (u obrazu s 1080 řádky ještě více než se 720 řádky). Zvuk podává plně od nejhlubších basů až po mírně „nadtelevizní“ výšky i při maximálním zesílení nezkresleně. Signál je detailní, v základním režimu poměrně plastický, v prostorovém poněkud vyumělkovaný.

Obsluha je typicky „panasonická“ - působí stroze technokraticky, ale je vstřícná a snadná.

TV Panasonic

Ovladač PanasonicProč si ho koupit?

Televizor, jenž velmi dobře reprodukuje nejen kvalitní obraz, ale dobře si poradí i s méně kvalitním, není jen plochým nástupcem obývákové klasiky, ale díky integrovanému kartovému rekordéru se může stát i pohotovým AV zápisníkem.


 
Samsung LE32R71B
doporučená cena: 37 990 Kč

Jemně zaoblená, leskle černá celoplastová skříňka, ukotvená v designově sladěném podstavci, patří k nejelegantnějším v testu, byť na někoho může působit až poněkud „smutečně“. To, co ukrývá, však určitě nikoho nerozteskní. Samsung patří k modelům s rozšířenou paletou funkcí i korekcí. Velmi propracovaná je jeho nabídka formátů, která umožňuje obraz nejen ve velkém rozsahu svisle posouvat, ale také výškově stlačovat. Naopak souběžné sledování dvou obrazů je limitováno tím, že hlavní obraz může pocházet jen ze vstupů HDMI či D-sub. Volit lze ze tří úsporných stupňů prosvětlení obrazovky (od druhého je obraz už dost tmavý) i všech obvyklých korekcí. Z nich má regulace jasu jen střední rozsah, regulace kontrastu mimořádně velké rozpětí a úprava ostrosti menší rozpětí, přičemž už v jeho první čtvrtině způsobuje konturování hran. Při nastavení na střední hodnoty je obraz poněkud tmavý, barevně přesycený. Dobře působí korekce šumu, byť díky jeho solidnímu potlačení základními obvody už nemívá tolik práce. Dobře nastavené jsou i čtyři pevné předvolby barevného tónu a tři předvolby různého charakteru obrazu, které necvičí jen s kontrastem, ale upravují i ostatní veličiny. Nadstandardní jsou také audiokorekce s pětipásmovým ekvalizérem s několika přednastavenými křivkami a obvodem Tru Surround XT pro navození prostorového dojmu při reprodukci vícekanálového zvuku.

Samsung, jenž nemá příliš citlivý tuner ani dekodér teletextu, poskytuje v horizontálním směru velký pozorovací úhel, který se v šikmém směru zmenšuje. Jeho obraz je barevně hodně sytý se zvýrazněnou červenou a modrou složkou, přičemž barvy lehce přetékají za obrysy.

V signálu z tuneru se objevuje čárový šum a občasné jemné mozaikování.

Obraz z něj má dobrou celkovou, ale jen průměrnou obrysovou ostrost, snižovanou „hemžením“ na hranách, při změnách jeho obsahu dochází někdy k vybočování svislic. U obrazu z AV vstupu se zlepšuje obrysová ostrost, snižuje čárový šum a mizí mozaikování, s přestupem na vyšší vstupy obraz nabývá na ostrosti i čistotě, ale ponechává si „syrovější“ barevnost a průměrnou dynamickou ostrost. Zvukový výkon je střední, zvuk je plný včetně nejhlubších basů, středně detailní i prostorový, s lehkou příměsí brumu z 50 Hz kmitočtu. Ovládání není ani komplikované, ale ani čistě intuitivní - zkrátka „zlatá“ střední cesta.

TV Samsung

Ovladač SamsungProč si ho koupit?

Samsung zaujme nejen vizáží, ale také pro běžný provoz ideálně zvolenou výbavou. Ta z něj činí zdatného televizního sólistu, který však může dobře účinkovat i v „orchestru“ domácího kina.


