Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diamond Multimedia Rio PMP 500 - MP3 přehrávač

  0:15aktualizováno  0:15
Představujeme vám jeden z mála přenosných přehrávačů MP3 souborů, který lze koupit na českém trhu. Rio PMP 500 nahradil v nabídce firmy Diamond Multimedia svého předchůdce Rio PMP 300, který byl prvním přenosným MP3 přehrávačem.
Na světovém trhu se v dnešní době objevuje jeden hardwarový MP3 přehrávač za druhým. Jejich výrobě se věnují nově vzniklé společnosti i osvědčené firmy z oblasti počítačových multimédií a spotřební elektroniky. V České republice je však zatím MP3 přehrávačů jako šafránu. Na našem trhu si zatím konkurují pouze přensoné přehrávače firem Diamond Multimedia a Thomson. Je to jistě způsobeno jejich vysokou cenou, ale i nedůvěrou distributorů. Přenosné MP3 přehrávače se zatím nevyhranily jako samostatná kategorie spotřební elektroniky. Jsou spíše považovány za příslušenství počítačů, ale firmy prodávající počítačovou techniku je většinou ignorují. Přitom MP3 přehrávač zatím opravdu zůstávají počítačovou periferií, protože se neobejdou bez "tankování" zvukové náplně z počítače. Modely, které nabízejí přehrávání MP3 z jiného média než paměťové karty, jsou ještě dražší a ztrácejí výhody MP3 přehrávačů proti walkmanům a přenosným CD přehrávačům - miniaturní velikost, velice nízkou spotřebu a mechanickou odolnost.

V našem článku bychom vám chtěli stručně představit jeden z výrobků, které se na český trh dostaly. Přenosný přehrávač Rio PMP 500 je výrobkem firmy, která s MP3 přehrávači prorazila jako první. Její model Rio PMP 300 však v konkurenci ostatních firem rychle technicky zastaral. Rio PMP 500 jako zástupce nové generace přehrávačů přináší samozřejmě proti předchozímu modelu řadu zlepšení. Obsahuje 64 MB paměti, větší LCD display, rozhraní USB.

3 barvy

Přehrávač je vybaven 64 MB zabudované paměti flash, která je rozšiřitelná na 96 MB. Takto velká paměť obsáhne přes hodinu a půl zvukových záznamů v MP3 při datovém toku 128 kbit/s, což je obecně považováno za hodnotu poskytující zvuk, jehož kvalita se blíží kvalitě záznamu na CD. Rio umožňuje rozšiřovat objem paměťi pomocí paměťové karty SmartMedia o velikosti 16 a 32 MB.

karta

LCD display na rozdíl od předchozího modelu zobrazuje všechny informace o přehrávané skladbě včetně názvu. Skladby lze v přehrávači rozdělovat do složek jako v počítači a přehrávat takto vytvořené výběry. Skladby se přehrávají normálně či v náhodném pořadí. Přítomna je i funkce repeat pro opakované přehrávání. Zabarvení zvuku lze měnit zabudovaným ekvalizérem, který obsahuje čtyři přednastavení (classic, jazz, rock, normal). Většina funkcí se nastavuje pomocí malého kolečka.

Rozhraní USB, které je největší předností výrobku, umožňuje mnohem rychlejší přenos MP3 souborů z počítače do přehrávače, než poskytoval doposud používaný paralelní port. Další velkou výhodou USB je, že k němu můžete připojovat a odpojovat periférie za chodu počítače.

Součástí výrobku jsou sluchátka, propojovací kabel, jedna baterie a CD se softwarem. Přehrávač se vyrábí ve třech barevných řešeních (světle modrá, fialová a barva kovu). Je napájen jedním článkem AA, který by měl vydržet 13 hodin nepřetržitého hraní.

Dodávaný software poskytuje vše potřebné pro práci s MP3 soubory. Program RioPort Audio Manager dovoluje grabovat CD a vytvářet soubory formátu MP3 nebo WMA. Organizuje MP3 na disku a posílá vybrané soubory z počítače do připojeného přehrávače. Součástí RioPort Audio Manageru je také počítačový MP3 a CD přehrávač. Kromě běžných PC (OS Windows 98) Rio podporuje i počítače Macintosh.

Manager

U firmy CNC za Rio PMP 500 zaplatíte 9990 Kč, což je stejná částka jako za konkurenční přehrávač Lyra z nabídky firmy Thomson. Starší model Rio PMP 300 dnes získáte za 5690 Kč.

Technické parametry:

 • Rozměry: 91 x 46 x 19 mm
 • Hmotnost: 78 gramů
 • Pevná paměť: 64MB flash memory rozšiřitelná až na 96 MB
 • Přídavná paměť: výměnné 16MB a 32MB Smart Media flash karty
 • Napájení: 1ks 1,5V AA alkalické baterie
 • Frekvenční rozsah: 20 - 20.000 Hz
 • Odstup šumu: > 95 dB
 • Zkreslení: < 0,1%
 • Výkon na výstupu: > 50 mW (32 Ohms)
 • Mega Bass: 24 dB (125 Hz)
 • Sloty:1 flash card slot
 • Konektory: 1 konektor pro sluchátka, USB konektror
 • Firmware Flash ROM upgradovatelný
 • Podporované platformy: Windows 98, MacOS 8.6

Systémové nároky::
MS Windows, CD-ROM drive, USB interface, Pentium 133 nebo odpovídající procesor, 16 MB RAM
(Macintosh - iMac, G3 nebo jiný Mac s USB portem, 16 MB RAM)

Příslušenství:
sluchátka, USB kabel, ochranné pouzdro, 1 tužková baterie, CD se softwarem

Výrobce: Diamond Multimedia
Website: http://www.riohome.com/
Cena: 9990 Kč

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Apple má nová sluchátka sladěná s iPhony a vylepšuje chytrý reproduktor

HomePod od Applu dostal vylepšení některých chytrých funkcí.

Ne všechny novinky, které se objevily na webu společnosti Apple, stihla firma představit na uvedení nových produktů v...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Najdete na iDNES.cz