Digitální firma a domácnost budou do dvou let

aktualizováno 
Společnosti Microsoft, Eurotel a Český Telecom chtějí zprovoznit projekty Digitální domácnost a Digitální firma postupně letos a v příštím roce. Domácím uživatelům slibují příjemnější obsluhu elektronických spotřebičů z jednoho místa. Podniky by pak mohly díky novým službám a produktům zefektivnit a zjednodušit řízení.

Společnosti Microsoft, Eurotel a Český Telecom chtějí zprovoznit projekty digitální domácnost a firma postupně letos a v příštím roce. Domácím uživatelům mají nové produkty zpříjemnit obsluhu elektronických spotřebičů z jednoho místa, podnikům pak zefektivnit a zjednodušit řízení. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci telekomunikačních firem.

Alianci, která se týká spolupráce ve vývoji, propagaci a prodeji výrobků a služeb, podepsaly firmy ve středu za účasti šéfa softwarové firmy Microsoft Billa Gatese.

"Chceme, aby lidé mohli využívat informačních a telekomunikačních služeb v co největší šíři. Nabídnout takovou škálu služeb, která z domácností udělá moderní domácnosti," uvedl šéf české a slovenské pobočky Microsoftu Jiří Devát.

Jednou z možností bude rozvoj televize po telefonních linkách, vyzvedávání e-mailů na mobilních telefonech či televizi. Takováto řešení mají umožnit využívat předností počítačů i lidem, kteří s nimi neumějí pracovat.

Podle generálního ředitele Eurotelu Michala Heřmana domácnosti využívají v průměru 15 až 20 domácích spotřebičů od internetu, televize, CD či DVD přehrávačů, digitálních fotoaparátů, myček, ledniček či klimatizačního zařízení. "Cílem je, aby se projekt věnoval zjednodušení uživatelské příjemnosti, to znamená vytvoření jakéhosi centrálního, nekomplikovaného uživatelského prostředí, které by pomohlo lépe hospodařit s časem," uvedl Heřman. Mezi zajímavé služby bude patřit jistě video on demand (video na vyžádání), stahování hudby, počítačových her, prohlížení fotografií na televizoru nebo přehrávání televizních pořadů, které vám utekly. Stejné možnosti čekají i v případě komunikace (vyřizování e-mailů na telefonní obrazovce, videotelefonie) a ochrany domova. Pomocí systému kamer budete moci kontrolovat jednotlivé místnosti, hlídat děti nebo na dálku ovládat různé spotřebiče. Microsoft, Český Telecom a Eurotel také chtějí nabídnout více možností pro teleworking (práci z domova).

V případě digitální firmy se projekt soustředí především na podporu inovací. Ty jsou podle Deváta nejvíce potřeba v malých a středních podnicích, které jsou nejdynamičtější složkou ekonomiky. Projekty digitální domácnosti a firmy mají podle šéfa Telecomu Gabriela Berdára lidem zpříjemnit vydělávání peněz, práci, zábavu.

Například Eurotel podle Heřmana již v minulosti spolupracoval s Microsoftem na uvedení tzv. chytrých mobilních telefonů, které kombinují funkce mobilního telefonu s funkcemi kapesního počítače s plně synchronizovaným e-mailem. Projekt Digitální domácnost Telecom představil poprvé loni na podzim.

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Další z rubriky

Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

Core i7 logo

Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází...

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...Najdete na iDNES.cz