Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset nejlepších aplikací pro práci s videem

aktualizováno 
Toto vydání seriálu o užitečných aplikacích pro každý den je v pořadí již dvousté a tudíž bude netradiční. Prošli jsme všechny díly za minulý rok a vytáhli z nich programy, které slouží pro práci s videem. V tomto článku vám přinášíme těch deset nejlepších.

Video | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

VideoThang 1.1 – freeware
Máte natočené video, hudbu, fotografie, titulky a teď přemýšlíte, jak a čím z těchto částí vytvořit videoklip? Stačí-li vám program, který nenabízí funkce pro opravdové střihače, přitom však umí základní operace na jedničku, a navíc je zcela zdarma, potom jsme pro vás jeden takový našli.

Jmenuje se VideoThang a umí toho celkem dost. Je vhodný pro tvorbu videoukázek. Máte-li tak video natočené například na mobilu, fotoaparátu a k tomu chcete přidat hudební doprovod, titulky a přechodové efekty, tak vám poslouží více než dobře. Lehce pomocí něho vytvoříte mixovaný obsah. VideoThang vám totiž umožní míchat videoklipy s obrázky a hudební kulisou ve formátu MP3. Výsledek potom můžete uložit do formátu MPEG a odeslat třeba e-mailem či nahrát na nějaký video server. Výstupní formát se volí podle toho, kam video budete chtít sdílet. Přímo v něm se nachází editor videa (vstupním souborem může být AVI, MPEG, WMV, FLV, MOV, MP4, M4V, 3GP a DV) s možností nastavit hlasitost. V dalších záložkách můžete přidat obrázky (formáty JPEG a PNG), hudbu, titulky a dokonce zvolit přechodové efekty. V zabudovaném prohlížeči přitom vidíte, jak celý klip vzniká. U videa máte možnost zvolit tři efekty (sépie, negativ a černobílé) a velmi lehce vystříhat, co se vám nelíbí. U fotografií máte možnost udělat výřez, zvolit, jak dlouho mají být obrázky zobrazeny či aplikovat barevné filtry a dodat popisku. Nechybí ani slušně zpracovaná nápověda, to pro případ, že byste se zasekli a nevěděli jak dále.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (15,3 MB).

  VideoThang

  Media Player Classic – Home Cinema 1.1 – GPL
  Kdo by nechtěl přehrávat v operačním systému Windows různé multimediální soubory od MP3 přes MPEG, AVI až po MOV či filmy na Blu-ray? Problém to samozřejmě není, avšak musíte mít to správné softwarové vybavení. V praxi to tedy většinou znamená, že musíte instalovat potřebné audio a video kodeky a někdy dokonce specializované softwarové přehrávače. Našel by se však jen málokdo, kdo by si chtěl dobrovolně tímto balastem operační systém zbytečně zaneřádit. Vy to dělat nemusíte. Tedy pokud zvolíte řešení Media Player Classic – Home Cinema.

  Jde o obdobu klasického Windows Media Playeru, přidává však navíc řadu zajímavých funkcí a umožňuje přehrávat velké množství multimediálních souborů. Oproti přehrávači z dílny Microsoftu umí Media Player Classic přehrávat i DVD a soubory RealMedia, Quick Time a dokonce video na Blu-ray discích. Přehrávač má velmi jednoduché ovládání, řadu podrobných nastavení a nemusí se instalovat – stažený archiv stačí rozbalit a spustit. Nic dalšího již není zapotřebí. Odpadá tak pracná a náročná instalace každého kodeku pro zvláštní audio či video formát.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (2,6 MB).

  Media Player Classic – Home Cinema

  MakeInstantPlayer 1.1 – freeware
  Světem putuje velké množství různých datových formátů. Nejinak tomu je i u videosouborů. Mezi ty nejsilnější patří sice soubory s koncovkou AVI, WMV, MPEG, FLV či ASF, ale jsou tu i další formáty, které se ne vždy daří na počítači přehrát. A důvod? Především chybějící kodeky.

  Tento problém sice může vyřešit univerzální přehrávač (např. Media Player Classic), který obsahuje celou řadu kodeků, či instalace právě chybějících kodeků do Windows (pokud ale víte, které to jsou), ne každý však může do operačního systému instalovat nové programové vybavení, či se prostě bojí někde něco stahovat a následně instalovat. Pro tyto uživatele tu existuje zajímavá pomůcka s názvem MakeInstantPlayer. Ta totiž dokáže vzít videosoubor, přidat k němu potřebné kodeky, nastavit, zda se má video přehrávat v celé obrazovce, po skončení zopakovat či ukončit a vytvořit z něho balíček s koncovkou EXE, který lze spustit v systémech Windows. Navíc do balíčku lze přidat i další parametry či odkaz na internetovou stránku a dokonce i obrázek. Pokud video půjde přehrát na vašem PC, tak půjde přehrát i na jakémkoliv jiném, což mají na svědomí kodeky, které se budou nacházet v balíku. Malou nevýhodou je však to, že video díky kodekům poněkud přibere na objemu.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (6,2 MB).

