Letos potřetí se vydala posádka českých dětí na cestu do kosmu s Expedicí...

Letos potřetí se vydala posádka českých dětí na cestu do kosmu s Expedicí vesmír. Jde o dobrodružnou populárně-vědeckou soutěž, ve které děti v dovednostech kosmonautů školí špičkoví vědci. Jejich cílem je doletět ke čtyřkilometrovému asteroidu, odebrat z něj vzorky a poté nejmohutnějším laserem světa zabránit jeho srážce se Zemí. Do „vesmíru“ se dostalo pět dětských kosmonautů. | foto: Jan Rasch/Expedice Vesmír

Jak česká Expedice vesmír zachránila svět před planetkou

  • 3
Letos potřetí se vydala posádka českých dětí na cestu do kosmu s Expedicí vesmír. Jde o dobrodružnou populárně-vědeckou soutěž, ve které děti v dovednostech kosmonautů školí špičkoví vědci. Děti se naučí to, s čím jejich vrstevníci ani rodiče většinou nepřijdou do kontaktu za celý život.

Doletět ke čtyřkilometrovému asteroidu, odebrat z něj vzorky a poté nejmohutnějším laserem světa zabránit jeho srážce se zemí v roce 2045. To byl scénář třetího ročníku Expedice vesmír, soutěže, která netradičním způsobem popularizuje vědu dětem ve věku od 10 do 15 let. Letos soutěž využívá faktu, že nedaleko Prahy, v Dolních Břežanech, bude na podzim oficiálně otevřen projekt ELI Beamlines s nejmohutnějším vědeckým laserem na světě.

Do „vesmíru“ se dostalo pět dětských kosmonautů. Vyzkoušeli si věci, které mohou jinde zažít jen těžko, od potápění s přístrojem přes přežití v divočině, po „střelbu“ laserem. A to je ještě čeká let se zážitkem stavu beztíže, který byl odložen kvůli plošnému zákazu letů letounu L-410 a rozstřelení materiálu planetky supervýkonným laserem. Projděte si s námi krok za krokem dny, na které asi do konce života nezapomenou.