Je pro vás lepší desktop nebo počítač „vše v jednom“? Radíme s výběrem

Trhu s počítači zcela dominují notebooky. Pokud však nepotřebujete počítač stěhovat z místa na místo, může být ergonomicky mnohem zajímavější variantou klasický desktop nebo kompaktnější „all-in-one“, tedy počítač v monitoru. Na konkrétních příkladech si řekneme, která varianta má jaké přednosti a jaké slabiny.
All-in-one nebo desktop? S rozseknutím otázky pomůžeme ...

All-in-one nebo desktop? S rozseknutím otázky pomůžeme ... | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Desktop je tím, co bylo po desetiletí synonymem slova počítač, tedy ta škatule vedle monitoru, do které vedly všechny kabely a jednou za čas se do ní přikoupila nějaká karta nebo mechanika. Počítač „vše v jednom“ je jeho prostorově úspornější varianta – všechna elektronika počítače se schová do zad monitoru, do kterého jsou pak zapojeny i všechny periferie a na stole tak zůstane více volného místa.

Fyzická podoba je hlavní, ale samozřejmě ne jediný rozdíl. Ten asi nejpodstatnější se týká konfigurace – naprostá většina all-in-one počítačů využívá komponenty určené pro notebooky. Ty jsou snadněji uchladitelné, ale také méně výkonné. U většiny domácího použití to není žádný problém, notebookové komponenty mají výkonu dostatek, ale pokud hledáte stroj na náročné použití, můžete snadněji narazit na limit.

Desktopy taky zpravidla nabízí lepší možnosti budoucího rozšíření a upgradu, například výměnu a doplnění pevného disku nebo třeba výměnu grafické karty. Ne vždy je to ovšem tak jednoduché jak by mohlo.

Abychom vše ukázali na konkrétních příkladech, postavili jsme proti sobě desktop Acer TC-895 s monitorem Acer ED270R a all-in-one Acer C24-963. Původně jsme vybrali stroje v trochu jiných konfiguracích, ale vyprodané sklady distributorů s „castingem“ trochu zamávaly.

Desktop v konfiguraci s procesorem Core i5 10400F, grafickou kartou GeForce GTX 1650 se 4 GB RAM, 8 GB operační paměti, 512 GB SSD, 1 TB HDD přijde na 22 490 Kč. Počítač „vše v jednom“ pak v konfiguraci s Core i5-1053G1, vestavěným grafickým čipem UHD 920, 8 GB operační paměti a 1 TB SSD úložištěm na 21 990 Kč.

Cenu desktopu zvedá grafická karta GTX-1650, která samotně stojí zhruba 4 000 Kč. Úplně shodnou konfiguraci bez samostatné grafické karty jsme v nabídce nenašli, ale jinak shodná verze bez HDD stojí 16 490 Kč – ta má procesor ve verzi bez „F“, tedy s integrovaným grafickým jádrem UHD 630.

AiO

K desktopu je nutné přidat monitor, v případě 27"  ED270R s matným VA panelem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů a 165 HZ zobrazením, filtrem modrého světla a flicker-free podsvětlením je k ceně nutné připočíst 5 290 Kč. Součástí počítače „vše v jednom“ je matný IPS displej taktéž s full HD rozlišením, potlačením modrého světla a snížením blikání podsvětlení (tzv. flicker-less, nikoli flicker-free).

Rozdíl dělá hlavně grafika a provoz na „všechna jádra“

Oba stroje absolvovaly stejnou skupinu výkonových testů, výsledky jsme shrnuli do tabulky.

AiOdesktop
PC Mark Extended2 7345 859
PC Mark3 7535 745
3D Mark Night Raid5 34128 967
3D Mark Time Spy4653 451
GeekBench 5.2 - CPU - jedno jádro1 0051037
GeekBench 5.2 - CPU - všechna jádra2 8434 221
GeekBench 5.2 - GPU - OCL5 27238 229
GeekBench 5.2 - GPU - CUDAbez podpory38 254
GeekBench 5.2 - GPU - Vulkan4 91632 980
CineBench R201 1483 096

Z výsledků jsou patrné zejména dvě věci – obří nárůst grafického výkonu u samostatné grafické karty GTX-1650, což poznáte nejen u her, ale i u různých aplikací schopných využívat výpočetní sílu grafického čipu. Druhým poznatkem je fakt, že procesory v obou sestavách nabízí velmi podobný výpočetní výkon jednoho jádra, ale u aplikací, které dokážou využít více jader najednou, má desktopový procesor poměrně výrazně navrch.

Při prohlížení internetu, práci v kancelářském balíku, přehrávání videa a hudby, komunikaci přes videokonferenční systémy nebo podobných činnostech v pohodě dostačuje úsporný procesor v „all-in-one“ počítači. Pokud pracujete i s videem, grafickými programy a občas si rádi zahrajete novější hry, pak oceníte výkonnější procesor a samostatnou grafickou kartu v desktopu.

Limity, které u desktopu nemusíte čekat

Jedním z tradičních argumentů pro pořízení desktopu je jeho snadná rozšiřitelnost a upgradovatelnost. Což obecně jednoznačně platí. Jak se však ukázalo u TC-895 v lákavě kompaktní skříni formátu micro-ATX, nemusí to platit vždy.

Jedním z omezení je jediný slot PCIe 1x, který nemůžete snadno použít. Je totiž umístěný těsně pod PCIe 16x, a tak jej zcela zakrývá grafická karta. I když - pomocí extenderu by s trochou snahy šlo přídavnou kartu do nejnižší pozice dostat. Výměnu grafické karty za výkonnější zase omezuje šachta pro montáž pevných disků – o moc větší/delší kartu do skříně nedostanete. I díky tomu se 500W ATX zdroje (80 Plus, Gold) od Chicony jeví jako zcela dostatečný.

Na motherboardu najdete dva M.2 sloty, v jednom je systémové SSD, ve druhém wifi/bluetooth karta. Pokud byste chtěli přidat SSD, musíte vyjmout bezdrátový adaptér. Naopak přidat HDD nebude problém, jsou zde volné dva SATA porty a také napájecí konektory. A je zde volný i jeden slot pro operační paměť DDR4-3200.

Do PCIe 1x nic nezapojíte, řešením může být extender.

Pokud kupujete desktop s vidinou, že jej budete chtít postupně vylepšovat a doplňovat, volte raději stroj s motherboardem standardní velikosti ATX a větší skříní. Pokud se chcete vydat cestou malého počítače, zkontrolujte si, zda je ve skříni dost místa a zda jsou pro vaše plány k dispozici vhodné sloty.

U počítače „vše v jednom“ není uživatelsky snadno rozšířitelné či uprgadovatelné prakticky nic. Tak je to – mimo několika speciálů spíše z korporátní třídy – víceméně standardem.

Vnější konektivita a periferie

Z hlediska konektorové výbavy je výhoda na straně desktopu. Na zadní straně je připraveno 4x USB 3.0 a 2x USB 2.0, na přední straně 1x USB-C (s USB 3.2). Vepředu i vzadu jsou konektory pro sluchátka a mikrofon, vzadu i linkový vstup. Síťové připojení má na starost wifi karta standardu „ac“ současně s Bluetooth 5, metalické připojení pak gigabitový ethernetový port. Obrazový výstup je na jednom DVI a jednom HDMI portu. Nechybí čtečka SD karet.

Nabídka počítače „vše v jednom“ je skromnější – je zde 4x USB 3.0, 1x HDMI pro druhý monitor, gigabitový ethernet, stejná wifi/bluetooth karta, kombinovaný konektor pro sluchátka s mikrofonem a čtečka SD karet. Co mi chybí citelně, je USB-C konektor s USB 3.2 rozhraním, ten by dnes neměl chybět žádnému počítači.

Počítač „vše v jednom“ má výhodu v integraci některých periferií, jmenovitě webové kamery, mikrofonu a reproduktorů. Ty musíte k desktopu pořídit zvlášť (a obsadit jimi výše pochválený počet přípojných míst). Zkoušený Acer nás potěšil nadstandardně kvalitní kamerou, která nabízí velmi slušný obraz i v horších světelných podmínkách. Mikrofon snímá sice slabší, ale docela přirozeně znějící a výborně srozumitelný hlas. Vestavěné reproduktory plně vyhoví při konferenčních hovorech, poslechu mluveného slova z youtubových videí, pro hudbu a filmy ale raději připojíte buď externí reprosoustavy, nebo sluchátka.

Ticho může rozhodnout

Do rozhodovacího mixu při výběru domácího počítače by měla promluvit ještě jedna veličina. Hlučnost. A ta ve zkoušené dvojici hraje jasně ve prospěch počítače „vše v jednom“, který je velice tichý, téměř bezhlučný, i při vysokém vytížení procesoru.

V desktopu je aktivně chlazen napájecí zdroj, procesor, grafická karta a je zde i pevný disk s rotujícími plotnami, tedy mnohem více zdrojů hluku. Díky bohaté perforaci na boku i v zádech je jen minimálně odhlučněn – o poznání hlučnější než jeho souputník je i bez zátěže, pokud procesoru a grafické kartě více naložíte, stane se hlučným tak, že bychom jej raději viděli pod stolem než na stole. Upřímně - tišší desktopy jsme už videli i mezi herními stroji.

Jaké formě počítače dáváte doma přednost?

celkem hlasů: 928
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 12. ledna 2021. Anketa je uzavřena.
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

Apple iPhone 15 a 15 Plus

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Tu a tam lepší, v jádru pořád stejný. Test Samsungu Galaxy S24+

Samsung Galaxy S24+

Prostřední model z nové rodiny modelů S24 od Samsungu nám i letos předvedl, že i ze stínu svého...

Nejlevnější cesta, jak se celá rodina dostane k novému počítači Apple

24" iMac M3

Nejčastěji je vidíte na recepcích, v kancelářích, ordinacích..., tam kde je kladen důraz na čistou...

Tip na dárek: Levný soundbar, co příjemně vylepší zvuk běžných televizorů

Hisense HS214

Možná nepotřebujete hřmící subwoofer ani prostorové ozvučení s efekty ze všech stran, ale nezáživný...

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 16 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 31 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...