Deseti prsty aneb Naučte se psát!

  5:00aktualizováno  5:00
Používáte-li při psaní na počítači jen dva až tři prsty, měli byste se sebou začít něco dělat. Vaše produktivita je velmi nízká, protože zbytečně ztrácíte mnoho času... Při troše dobré vůle se můžete celkem snadno naučit psát všemi deseti...

Základem rychlého a přesného psaní na psacím stroji byl vždy především správný prstoklad. Při výuce desetiprstové hmatové metody se však nejedná jen o osvojení prstokladu, ale patří k tomu i správný způsob sezení, držení rukou, základní poloha, psaní naslepo, technika stisku kláves a mnohé další. K tomu, aby se člověk naučil správně psát všemi deseti prsty, vedou dvě cesty – zaplatit si kurs psaní na stroji nebo koupit počítačovou aplikaci, která jej základy psaní všemi deseti provede. Příkladem takové aplikace je původní český program „Všemi deseti“, který slouží nejen k výuce, ale i k následnému procvičování.

Instalace
Po spuštění instalačního souboru si aplikace v průběhu instalace vyžádá souhlas s licenčními podmínkami a zadání jména uživatele. Aby bylo možné program plně využívat, je nutné jej aktivovat. Pokud vám výraz „aktivovat“ připomíná jednu z vlastností produktů řady XP společnosti Microsoft, nejste daleko od pravdy. Důvod tohoto opatření je prostý – výrobce produktu se tak brání pirátskému kopírování aplikace. Po prvním spuštění aplikace se zobrazí dialogové okno, kde je nutné zadat licenční číslo. Po zadání licenčního čísla se zobrazí tlačítko "Nahrát aktivační číslo" a po jeho stisknutí si program prostřednictvím internetového připojení vyžádá ze serveru výrobce tzv. aktivační číslo. To si aplikace uchová pro další ověřování aktivace. Poněkud překvapivá u produktu této cenové kategorie je skutečnost, že může dojít i k deaktivaci programu, a to v případě, že se změní hardwarová konfigurace počítače – tj. pokud dojde například k výměně sítové karty, pevného disku nebo jiné části počítače. V takovém případě je nutné aktivaci opakovat. Instalace na počítač, který není připojen k internetu, je možná, ale složitá. Program je určen pro operační systémy Windows 95/98/NT/2000 a pro instalaci vyžaduje minimálně 3 MB volného místa na pevném disku.

Jak to pracuje
DesetiPři prvním spuštění je nutné po zadání licenčního čísla a získání aktivačního čísla zadat opětovně jméno uživatele a navíc i heslo. To však není vše – aplikace vyžaduje zadání detailních a poměrně osobních informací, jako je jméno a příjmení, e-mail, datum narození a místo bydliště. V rámci dalších dialogových oken již uživatel zadává, s jakou klávesnicí se bude učit (QWERTZ či QWERTY) a jaký typ lekcí požaduje. V případě, že se uživatel považuje za pokročilého, nemusí výuku absolvovat od naprostého začátku – v tom případě se však musí v průběhu následného testu kvalifikovat na úroveň pokročilých lekcí.

Deseti

Vlastní ovládání aplikace je velmi jednoduché, a to i díky minimu ovládacích prvků. Po spuštění a výběru lekce se spustí vlastní výuka spojená s testováním. Uživatel je prostřednictvím dialogového okna informován o tom, co je jeho úkolem a které prsty a jak má pro psaní použít. V průběhu vlastního testu uživatel opisuje zobrazený text, přičemž aplikace si zaznamenává údaje potřebné pro další vyhodnocení. Po absolvování jednotlivých testů je možné zobrazit výsledky ve formě dobře propracované statistiky sledující rychlost psaní a chybovost. Zde je možné nalézt graf průměrné rychlosti, graf okamžité rychlosti, graf chybovosti a numerické údaje typu: chybné údery, rychlost úderu a také tabulku hodnot. Pokud uživatel nedosáhne dostatečných výsledků, je nucen danou lekci opakovat do té doby, než se kvalifikuje na postup.

V rámci dialogového okna nastavení programu je možné zvolit např. formu zobrazení kurzoru, zvukový doprovod, konfiguraci editoru, grafické prostředí a zda má při opisování textu pomáhat udržet rytmus psaní metronom. Program umožňuje ukládání výsledků (statistiky) na pevný disk či disketu. Nastavení jednotlivých studentů - uživatelů aplikace lze také uložit, ale bohužel jen na disketu.

Závěr
Aplikace „Deseti prsty“ je jednoduchý a přehledný produkt určený k výuce psaní na klávesnici. Díky poměrně nízké ceně (499 korun za licenci pro jeden počítač, 2199 korun za multilicenci pro lokální síť a 1799 korun za multilicenci pro školy) je tento program dobrým pomocníkem a učitelem pro každého uživatele, který chce zvýšit svoji produktivitu při psaní na počítači.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: najděte zmizelý notebook a využijte vzdálené PC

Ilustrační foto - zabezpečení

Nespoléhejte na policii a zabezpečte svá zařízení proti ztrátě či odcizení. Stačí aktivovat aplikaci Prey. O stahování...

Aplikace ukáže předpověď počasí. Jiná pomůže se zabezpečením telefonu

Aplikace vám nepřinese lepší počasí, ale může varovat před špatným.

Nová aplikace s předpovědí počasí umí ukázat údaje i na zamykací obrazovce. Vyzkoušet můžete i software, který pečlivě...

Software zdarma: zbarvení složek pro lepší orientaci či trezor na hesla

Ilustrační foto - barvy

Identifikujte složky ne podle názvu, ale podle barvy s programem Folder Painter. Chcete-li trezor pro hesla na PC,...

Najdete na iDNES.cz