Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset základních aplikací zdarma pro nový počítač

aktualizováno 
Možná jste i vy včera pod vánočním stromečkem našli nový počítač. Jeli vybaven operačním systém Windows, potom by se vám mohly hodit naše tipy na programy, které jsou pro počítač téměř nutností a jistě je využijete.

Počítač | foto: Profimedia.cz

Většina počítačů je již z výroby vybavena operačním systém Windows a různými doplňkovými programy. Pro práci s multimédii vám možná poslouží, ale zdaleka nenabízí to, co byste možná potřebovali, protože jde o základní produkty.

Teprve software třetích firem dokáže naplno využít potenciál vašeho nového PC. Možná, že některé aplikace máte již předinstalovány, ale většina z nich nestojí za nic a ostatní jsou většinou k dispozici jako trial či shareware, takže za čas přestanou fungovat. My vám proto přinášíme přehled deseti, které by dle našeho názoru rozhodně v novém počítači neměly chybět a navíc jsou k dispozici zcela zdarma.

Pro psaní a vytváření dokumentů
OpenOffice.org 2.3 CZ – open source

A nemůžeme začít nikde jinde, než u kancelářského balíku. Všichni zřejmě znáte placený MS Office. Avšak existují zdatní konkurenti, za které nemusíte platit. Ani korunu například nemusíte dát za OpenOffice.org, který je navíc kompletně v češtině, obsahuje český slovník a přitom mu nechybí textový editor, tabulkový procesor, aplikace pro výrobu prezentací, databázový nástroj atd.

 • Stahujte na této adrese (105 MB).

 • Prohlížení internetu
  Mozilla Firefox 2.0 – open source

  Vyměňte Internet Explorer za Firefox. Díky tomuto browseru získáte pohodlnější přístup k internetovým stránkám a můžete si ho zdarma rozšířit o stovky doplňků. Mozilla Firefox je moderní prohlížeč webových stránek, který vám nabízí příjemné uživatelské prostředí, ochranu vašeho soukromí a řadu pokročilých funkcí. I díky nim dnes patří ke špičce v oblasti webových prohlížečů.

 • Stahujte na této adrese (5,5 MB).

 • Rozbalování a zabalování souborů
  7-Zip 4.4 – GPL

  Nyní byste měli mít nějaký produkt, který umí pracovat s komprimovanými archívy (soubory s koncovkou RAR, ZIP atd.). Dobrý je WinRAR či WinZIP. Tyto programy však nejsou zdarma. To však není případ 7-Zip aplikace. Jde o volně distribuovatelný komprimační program s vlastním formátem 7z, který může být ve většině případů účinnější než formát RAR či ACE. Vysoký kompresní poměr s novým 7z formátem využívající metody LZMA. Podporuje formáty - 7z, ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, Z, TAR, CPIO, RPM a DEB. Vytváří samorozbalovací archivy pro 7z formát. Integruje se s Windows Shell, obsahuje výkonného správce souborů a je i v češtině. V současné době jde o jeden z nejlepších archivátorů vůbec. Je kompletně počeštěn.

 • Stahujte na této adrese (817 KB).

 • Správa souborů
  FreeCommander 2007 – freeware

  Pro správu souboru na pevném disku slouží Průzkumník Windows. Ten je však trochu neohrabaný. Řada z vás tedy jistě zná Total Commander. Ten je však placený. Avšak je tu podobná náhrada, která je zcela zdarma. FreeCommander.

 • Stahujte na této adrese (2,1 MB).

 • On-line komunikace
  ICQ 6.0 – freeware

  Chcete-li komunikovat v reálném čase se svými přáteli, potom sáhněte po klientovi ICQ. Jde o nejoblíbenějšího kecálka u nás, na kterém můžete nalézt řadu přátel a navíc se i pobavit integrovanými hrami. Díky spolupráci s Atlas.cz je i plně v češtině.

 • Stahujte na této adrese (13 MB).

 • Přehrávání video- a audiosouborů
  Media Player Classic – Home Cinema 1.0 – open source

  Kdo by nechtěl přehrávat v operačním systému Windows různé multimediální soubory od MP3, přes MPEG, AVI až po MOV či filmy na Blu-ray? Problém to samozřejmě není, avšak musíte mít to správné softwarové vybavení. V praxi to tedy většinou znamená, že musíte instalovat potřebné audio a video kodeky a někdy dokonce specializované softwarové přehrávače. Našel by se však jen málokdo, kdo by si chtěl dobrovolně tímto balastem operační systém zbytečně zaneřádit. Vy to dělat nemusíte. Tedy pokud zvolíte řešení Media Player Classic – Home Cinema. Jde o obdobu klasického Windows Media Playeru, přidává však navíc řadu zajímavých funkcí a umožňuje přehrávat velké množství multimediálních souborů. Oproti přehrávači z dílny Microsoftu umí Media Player Classic přehrávat i DVD a soubory RealMedia, Quick Time a dokonce video na Blu-ray discích.

 • Stahujte na této adrese (2 MB).

 • Prohlížení a práce s obrázky
  IrfanView 4.1 – freeware

  Jeden z nejoblíbenějších freewarových prohlížečů a konvertorů obrázků, který je navíc i v českém jazyce. Podporuje nejrozšířenější grafické formáty včetně animovaných gifů. Také umožňuje přehrávat mnoho zvukových, animačních a filmových souborů. Mezi jeho přednosti patří rychlé prohlížení adresářů, prezentační mód, dávkové konverze, snímání obrazovky, vyřezávání části obrázku a různé efekty.

 • Stahujte na této adrese (1,1 MB).

 • Vypalování optických disků
  CDBurnerXP Pro 4.0 – freeware

  CDBurnerXP Pro je velmi dobrý program pro vypalování datových a audio CD a DVD. Umí i vypalování a vytváření ISO obrazů. Program se graficky podobá systému Windows XP. Je určen spíše pro začínající vypalovače, protože se s ním velmi jednoduše pracuje, ale neobsahuje širší nastavení. Obsahuje i automatický editor obalů.

 • Stahujte na této adrese (2,2 MB).

 • Prohlížení PDF souborů
  Foxit PDF Reader 2.2 – freeware

  Potřebujete-li prohlížet dokumenty ve formátu PDF a nejste-li spokojeni s aplikací Adobe Reader, můžete zkusit alternativu s označením Foxit PDF Reader. K dispozici je pro všechny zdarma a slouží nejen k prohlížení PDF dokumentů, ale také třeba ke čtení eBooků. Jeho předností je především rychlá práce a především kratší čas potřebný k otevření dokumentu, než který potřebuje jeho konkurent.

 • Stahujte na této adrese (2 MB).

 • Antivirová ochrana
  Avast! 4.7 Home – freeware

  A pokud ještě nemáte, tak nezapomeňte na antivirový program. Zkuste například ten od české společnosti Alwil Software. Umožňuje hledat známé počítačové viry, trojské koně, vytvářet a kontrolovat databázi integrity, spouštěné i ukládané programy, otevírané dokumenty a elektronickou poštu. Produkt je pro domácí nekomerční použití zdarma. Po instalaci nebo do několika dnů je nutné pro trvalé použití zdarma provést registraci.

 • Stahujte na této adrese (16,4 MB).


 • Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Další z rubriky

  Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

  Tablet pro práci i zábavu

  Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Najdete na iDNES.cz