Sharp LC-32GA8E
doporučená cena: 31 999 Kč

Sharp náleží k modelům, které se nesnaží zaujmout speciálními obrazovými režimy, zato poskytuje bohaté možnosti nastavení obrazu. Jeho základní řiditelné videokorekce sice nejsou většinou nijak velké (výjimkou je výrazná úprava ostrosti, v prvých dvou třetinách rozsahu bez vedlejších vlivů), ale měnit lze i prosvětlení obrazu a vzájemný poměr jeho červené a zelené složky. Nastavení jasu se však může svěřit i automatice, která ho operativně přizpůsobuje okolnímu osvětlení. Skvěle funguje obvod pro zasycení černé, který ostatní polotóny ponechává beze změny, čím víc „rozsvítí“ barevný obraz. Účinný je rovněž hřebenový filtr, ale pouze u statických obrazů. Ačkoli má i dva režimy pro pomalejší a rychlejší změny obrazu, ani v druhém ho příliš zdokonalovat nestíhá a navíc ještě trochu brzdí začátky pohybů. Výrazněji neúčinkuje ani korekce šumu, ale to i proto, že šum už slušně potlačují základní obvody. Sharp také jako jediný dovoluje volit mezi neprokládaným (progresivním) a prokládaným zobrazením, zařazovat černobílou reprodukci a obraz výškově i stranově otáčet, případně také stranově vystřeďovat. Žel ruční výškový posun u jinak komplexní nabídky obrazových formátů chybí. Raritou je funkce QuickShoot pro zlepšení reakce obrazovky v chladném prostředí i možnost ovládat všechny funkce přes kabel z počítače.

Sharp má panel s velkým pozorovacím úhlem, u něhož při sledování z boku klesá jen sytost černé, a jeden z nejcitlivějších tunerů v sestavě. Obraz z něj vykresluje sice trochu měkce, ale s dobrou obrysovou ostrostí, minimálním šumem a výborným kontrastem - polotóny přenáší nejvyrovnaněji ze všech hodnocených modelů. Je-li signál víc zašuměný, obraz mozaikuje, jeli čistý, patří k nejlepším z této kolekce.

Obraz z AV vstupu bývá ostřejší, a to jak v drobnokresbě, tak na obrysech, ale za pohybu se jeho ostrost snižuje a občas nastává mozaikování.

Obraz z HDMI vstupu působí subjektivně velmi dobře, je čistý, barevně harmonický, s lehce nadprůměrnou dynamickou ostrostí. Dobře mu sekunduje zvuk, který má velký dynamický rozsah, začínající už od nejhlubších basů, je detailní, v režimu surrround roztažený hlavně do hloubky. Lehce však do něj proniká brum. Ačkoli dálka vyhlíží jednoduše, obsluha není z nejpřehlednějších, do menu se musí i pro mnohé běžné funkce, např. přepínání vstupů.

TV Sharp

Ovladač SharpProč si ho koupit?

Sharp, jenž vychází dobře nejen s kvalitními zdroji signálu, ale i s běžným přímo přijímaným signálem, je dobrým kandidátem na roli rodinného televizoru. Potěší především ty, kteří ocení bohaté možnosti úprav obrazu, ale nevyžadují souběžné sledování více obrazů.


Sony KDL-32S200
doporučená cena: 39 990 Kč


Další z modelů, které vidí dál, než jen na analogové meze, má sice jednotné menu pro obě přijímací části - analogovou i digitální, ale do každé se vstupuje odděleně. Obě však poskytují nadstandardní servis, analogová v podobě samočinného třídění stanic, digitální jednak připraveností na příjem placených stanic, jednak komfortním elektronickým průvodcem, jenž umí třídit programy podle kategorií a ve spojení s časovým spínačem programovat jejich automatickou reprodukci a nahrávání. Spínač si poradí rovněž s pravidelným zapínáním v konkrétní dobu, a to denně i jen ve vybrané dny. Velice obsáhlá nabídka pevných korekcí zahrnuje trojstupňovou úpravu celkového šumu a dvoustupňovou šumu signálu MPEG (obě ho znatelně potlačí, ale na úkor ostrosti v ploše), trojstupňové posilovače celkového kontrastu a sytosti černé (prvý s patrným efektem, druhý s ještě výraznějším), dvoustupňový zjemňovač bílé (nepříliš účinný), trojstupňový „oživovač“ barev (částečně mění i jejich odstín) a regulaci průběhu jasové křivky. Nechybí čtyři předvolby barevného odstínu, dvě předvolby celkového charakteru obrazu a obvyklé řiditelné videokorekce, z nichž jas a podsvícení mají poměrně malý rozsah a kontrast a ostrost velký. Při vyšším nastavení ostrosti však obraz už hrubne. Omezovat se obsluhující nemusí ani při volbě formátů, zvolené výřezy lze ručně posouvat i stlačovat na výšku. A zvuk? Nechybí dvoustupňová úprava reprodukce nízkých kmitočtů a možnost simulace prostoru.