  MakeInstantPlayer

  Free Fast MPEG Cut 2.3 – freeware
  Jestliže zaznamenáváte televizní pořady pomocí tuneru na PC či prostřednictvím DVD rekordéru, možná by se vám hodil nástroj, který by vám dokázal odstranit záznam před začátkem pořadu a po jeho skončení. Rádi byste se možná zbavili i reklam, kterými je "obohacen“. Proto vyzkoušejte tento softwarový nástroj. Své uplatnění si může najít, i pokud natáčíte video digitální kamerou do MPEG souborů a v záznamech naleznete hluchá místa.

  Záznam pro úpravu však musí být uložen ve formátu MPEG (VOB soubory přejmenujte na MPEG). S programem se však pracuje lehce a je velmi rychlý. Dokáže vystřihnout zvolenou část a uložit do filmového souboru, a to beze ztráty kvality a re–enkodování. Stačí pomocí ukazatelů nastavit začátek pro vystřižení a konec. Vše si můžete kontrolovat v náhledovém okně. Upravené video potom uložíte do nového souboru a ten původní bude beze změny. Jedinou nevýhodou je to, že program může vždy vystřihnout pouze jednu část. Pro více střihů budete muset záznam vždy uložit, načíst, znovu vystřihnout a opět uložit.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (5,2 MB).

  Free Fast MPEG Cut

  AVIcodec 1.2 – freeware
  Dnes se to už možná stane málokdy, ale ještě v nedávné minulosti, kdy neexistovaly balíčky kodeků, se velmi často stávalo, že nám při spuštění videa nefungoval obraz nebo zvuk. Nebo ještě hůře. Multimediální přehrávač nebo jiný software oznámil cosi o neznámém formátu a odmítl videosoubor přehrát. A důvod? Chybějící kodek potřebný pro přehrání videa.

  Na to, jaký a kde odpovídající kodek sehnat, vám odpoví jednoduchý freeware AVIcodec. Stačí přidat soubor s jakoukoliv nahrávkou v libovolném kodeku na seznam a hned vidíte, v jakém přesně audio a video kodeku je soubor vytvořen, jaká je jeho velikost a délka a v jaké je kvalitě oproti DVD. U videa zobrazí informace o datovém toku, rozlišení a to, zda je kodek pro přehrávání v systému instalován či nikoliv. Obdobné informace se objeví i u audia. Produkt je lokalizován do češtiny, takže data jsou jako na dlani a nemusíte se zabývat překladem anglických slov. V pravé části pak pod tlačítky s nápisem Web naleznete odkazy, na kterých můžete potřebný kodek lehce stáhnout. Velmi vítanou funkcí je možnost zkontrolovat si, jaké všechny kodeky jsou ve Windows nainstalovány. Klikněte tedy na záložku Kodeky & Filtry. Pomocí čtyř přepínacích boxíků si můžete informace zobrazit pro video, audio, directshow a directxmedia. My jsme uvítali především informaci o verzi jednotlivých kodeků. Díky tomu můžete zkontrolovat, zda se na webu výrobce nenachází nová verze.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (543 KB).

  AVIcodec

  Prism Video File Converter 1.0 – freeware
  Ten, kdo pracuje na počítači s videem, jistě dobře ví, jak je někdy složité vybrané videosoubory přehrát na jiném počítači či stolních video přehrávačích. Za všechno mohou různé video a audio kodeky. Existuje jich obrovské množství a ne každé zařízení má instalované právě ty, které vyžaduje konkrétní video. Někdy je tedy lepší převést video do formátu, které PC či jiné zařízení zvládá. Vyzkoušejte zdarma dostupný video konvertor.

  Prism Video File Converter je mocný a univerzální video konvertor. Může převést videosoubory mezi několika videoformáty. Jako vstupní soubor tedy může sloužit AVI, MPG, VOB a WMV. Na výstupu můžete očekávat AVI, ASF nebo WMV. Potom již stačí vybrat požadované rozlišení videa, počet snímků za sekundu, datový tok a případně vybrat požadovaný kodek (AVI) a to je vše. Vše ostatní za vás potom již jedním klikem udělá Prism Video File Converter.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (229 KB).

  Prism Video File Converter

  DVDFab HD Decrypter 4.1 – freeware
  Máte vypůjčený film na DVD, Blu–ray či HD DVD z půjčovny, od kamaráda či známého a musíte ho ještě dnes vrátit, ale nestihli jste se na něj podívat? Chcete si vyrobit kopii vašich DVD-video disků a používat pro přehrávání pouze je? Že nevíte, jak na to? Začněte používat tuto aplikaci a máte po starostech.

  DVDFab HD Decrypter je totiž užitečný nástroj, který vám dovolí zkopírovat jakýkoliv DVD–video disk na pevný disk počítače. Problémy mu přitom nečiní, ani když je disk zabezpečen nějakou ochranou proti jeho kopírování. Poradí si tak se zabezpečeními CSS, RC, RCE, APS, UOPs, Sony ARccOS a také AACS, která používají disky Blu–ray a HD DVD. Nic dalšího program sice neumí, ale zkopírovat chráněný disk je základ pro další práci. Potom již můžete použít jiné softwarové vybavení pro vytvoření finální kopie disku či jeho úpravu. Program je v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (2,6 MB).

