Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Devát: úředníci by měli lidem radit, ne jen vyplňovat formuláře

aktualizováno 
Microsoft letos na Invexu nechává každého vyzkoušet si své schopnosti v ovládání počítačů, pomáhá se vzděláním a vysvětluje, jak mohou informační technologie usnadnit život lidem i státním úředníkům, takzvaný e-goverment.

Microsoft letos na Invexu nechává každého vyzkoušet si své schopnosti v ovládání počítačů, pomáhá se vzděláním a vysvětluje, jak mohou informační technologie usnadnit život lidem i státním úředníkům, takzvaný e-goverment. Šéf českého Microsoftu Jiří Devát vyvrací obavy úředníků z jejich propouštění. "Zkušenosti z venku spíše ukazují, že to přináší úspory, zjednodušuje práci, uvolňuje ruce úředníkům," vysvětluje Devát.

Myslíte, že myšlenka snížení počtu úředníků není správná?
Netvrdím, že plán snižování úředníků není správný, ale nemusí být úplně dramatický. Je otázka vlády a úřadů, jestli se rozhodnou vzít to jako čistou úsporu nebo použijí pracovníky ke zkvalitnění práce. Použiji příklad kolegy, který ve státě Havaj dostal pokutu za špatně zaparkovaný bicykl. Na kole byla přilepená obálka, kde bylo napsáno: "Dopustil jste se přestupku a možnosti máte následující - zaplatit pokutu na účet číslo ve výši, případně se odvolat, pokud nesouhlasíte. Pak zašlete formální odmítnutí na adresu, vzor přikládáme." Člověku je hned jasné, co všechno se v tu chvíli může dít, a není ve vleku událostí.

Je to banalita, ale když rutinu půjde dělat pomocí internetu, tak se úředníci mohou zaměřit na poradenskou roli, co pro člověka může stát v jaké situaci udělat.

Strach z propouštění je však větší, a tak tohle všechno nadále brzdí...
Vychází to z toho, že ve státní správě vládne princip informační asymetrie. Informace se shromažďují jen v určitých rukou, jsou nástrojem moci, budování pozic. To proto, že neexistuje jasně daný měřitelný kariérní postup jako v komerčních subjektech. 

Není brzda i v lidech?
Naposledy se internetu zalekli lékaři, když odmítli elektronické zdravotní karty. Je to něco, čeho se dotkl při zahájení Invexu Jan Mühlfeit, když říkal, že Evropa se bojí riskovat. V Americe se především uvažuje, jaké to přinese příležitosti. My se hlavně díváme, v čem to může uškodit. Pohled musí být vyvážený, vážit rizika i příležitosti.

Microsoft proniká i do mobilních telefonů, proč tak opatrně?

Microsoft a mobily

Chytré mobily: natře to letos Microsoft Symbianu? Co na to ostatní?
 
Microsoft a Motorola: začátek velkého přátelství?
 
TELeKONOM: Microsoft bude dodávat software pro Motorolu....
Máme intenzivní spolupráci s Motorolou a dohadujeme se s operátory, například Orange a T-Mobile. Přístrojů bude přibývat, jen minulý týden jsem viděl v Česku testovat dva nové přístroje. Původně jsme se na mobily dívali jako rozšíření počítačového světa, a tudíž jsme zamířili do kategorie inteligentních telefonů. Tam jsme dosáhli asi třetinového podílu, nicméně chytré telefony dělají jen asi dvě procenta z celkových prodejů.

Zamíří tedy Microsoft i do jednodušších mobilů?

Právě teď se dostáváme k tomu, jestli náš původní pohled nepřehodnotit. Jak ukazují asijské trhy, mobilní telefon je první příležitost setkání se sofistikovanější technologií. Mobil se tak stává prvním malým počítačem, který člověk potká.

Kdy bude na trhu nový Windows Longhorn?
Už po několik měsíců platí stejný termín: polovina roku 2006. Zásadní posun, který znamenal šesti- až osmiměsíční zpoždění, byl vyvolán tím, že jsme museli výrazně přehodnotit závazky z hlediska bezpečnosti.

 

Autoři:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Najdete na iDNES.cz