Digitální fotoaparát není hračka. Starejte se o něj i na cestách

Poškodit váš digitální fotoaparát není zase až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to přeci jen elektronické zařízení, které má navíc množství prvků, jenž je potřeba chránit. Na co si musíte dát pozor při jeho používání?
Každý digitální fotoaparát má své limity, které však lze rozšířit vhodnými doplňky. Zvláště před dovolenou se vyplatí informovat se o možnostech, jak některé schopnosti svého fotoaparátu posílit. Řeč je o různých brašnách, krytech a případně pouzdrech, které vám dovolí používat váš digitální fotoaparát například pod vodou.

Zvyšte odolnost vašeho přístroje

K ochraně a jednoduššímu přenášení digitálních fotoaparátů nabízejí jejich výrobci a nejen ti, množství různých brašen a pouzder. Ty jednodušší pojmou digitální fotoaparát a někdy i náhradní paměťovou kartu, případně akumulátor či baterie. Jejich výhodou je, že zabírají jen o málo více místa než samotný fotoaparát.

Pokud jsou vyztuženy a polstrovány, mohou navíc ochránit přístroj při případném pádu. To samozřejmě nelze čekat od malých pouzder a různých pytlíčků, které většinou najdete přímo v základní výbavě fotoaparátu. Na druhou stranu však není nutno mít aparát v pouzdře neustále. Někdy stačí poutko na ruku či kolem krku.

Větší brašny na digitální fotoaparáty pak přinášejí větší komfort a jsou nutností pro všechny fotografy, kteří se svou digitální zrcadlovkou nosí i jeden či více objektivů.

Fotit můžete i pod vodou

Především příznivci potápění a podvodních světů budou hledat aparáty, které jim umožní snímat obrázky i pod vodou. I když je na trhu množství voděodolných aparátů a i pár těch, které mohou být do určité minimální hloubky ponoru označeny za vodotěsné, ten pravý ráj nabízejí až speciální pouzdra.

Najdete je jak v nabídce výrobců fotoaparátů, tak u specializovaných prodejců. Bohužel však tato pouzdra nejsou k dispozici na všechny druhy digitálních fotoaparátů.

Na druhou stranu se však v případě, že jste vášniví potápěč, můžete již při koupi fotopřístroje rozhodovat mezi těmi, které tuto možnost nabízejí. Pokud si navíc nejste příliš jisti v nastavení fotoaparátu pro snímání různých scén, poohlédněte se po takovém, který nabízí ve scénických režimech i možnost snímání pod vodní hladinou.

Při nákupu podvodního pouzdra si nechte předvést jak se s ním manipuluje a jaké podmínky musíte splnit, aby bylo pouzdro skutečně dobře utěsněno.

Aby váš přístroj dlouho dobře sloužil

Předchozí rady se týkaly toho, jak chránit přístroj prostřednictvím různých obalů. Víte však také, jak nakládat se samotným digitálním fotoaparátem a na co si dát při jeho používání pozor?

Všeobecně platí, že digitálním fotoaparátům nesvědčí dlouhé vystavování vysokým či extrémně nízkým teplotám (udávaná provozní teplota od 0° do 40°C je však silně podhodnocena zvláště směrem dolů). Další problémy může způsobit vlhkost ( a to třeba i ta tělesná), dlouhodobé silné vibrace či delší přítomnost silného magnetického zdroje. Prach či písek, které k přístroji či dokonce do něj pronikly, také udělají své.

Chraňte čočky objektivu, jako oko v hlavě

Jednou z nejdůležitějších součástí digitálního fotoaparátu je optika. Pokud se na čočce objektivu objeví nějaký kaz, vždy se na výsledné fotografii projeví. Digitální fotoaparáty, kde se objektiv nezakrývá automaticky při jeho vynutí, jsou vybaveny krytkou. Krytka by měla být na objektivu vždy, když zrovna nefotíte. Ušetříte si tak starosti s tím, že na čočku nechtěně sáhnete a zanecháte na ní otisk svého prstu.

Ostatně určitou vědou je i čistění objektivu, které je i přes všechnu péči nutno čas od času provést. Rozhodně byste jej neměli dělat částí vašeho oděvu nebo papírovým kapesníkem. Můžete totiž na objektivu udělat miniaturní škrábance. Ideální je měkký hadřík, který můžete přikoupit při samotné koupi přístroje. Občas bývají v základní výbavě přístroje a hodí se většinou i na čistění náhledového LCD displeje.

Nebezpečné baterie

Jednou z nejvíce nebezpečných součástí digitálního fotoaparátu jsou baterie. Jejich energie uskladněná pro napájení přístroje, může za určitých okolností proudit výrobcem nezamýšleným směrem a pak může dojít ke zkratu a případnému požáru či explozi.

To může způsobit například namočení přístroje nebo to, že jej na určitou dobu vystavíte vysoké teplotě. V některých případech může stačit přímé letní sluníčku zářící na fotoaparát za oknem automobilu.

Ani LCD není superodolné

Možná ještě větší opatrnosti než v případě objektivu, je potřeba dbát při čistění LCD displeje a to především pokud je chráněn antireflexní vrstvou. Tu může hrubé zacházení poškodit. K čištění takových LCD jsou určeny speciální hadříky, které občas bývají v základní výbavě přístroje.

LCD je také ze všech součástí nejvíce náchylné k mechanickému poškození. Zvláště tenké modely fotoaparátů s velkou úhlopříčkou LCD je nutno chránit před nešetrnou manipulací.

Zdířky pro konektory nemají rády písek

Chraňte i paměťové karty a konektory kabelů, které do nich vkládáte. Do digitálních fotoaparátů nikdy nevsunujte nic násilím. Ať se již jedná o paměťovou kartu, nebo akumulátor. Podívejte se nejdříve, zda tato zařízení náhodou nevkládáte obráceně, nebo zda není lůžko pro jejich vložení znečištěné tak, že vložní neumožní.

Pro čištění těchto částí můžete využít suchou vatovou tyčinku. K čištění jakýchkoliv součástí digitálního fotoaparátu nepoužívejte ředidlo, benzín a podobné chemikálie.

Co dělat s utopeným aparátem?

I přes všechnu opatrnost se však může stát, že váš digitální fotoaparát dojde k úhoně. Mezi nejčastější podobné problémy patří polití přístroje vodou nebo jeho pád pod hladinu. V takovém případě je potřeba přístroj okamžitě z vody vytáhnout a pokud byl zapnut tak, jej vypnout. Vzápětí by mělo následovat vyjmutí všech vyjímatelných součástí, jako jsou baterie a paměťové karty.

Pak teprve má smysl aparát a jeho součásti začít sušit. Dále vám nezbyde nic jiného než doufat, že se vašemu přístroji nic nestalo. Doporučuje se také nechat aparát před prvním spuštěním od jeho „utopení“ zkontrolovat v příslušném servisu.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...