Design Mac mini a notebooková technologie: tiché stolní miniPC Pandora

  0:01aktualizováno  0:01
AOpen představil na CompuTexu 2005 pod kódovým označením Pandora mini počítač, který ne náhodou připomíná zvenčí Mac mini - a zevnitř notebook. Dokonce i rozměry se shodují s Apple. AOpen dokazuje, že krásné miniaturní počítače téměř do kapsy jsou možné i s technologií Intel.

Pandořina skříňka od AOpen

Pandora značky AOpen má stejně jako Mac mini rozměry 16, x 16,5 x 5 centimetrů a velice se mu podobá designově - a v některých vlastnostech jej i trumfuje. Aby vůbec mohla tato "Pandořina skříňka" vzniknout, musel si AOpen vypomoci notebookovou technologií. Uvnitř "tiká" procesor Intel Pentium M zasunutý v patici 479. Čipová sada je samozřejmě také Intel a to i915GM, která si umí popovídat s tímto procesorem. Doplňuje jej čip ICH6-M. Základní deska zvládá 1 GB paměti DDR2 400/533, více se do jediného slotu SODIMM nevejde.

Ke standardním rozhraním této velmi podařené napodobeniny Mac mini patří rozhraní, která by i originálu dělala čest: Firewire, DVI-I, TV-Out, 2x USB 2.0, gigabitový Ethernet a audio konektory.

Ve dvou základních konfiguracích bude myšleno na vstupní třídu i na hlavní proud. V levnější variantě tak bude miniPC osazeno procesorem Celeron M a 40GB notebookovým diskem, se slot-in mechanikou DVD (média jsou zasouvána "škvírou" na čele PC namísto vkládání na výsuvný "talíř").

Pro náročnější je přichystáno samozřejmě Pentium M s dvojnásobnou velikostí disku a "Super-Multi" mechanikou DVD s přepisovacími schopnostmi, která má opět ne náhodou připomínat svým pojmenováním možnosti a schopnosti mechaniky SuperDrive v minipočítači Apple.

Podobně jako v notebooku se i zde nachází WLAN adaptér - zprostředkovaný MiniPCI modulem. Bezdrátová síť podporuje 2,4GHz standard 802.11b/g. Bluetooth schopnosti jsou zajištěny poněkud jinak - interním vývodem rozhraní USB a patřičným adaptérem přes toto rozhraní.

Podle dosavadních informací z Internetu (SilentPCReview) má být "Pandora" při provozu jen lehce zahřátá bez toho, aby běžel větráček. AOpen chce cílit Pandoru na uživatele, kteří jsou ochotni si zaplatit, respektive připlatit za tiché PC.

Samotné jméno "Pandora" je zatím pouze předběžné kódové označení - konečné tržní jméno je zatím otevřené. Podobně je na tom "Pandora" i s cenou, AOpen se zatím nechce svěřovat s tímto údajem, ani s orientačním datem uvedení na trh - je však velmi pravděpodobné, že si za něj nechá připlatit dost, a že se bude snažit stihnout podzimně-zimní nákupní sezónu. Takže, kdo potřebuje tiché a opravdu malé PC během pár měsíců, již může začít šetřit.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz