Tereza Šimečková z výzkumné agentury Nielsen Admosphere vysvětluje na...

Tereza Šimečková z výzkumné agentury Nielsen Admosphere vysvětluje na konference Digimedia 2016 výsledky průzkumu, který se zaměřil na povědomí o přechodu na nový formát DVB-T2. | foto: Česká televize/Nielsen Admosphere

Asi dvě třetiny lidí neví, že bude nové pozemní digitální TV vysílání

  • 85
Průzkum mezi internetovými uživateli odhalil, že zhruba 54 % z nich neví, že se chystá přechod na nové pozemní televizní digitální vysílání DVB-T2.

V rámci konference o médiích Digimedia 2016 byl představen výzkum společnosti Nielsen Admosphere, zabývající se povědomím o blížím se přechodu na nový formát digitálního vysílání DVB-T2.

Možná poněkud překvapivě z něj vyplynulo, že více než polovina respondentů neví nic o tom, že se chystá přechod na nový formát pozemního televizního digitálního vysílání DBV-T2. Průzkum byl přitom dělán na skupině 504 dotazovaných s přístupem na internet.

Informace o přechodu na DVB-T2 zatím vůbec neslyšelo 54 % respondentů a dalších 14 % si není jistá. Jen zhruba třetina (32 %) už něco o přechodu na nový formát pozemního digitálního vysílání zaregistrovala.

Více než polovina respondentů šetření agentury Nielsen Admosphere netuší, co je to DVB-T.

Na druhou stranu to koresponduje s dalším dotazem, zda mají lidé vůbec povědomí o tom, co obecně zaznamená pozemní digitální vysílání se zkratkou DVB-T. I v tomto případě více než polovina dotázaných nevěděla nebo si nebyla jistá, co to znamená.

Že lidé obecně moc vysílacím technologiím nevěnují pozornost, dokresluje i informace, že si již zhruba čtyřicet procent dotázaných podle svých slov nemuselo přizpůsobit přechodu na DVB-T v letech 2008 - 2011, nebo si nedokázalo vzpomenout.

Znovu je třeba si připomenout, že dotazováni byli respondenti s přístupem na internet, takže v obecné populaci bude množství lidí se zápornou odpovědí na všechny výše uvedené dotazy ještě větší.

Na druhou stranu přechod na novou normu DVB-T2 je zatím jen v plenkách a vláda má plán přechodu projednat v červnu. Teprve v září pak budou procházet první televizní přijímače a set-top boxy certifikací, aby byly podle současného návrhu připraveny na první regulérní vysílání v DVB-T2 zahájené příští rok. Přičemž k vypínání současných DVB-T vysílačů dojde až o tři roky později.

Jak také na konferenci zaznělo, lidé měli k přechodu na první digitální vysílání DVB-T na přelomu prvního desetiletí dobré důvody v širší nabídce kanálů a zvýšení kvality vysílání. Přechod na DVB-T2 již takovou přidanou hodnotu nepřinese, ale i tak bude zajímavý, protože umožní například příjem vysílání ve 4K/UltraHD. Ale například česká televize hodlá kompletně přejít na zatím jen na HD vysílání až v září, kdy na něj převede i zbývající tři kanály.