Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


DFX 3.1 - vylepšení zvuku pro Winamp, Sonique a RealPlayer

  0:25aktualizováno  0:25
DFX je výborný plugin, který je určený pro restaurování komprimovaných hudebních nahrávek. Ve verzi 3.1 spolupracuje se třemi nejoblíbenějšími přehrávači Winamp, Sonique a RealPlayer. S jeho pomocí lze zvuk přehrávaných hudebních souborů výrazně zlepšit a přiblížit jej původní CD kvalitě.
Před časem jsme vás informovali o pluginu DFX, který dokáže restaurovat zvuk komprimovaných zvukových souborů. Nyní bychom vám rádi představili jeho poslední verzi 3.1. Program pochází od americké firmy Power Technology, která byla založena v roce 1992 a zabývá se aplikacemi  technologie DSP (digital signal processing) na PC. V roce 1999 vyvinula vlastní patentovanou technologii nazvanou DFX. Technologie DFX je určena především pro rostoucí trh internetového audia a s ním spojených produktů a služeb.

Základním omezením systémů poskytování zvukových nahrávek na internetu je omezená propustnost spojení, kvůli níž musí být data komprimována na přijatelnou velikost. S kompresí je spojena určitá ztráta kvality nahrávek a to je oblast, v níž se mohou uplatnit programy a systémy, jež dokážou nahrávku rekonstruovat. DFX dokáže některá omezení komprimovaných nahrávek kompenzovat. Navíc dokáže obejít i určitá omezení zvukových systémů založených na PC

Program DFX si nyní můžete stáhnout ve verzi 3.1. Proti předchozí verzi došlo k zásadní změně v grafickém provedení  uživatelského rozhraní. Mnohem důležitější novinkou je širší možnost uplatnění pluginu. Firma Power Technology nyní distribuuje plugin ve třech verzích pro tří oblíbené přehrávače Winamp, Sonique a RealPlayer.  .

Zejména je třeba ocenit možnost použití s RealPlayerem, který vzhledem k převážně streamingovému použití trpí nejvíce ústupky komprimace kvůli hladkému přenosu, jež se projevují ve výsledné zvukové kvalitě. Firma RealNetworks podobnou funkci nabídla až v poslední verzi svého přehrávače RealPlayer 8. Ani zde však nejsou přímo součástí přehrávače, ale pluginem od firmy Qsound, který je nutno stáhnout zvlášť. DFX pracuje také s dalším produktem RealNetworks - multimediálním "all in one" řešením s názvem RealJukebox.

Program nabízí možnosti pro experimentování s nastavením ideálního zvuku. Nastavení lze uložit a později obnovit. Méně zkušení či pohodlnější uživatelé mohou využít deset přednastavených hodnot.

Ovládání odpovídá čtyřem DSP funkcím a různé intenzitě jejich uplatnění..

  • Fidelity - řídí rozsah vyšších harmonických frekvencí, které jsou programem regenerovány a přidány k reprodukovanému zvuku. Fidelity oživuje tlumený zvuk souborů, který je důsledkem používaných kompresních algoritmů potlačujících vysoké frekvence.
  • Ambience - pomáhá imitovat šíření zvuku v přirozeném prostředí. Ambience kompenzuje nedostatky způsobené příliš blízkým umístěním reproduktorů a nevhodným prostředím a ztráty způsobené kompresními formáty.
  • 3D Surround - určuje hloubku simulovaného rozšířeného trojrozměrného zvuku, který je přidán ke stereo nahrávce, aby se co nejvíce přiblížil originálu.
  • Dynamic Boost - obnovuje dynamiku nahrávky přehrávaného zvukovému souboru. Dovoluje poslouchat hudbu na vyšší úroveň hlasitosti při současné minimalizaci zkreslení, na něž trpí zejména méně kvalitní internetové audio.

Program a ovládání při použití s Winampem a RealPlayerem jsou naprosto identické. Jediná odlišnost se týká instalace a spouštění. Plugin pro Winamp se aktivuje stejně jako ostatní DSP pluginy vybráním pluginu v preferencích Winampu. U RealPlayeru si můžete vybrat při instalaci, zda chcete spouštět plugin automaticky s programy firmy RealNetworks. Jinak jej musíte spouštět samostatně přes vytvořeného zástupce na ploše nebo v programovém menu.

Pro použití se Soniquem musíte mít nainstalovanou minimálně verzi 1.5 tohoto přehrávače. U programu Sonique se plugin stává přímou součástí přehrávače. Nepoužívá stejný panel jako u ostatních dvou přehrávačů, ale nastavuje se v přehrávači Sonique v nabídce Setup options, Audio. Ovládání je obdobné, ale chybí možnost uložit vlastní nastavení. K dispozici je pouze tlačítko sloužící pro návrat k původnímu nastavení (Default Settings).

Nelze než doporučit tento program vyzkoušet. Rozdíl mezi původním zvukem a reprodukcí upravenou programem DFX je propastný. Pomocí tlačítka Bypass, které vypíná DSP efekty, se o tom můžete sami lehce přesvědčit. Ve zkušební verzi, kterou si můžete zdarma stáhnout, není přístupná pouze funkce 3D Surround.

Výrobce: Power Technology
Website: http://www.fxsound.com/
Platforma: Windows 95/98
Download: http://www.fxsound.com/download/index.html
(plugin pro Winamp 490K, RealPlayer 510K, Sonique 313K)

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Stáhněte si zdarma: lepší vyhledávání souborů a informací v nich

Ilustrační foto - práce na PC

Vyhledávač informací v PC a duplicitních souborů se jmenuje LookDisk. Tvorbu screenshotů s popisky s možností uložit je...

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Najdete na iDNES.cz