Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


DFX 3.1 - vylepšení zvuku pro Winamp, Sonique a RealPlayer

  0:25aktualizováno  0:25
DFX je výborný plugin, který je určený pro restaurování komprimovaných hudebních nahrávek. Ve verzi 3.1 spolupracuje se třemi nejoblíbenějšími přehrávači Winamp, Sonique a RealPlayer. S jeho pomocí lze zvuk přehrávaných hudebních souborů výrazně zlepšit a přiblížit jej původní CD kvalitě.
Před časem jsme vás informovali o pluginu DFX, který dokáže restaurovat zvuk komprimovaných zvukových souborů. Nyní bychom vám rádi představili jeho poslední verzi 3.1. Program pochází od americké firmy Power Technology, která byla založena v roce 1992 a zabývá se aplikacemi  technologie DSP (digital signal processing) na PC. V roce 1999 vyvinula vlastní patentovanou technologii nazvanou DFX. Technologie DFX je určena především pro rostoucí trh internetového audia a s ním spojených produktů a služeb.

Základním omezením systémů poskytování zvukových nahrávek na internetu je omezená propustnost spojení, kvůli níž musí být data komprimována na přijatelnou velikost. S kompresí je spojena určitá ztráta kvality nahrávek a to je oblast, v níž se mohou uplatnit programy a systémy, jež dokážou nahrávku rekonstruovat. DFX dokáže některá omezení komprimovaných nahrávek kompenzovat. Navíc dokáže obejít i určitá omezení zvukových systémů založených na PC

Program DFX si nyní můžete stáhnout ve verzi 3.1. Proti předchozí verzi došlo k zásadní změně v grafickém provedení  uživatelského rozhraní. Mnohem důležitější novinkou je širší možnost uplatnění pluginu. Firma Power Technology nyní distribuuje plugin ve třech verzích pro tří oblíbené přehrávače Winamp, Sonique a RealPlayer.  .

Zejména je třeba ocenit možnost použití s RealPlayerem, který vzhledem k převážně streamingovému použití trpí nejvíce ústupky komprimace kvůli hladkému přenosu, jež se projevují ve výsledné zvukové kvalitě. Firma RealNetworks podobnou funkci nabídla až v poslední verzi svého přehrávače RealPlayer 8. Ani zde však nejsou přímo součástí přehrávače, ale pluginem od firmy Qsound, který je nutno stáhnout zvlášť. DFX pracuje také s dalším produktem RealNetworks - multimediálním "all in one" řešením s názvem RealJukebox.

Program nabízí možnosti pro experimentování s nastavením ideálního zvuku. Nastavení lze uložit a později obnovit. Méně zkušení či pohodlnější uživatelé mohou využít deset přednastavených hodnot.

Ovládání odpovídá čtyřem DSP funkcím a různé intenzitě jejich uplatnění..

  • Fidelity - řídí rozsah vyšších harmonických frekvencí, které jsou programem regenerovány a přidány k reprodukovanému zvuku. Fidelity oživuje tlumený zvuk souborů, který je důsledkem používaných kompresních algoritmů potlačujících vysoké frekvence.
  • Ambience - pomáhá imitovat šíření zvuku v přirozeném prostředí. Ambience kompenzuje nedostatky způsobené příliš blízkým umístěním reproduktorů a nevhodným prostředím a ztráty způsobené kompresními formáty.
  • 3D Surround - určuje hloubku simulovaného rozšířeného trojrozměrného zvuku, který je přidán ke stereo nahrávce, aby se co nejvíce přiblížil originálu.
  • Dynamic Boost - obnovuje dynamiku nahrávky přehrávaného zvukovému souboru. Dovoluje poslouchat hudbu na vyšší úroveň hlasitosti při současné minimalizaci zkreslení, na něž trpí zejména méně kvalitní internetové audio.

Program a ovládání při použití s Winampem a RealPlayerem jsou naprosto identické. Jediná odlišnost se týká instalace a spouštění. Plugin pro Winamp se aktivuje stejně jako ostatní DSP pluginy vybráním pluginu v preferencích Winampu. U RealPlayeru si můžete vybrat při instalaci, zda chcete spouštět plugin automaticky s programy firmy RealNetworks. Jinak jej musíte spouštět samostatně přes vytvořeného zástupce na ploše nebo v programovém menu.

Pro použití se Soniquem musíte mít nainstalovanou minimálně verzi 1.5 tohoto přehrávače. U programu Sonique se plugin stává přímou součástí přehrávače. Nepoužívá stejný panel jako u ostatních dvou přehrávačů, ale nastavuje se v přehrávači Sonique v nabídce Setup options, Audio. Ovládání je obdobné, ale chybí možnost uložit vlastní nastavení. K dispozici je pouze tlačítko sloužící pro návrat k původnímu nastavení (Default Settings).

Nelze než doporučit tento program vyzkoušet. Rozdíl mezi původním zvukem a reprodukcí upravenou programem DFX je propastný. Pomocí tlačítka Bypass, které vypíná DSP efekty, se o tom můžete sami lehce přesvědčit. Ve zkušební verzi, kterou si můžete zdarma stáhnout, není přístupná pouze funkce 3D Surround.

Výrobce: Power Technology
Website: http://www.fxsound.com/
Platforma: Windows 95/98
Download: http://www.fxsound.com/download/index.html
(plugin pro Winamp 490K, RealPlayer 510K, Sonique 313K)

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Naučte Windows pracovat i s netradičními komprimovanými archivy

Počítačový kód

Windows od verze XP obsahuje integrovanou funkci pro rozbalení a balení souborů do jednoho balíčku. Pokud se však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz