Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset vychytávek pro váš e-mail od tvůrců Firefoxu. Vylepšujeme Thunderbird

aktualizováno 
Používáte-li pro práci e-mailového klienta od tvůrců Firefox, tedy Thunderbird, tak se podívejte na desítku rozšíření, které vám ještě více zpříjemní práci s elektronickou poštou.

Thunderbird | foto: Technet.cz

Pokud nepatříte mezi příznivce Microsoft Outlooku a raději využíváte volně dostupnou alternativu, která má navíc otevřený programový kód, tak vaše volba možná padla na poštovního klienta Thunderbird, který pochází ze stejné stáje jako internetový prohlížeč Firefox, tedy od Mozilla Foundation.

Tento klient si své uživatele získal především díky příjemnému uživatelskému rozhraní, antispamovému filtru či čtečce RSS kanálů. Pomocí průvodce si lehce nadefinujete svůj účet a také převedete veškerou poštu a kontakty z klienta, kterého jste používali předtím. To však není vše, co je možné v Thunderbirdu dělat. Můžete si ho také rozšířit o nové funkce. Podobně tedy jako Firefox, tak i Thunderbird lze rozšířit o mnoho dodatečných funkcí jako např. podpora šifrovaných zpráv či kalendář. Velký archiv rozšíření nabízí server Thunderbird Add-ons. I my jsme se podívali, co nabízí a desítku podle našeho názoru zajímavých a užitečných rozšíření naleznete níže spolu s popisem.

 Jak rozšíření instalovat
1. Na odkaz níže klepněte pravým tlačítkem a z dialogového okna vyberte Uložit a uložte soubor doplňku na váš pevný disk.
2. V Mozilla Thunderbird klikněte na Nástroje -> Správce doplňků.
3. Klikněte na tlačítko Instalovat, najděte a vyberte stažený soubor a poté klikněte na Otevřít.

Český slovník pro kontrolu pravopisu 1.0 – GPL
A nemůžeme začít jiným doplňkem, než tím pro kontrolu pravopisu. Český slovník v podobě instalačního XPI balíčku. Umožňuje kontrolovat pravopis ve dvou verzích – pro češtinu s diakritikou a pro češtinu bez diakritiky. Obě dvě verze jsou na sobě nezávislé a můžete je mít nainstalovány současně. Správně česky tedy může psát i hotentot.

 • Stahujte na této adrese (1,1 MB).


  Adblock Plus 0.7 – GPL

  Tak jak existuje možnost blokovat obsah stránek ve Firefoxu, tak i majitelé Thunderbirdu samozřejmě o tuto funkci nemohou být ochuzeni. Adblock si s sebou nese databázi serverů, které jsou vyskakovacími okny posedlé, ty dokáže blokovat v Thunderbirdu a prohlížení pošty bude tak pohodlnější a méně otravné. Databázi je samozřejmě možné ručně doplňovat, resp. z internetu již existující databáze stáhnout a importovat.

 • Stahujte na této adrese (91 KB).


  FlashGot 0.6 – GPL

  Umožňuje poštovnímu klientovi (lze instalovat i do Firefoxu) stahovat jeden či více souborů najednou a to díky externím stahovacím manažerům. FlashGot také nabízí funkci Vytvořit Galerii, která pomáhá získat odkazy různých galerií na jedné stránce, získat odkazy s pořadovým číslováním z několika stránek, až po snadné a rychlé Stáhnout vše.

 • Stahujte na této adrese (250 KB).


  MinimizeToTray 1.0 – GPL

  Potřebujete-li mít Thunderbird neustále zapnutý, ale přitom vám v hlavní liště Windows překáží, tak si pořiďte tento doplněk, který vám umožní jeho minimalizaci do systémové lišty (hned vedle hodin). Můžete tak mít svou aplikaci neustále spuštěnu a připravenu k používání, aniž by zabírala místo na hlavním panelu.

 • Stahujte na této adrese (42 KB).


  FoxyTunes 2.9 – GPL

  Integruje do poštovního klienta přehrávač hudby. To však není vše. Díky tomuto rozšíření navíc přímo zde můžete ovládat jiný instalovaný multimediální přehrávač (např. Windows Media Player). U hudby umožňuje nastavit hlasitost a zobrazit název právě hrající skladby, pomocí jezdce je možné ve skladbě hledat atd.

 • Stahujte na této adrese (562 KB).


  Lightning 0.7 – GPL

  Chybí vám v Thunderbirdu kalendář? Již nemusí. Stačí si doinstalovat toto rozšíření. Díky němu budete mít možnost plánovat si schůzky stejně jako např. v Outlooku. Splní vám to jednoduchý organizér vašeho času. Můžete tak mít přehled nad chystanými událostmi a rozpracovanými úkoly. Soubory kalendáře můžete také jednoduše sdílet se svými kolegy či přáteli.

 • Stahujte na této adrese (2,2 MB).


  Provider for Google Calendar 0.3 – GPL

  Pokud jste si nainstalovali předchozí rozšíření, vlastníte-li účet na Google a používáte-li pro plánování svého času Google kalendář, potom si ho můžete lehce integrovat do Thunderbirdu. Umožní vám to rozšíření Provider for Google Calendar. Jak ho nakonfigurovat na váš účet naleznete zde http://bfish.xaedalus.net/?p=239.

 • Stahujte na této adrese (70 KB).


  Mouse Gestures 1.5 – GPL

  Nechce se vám pořád klikat či používat klávesnici? Tak to zkuste gesty. Toto rozšíření doplňuje Thunderbird o možnost ovládání pomocí gest myši. Ať už chcete zavřít panel, obnovit stránku nebo minimalizovat okno aplikace, nyní pro to stačí jediný krátký pohyb myší. Můžete si nakonfigurovat i své vlastní.

 • Stahujte na této adrese (171 KB).


  Attachment Extractor 0.9 – GPL

  Sami nám jistě dáte za pravdu, že ukládat jednu přílohu za druhou, pokud jich e-mail obsahuje několik, je nejen zdlouhavá práce, ale především zbytečná. Toto rozšíření je uloží všechny nejen naráz, ale dokonce můžete nastavit, aby se tak dělo automaticky dle vašeho nastavení.

 • Stahujte na této adrese (160 KB).


  Auto Zip Attachments for Thunderbird 0.5 – GPL

  Pokud adresát, kterému posíláte e-mail s přílohami, nemá předchozí rozšíření, tak mu práci při ukládání ulehčete. Stačí začít používat Auto Zip Attachments for Thunderbird. Díky němu totiž všechny vámi vložené přílohy do e-mailu můžete lehce přeměnit v jeden ZIP archív (ten nahradí vámi vložené přílohy).

 • Stahujte na této adrese (207 KB).


 • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

  Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

  Další z rubriky

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

  Ilustrace - notebook

  Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Najdete na iDNES.cz