Hodnocený vzorek se standardně citlivým analogovým a velmi citlivým digitálním tunerem a s obrazovkou s absolutním pozorovacím úhlem se potýkal s většími fázemi v barevném kanálu a s odrazy v jasové složce, které snižovaly ostrost hran a za výraznými předěly vytvářely stíny.


Přímo přijímaný obraz je měkčí, s velmi dobrým barevným i tonálním podání, při analogovém příjmu částečně zašuměný. Měkčí je také obraz z AV vstupů, ale s lepší drobnokresbou, menším stínováním i šumem. Pohybová ostrost je průměrná, a to i po přestupu na digitální propojení, kdy obraz s vyšším rozlišením reprodukuje vesměs nerušeně, zatímco v obrazu se standardním rozlišením se občas objevuje v měnících se plochách mírné mozaikování. Zvukový výkon přijímače je střední, při maximální hlasitosti bývá zvuk už trochu „zahalený“, při běžné až na mírný brum ze sítě čistý, s velkou dynamikou i detailností.


TV Sony

Ovladač SonyProč si ho koupit?

Na ovládání velice příjemný, pro běžný provoz velmi dobře disponovaný, na budoucnost už plně myslící přijímač, který nezaskočí „zhasnutí“ analogových vysílačů.


 
Thomson 32LB132B5
doporučená cena: 32 990 Kč

Že Thomson fandí empétrojkám i dalším progresivním komprimovaným záznamovým formátům, je známo. Přesto trochu překvapí, že pro jejich přímé přehrávání uzpůsobuje také některé své televizory. Zdůraznit je třeba slůvko přímé - stačí totiž jen vložit příslušnou (libovolnou) paměťovou kartu do jedné z jeho dvou čteček. Že váš kapesní audio či video průvodce s kartami nepracuje? Žádný problém, televizor má v záloze i přípojku USB. Neméně vstřícný je ovšem i ke své hlavní pracovní náplni - příjmu televizního vysílání a reprodukci signálu z „klasických“ externích videopřístrojů. Jako jediný z této kolekce zvládá automatickou aktualizaci uložených stanic a jako jeden z mála dovoluje vybrané stanice uložit do osobního seznamu. Jeho dekodér teletextu však zaskočila naše diakritika. Dostatečně velké standardní řiditelné videokorekce, při jejichž nastavení na střed se obraz trochu utápí v černi, televizor obohacuje ještě o středně účinnou trojstupňovou korekci šumu, rovněž trojstupňové a rovněž středně účinné nasycení černé, které ovšem částečně zvyšuje také šum, tři znatelné úpravy celkového barevného tónu a zvláštní režim pro optimalizaci reprodukce filmů, jehož vliv se však příliš neprojevil. Chvályhodný je kompletní výběr obrazových formátů s možností dostatečně velkého posunu obrazu. Nejeden uživatel ocení i velký výběr audiorežimů, jimiž lze zvuku přidávat na hloubkách a různě ovlivňovat jeho kmitočtový průběh či dokonce simulovat několik různých prostorů. Ale to není ještě vše. Thomson dokáže nahradit i kalendář a v kterékoli denní době suplovat roli příležitostného i pravidelného budíku.