  DVDFab HD Decrypter

  DVD–Cloner 4.5 – trial
  Ti z vás, kteří si chtějí zálohovat filmová DVD kompletně – ne jen disk zkopírovat na HDD PC – jistě uvítají tuto aplikaci. DVD-Cloner je totiž program na zálohování DVD-video disků. Zpracovává jednovrstvé, ale i dvouvrstvé disky. Kvalita kopie by přitom měla být k nerozeznání od originálu.

  Záloha a kopírování originálních DVD je umožněna na disky DVD+ ale i R a RW. Vypálená kopie DVD jde přehrát ve všech kompatibilních DVD přehrávačích. Program je ideální i pro zmenšení filmu na jednovrstvé médium nebo zkopírování disku na dvě jednovrstvá média. Díky jednoduchému grafickému rozhraní není DVD–Cloner složitý na ovládání. Má v sobě zabudovaný dekodér chráněných disků, vybrat si přitom lze i to, které části disku chcete a které nechcete kopírovat (kapitoly, jazyky, titulky atd.). DVD-Cloner je dostupný v řadě jazykových verzí, nechybí mezi nimi ani čeština. Bez zaplacení vám program zkopíruje pouze prvních 30 minut filmu.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (3,7 MB).

  DVD–Cloner

  My Video Downloader 1.2 – trial
  Nalézt na internetu služby pro ukládání, sdílení a prohlížení videí je snadné. Poněkud více práce však již dá přijít na to, jak je stáhnout. Líbí-li se vám nějaké video, je možné si ho pomocí speciálních aplikací stáhnout a uložit do vašeho PC. Co však dělat, pokud byste videoklip chtěli na mobil, iPod, PSP atd.? Odpověď je jednoduchá. Převést ho pomocí jiné aplikace do potřebného formátu. Proč však stahovat několik programů, když stačí jeden. Toto vše a ještě něco navíc totiž umí My Video Downloader.

  Z oblíbených video serverů (jako YouTube, Google Video, DailyMotion, MetaCafe a dalších) dokáže stahovat videa a následně je konvertovat do různých formátů videa. Při konvertování si zvolíte výstupní soubor (formát) – MP4 (iPod Video, Zune a PSP), MPG (VCD, SVCD a DVD), AVI (XviD), 3GP (Nokia telefony), SWF (Flash) a MOV (Quicktime) a nastavíte výslednou požadovanou velikost souboru, jeho kvalitu, poměr stran atd. Podporuje dávkové zpracování, takže stačí zadat frontu a můžete jít klidně spát. Ráno vše naleznete stažené a zkonvertované a vy si vše potom nahrajete do svého přenosného zařízení či uložíte na DVD.

 • Stahujte ze SLunečnice.cz na této adrese (9,2 MB).

  My Video Downloader

  Super DVD Creator 9.5 – trial
  Pokud již budete mít připravený pořad pro uložení na DVD či ho máte v souboru s koncovkou ASF, WMV, AVI, RM a RMVB, tak otestujte tento komerční software.

  S jeho pomocí totiž můžete vytvářet filmové DVD disky, které lze přehrát ve stolních DVD přehrávačích. K dispozici je i možnost vytvořit si menu disku s různým nastavením (otitulkování, přidání hudby, tlačítek atd.). DVD může být buď v PAL, anebo v NTSC. Po převodu záznamu ho lze i přítomným doplňkem rovnou vypálit na disk. Program dále umí konvertovat zmíněné soubory do formátu MPEG. S programem se velice příjemně pracuje. Má přehledné uživatelské rozhraní. Stejně jako předchozí program i tento podporuje střih scén. Pokud se tedy rozhodnete pro jeho zakoupení, bude vám stačit pouze jeden produkt namísto dvou.

 • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (8,9 MB).

  Super DVD Creator

 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  CCleaner
  Populární čistič počítače CCleaner mohl otevřít zadní vrátka útočníkům

  Útočníci napadli britskou společnost Piriform, která vytváří program CCleaner. Přímo do tohoto programu pak nainstalovali zadní vrátka, která jim umožňovala...  celý článek

  Možnost tvorby panoramat je v Lightroom relativně nově, teprve od roku 2015
  Jak složit panorama v Adobe Lightroom. Výsledky testu

  Program Adobe Lightroom CC je určen profesionálním fotografům. Od roku 2015 obsahuje i utilitku pro tvorbu panoramatu. Jde o jednoduchý nástroj, který má málo...  celý článek

  Psaní všemi deseti
  Psaním všemi deseti lze denně ušetřit až hodinu času. Naučí vás to PC

  Naučte se při psaní efektivně využít všech deset prstů. Odstraníte tak problém s tím, že myšlenky nestíháte uložit do počítače tak rychle, jak byste...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.