Obraz, který poskytuje jeho obrazovka s velmi dobrým pozorovacím úhlem, má při přímém příjmu mírně posunuté barevné podání - žlutá inklinuje k zelené a v černé se objevuje čárový šum. Za pohybu se snižuje jeho ostrost a občas se objevuje i jemné mozaikování. Výrazné obrysové hrany obrazu bývají měkčí, s patrnými stíny. Jestliže obraz pochází z externích zdrojů, barevné podání je regulérní, čárový šum téměř mizí a zvyšuje se i ostrost hran. Čím vyšší vstup je použit, tím mívá obraz lepší rozlišení, statickou ostrost i stabilitu. Zvuk má dobrou dynamiku i prostorovost, až na nepatrné „cvrlikání“, vyvolané pronikáním špiček videosignálu, je čistý, nezkreslený. Ovládání je nekomplikované, a to i přes to, že dálkou lze ovládat videa, DVD přehrávače, satelitní přijímače a audiosystémy většiny světových značek.

TV Thomson

Ovladač ThomsonProč si ho koupit?

Víceúčelový, bohatě vypravený, standardně dobře hrající televizor, jehož možnosti zvlášť ocení uživatelé všech druhů kartových audio a videopřehrávačů i digitálních fotoaparátů.


 
Xoro HTC3212
doporučená cena: 26 769 Kč

Jako jediný z této sestavy je osazen zdvojeným analogovým tunerem, takže umožňuje souběžně sledovat dvě různé stanice, a to v kombinacích obraz a obraz i obraz v obrazu. V posledním lze doplňkový obraz umístit nejen do libovolného rohu hlavního obrazu, ale - dokonce - také do jeho středu. K dispozici je však rovněž kombinace hlavního obrazu se třemi dalšími, situovanými v bočním pásu, a mozaika devíti malých obrázků. Dostatečně velká je rovněž nabídka jak obrazových formátů, žel bez možnosti ručního posuvu výřezu, tak videokorekcí. Řiditelné mají vesměs velký až obří rozsah (zejména jas), méně výrazná je pouze úprava ostrosti, zato není provázena žádnými vedlejšími účinky. Totéž platí i o trojstupňové korekci šumu, ale nikoliv už o obvodu pro posílení černé, který zároveň ztlumí i všechny ostatní odstíny. Dvě zbylá nastavení celkového barevného tónu a charakteru obrazu odpovídají běžnému standardu. Pro úpravu zvuku je k dispozici i ekvalizér se třemi přednastavenými křivkami (živě, pop, rock), jehož účinnost je jen střední. Notoričtí usínači a zapomnětlivci ocení, že má podobně jako Samsung a Thomson kombinovaný časový vypínač/spínač, který lze nastavit na konkrétní čas. Pravidelné čtenáře teletextu však rozladí, že jeho dekodér si u malých písmen neporadí s naší diakritikou.

Ačkoliv panel televizoru lze natáčet i naklánět, většina diváků tuto možnost asi nevyužije, neboť jeho obrazovka má jeden z největších pozorovacích úhlů v této sestavě. Jeho druhé prvenství už tak lichotivé není - má nejhůře seřízený dekodér PAL. Barevné podání obrazu přicházejícího z tuneru se i proto částečně odvíjí od jeho obsahu.

Obraz mívá poněkud přepálené bílé plochy, trochu „živé“ jednolité plochy a „zubaté“ a konturující standardně ostré hrany. Netrpí však čárovým šumem a digitální artefakty se v něm objevují jen vzácně. Po přivedení signálu z externích zdrojů sice někdy omylem zkušebně přepíná televizní normy, což pochopitelně ruší, ale obraz podává barevně vyrovnaněji, s čistými hranami.

Obraz s vyšším rozlišením vykresluje s lepší drobnokresbou i celkovou statickou ostrostí, ale za pohybu s patrnou „cukaturou“ hran a u obrazu s 1080 řádky i s jejich občasným rozřádkováním.

Obraz doprovází poměrně dobře prokreslený, ale nepříliš plastický zvuk, který je i při maximálním zesílení nezkreslený, pouze s mírným brumem. Ovládání přehledně uspořádanou dálkou je logické, nekomplikované.

TV Xoro

Ovladač XoroProč si ho koupit?

Dvoutunerový televizor s mnoha možnostmi souběžné reprodukce dvou i více obrazů, mírně nadstandardní doplňkovou výbavou a standardními reprodukčními schopnostmi.


Celkové výsledky

Tabulka s výsledky

Text je rozdělen do dvou částí:Tento článek vám přináší STEREO&VIDEO - největší český časopis o spotřební elektronice. Obsah aktuálního čísla naleznete ZDE


Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz