Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální fotoaparát, záznamník a MP3 přehrávač v jednom: Ricoh Caplio RR-10 (recenze)

aktualizováno 
Malé Caplio je zástupcem třídy produktů zvaných "all-in-one", tedy zařízení, která v sobě kombinují vlastnosti několika různých výrobků. V malém kovovém pouzdře se skrývá digitální fotoaparát s rozlišením 2 miliony bodů, MP3 přehrávač a digitální záznamník.

Malé Caplio je zástupcem třídy produktů zvaných "all-in-one", tedy zařízení, která v sobě kombinují vlastnosti několika různých výrobků. V malém kovovém pouzdře o rozměrech 116,8 x 29,5 x 53,8 mm se skrývá digitální fotoaparát s rozlišením 2 miliony bodů, MP3 přehrávač a digitální záznamník. Dodávaná stolní kolébka (odborně se jí říká "dock") slouží k pohodlnému zakotvení fotoaparátu na stole a snadnému přenosu souborů do počítače, jejich prohlížení na televizoru a dobíjení.

Vzhled
Ricoh Caplio RR-10 Caplio RR-10 patří k odrůdě kapesních kolibříků, schová se opravdu kdekoliv. Na přední stěně je klasicky umístěn objektiv, nad ním pak interní blesk, na vrchu najdeme vypínač a spoušť. Rozmístění prvků na zadní stěně je velice kompaktní a logické: přibližně uprostřed je umístěn 1,5" TFT displej s rozlišením 110 tisíc bodů, funkční tlačítka, jog-dial kolečko pro volbu pracovního režimu a joypad ovládající zoom, menu a přechod mezi snímky při prohlížení. Vespod jsou dvířka, za nimiž je ukryto paměťové médium (standardně SD karta, s jistým omezením lze použít i MMC), na pravém boku další vrátka, která zapadnou za firemním akumulátorem, a systémový konektor. Jedna proprieta tu ovšem chybí - optický hledáček! Kvůli tomu musí být displej v neustálé permanenci, což snižuje výdrž baterie.

TechSpecs
Objektiv nabízí dvojnásobné přiblížení, kterému sekunduje rovněž dvojnásobný digitální zoom. Při kombinaci obou lze tedy celkem docílit čtyřnásobného zvětšení. Skleněná optika se může pochlubit slušnou světelnost F:2,8-3,8. V módu "makro" lze fotografovat objekty vzdálené pouhé 4 cm. Snímací CCD prvek má malinko přes dva milióny efektivních pixelů a produkuje obrázky ve velikostech 1600x1200, 1280x960 a 640x480 bodů. Citlivost čipu nabízí poměrně chudou volbu 200 nebo 400 ISO. Závěrka pracuje od jedné tisicíny až do 4 sekund. Obrázky jsou ukládány ve třech stupních komprese JPEG, pro nejvyšší kvalitu lze zvolit TIFF. Jako formát videa byl zvolen obvyklý Motion JPEG v rozlišení 320x240 bodů. Délka záznamu je omezena pouze kapacitou karty, počítejte přibližně se spotřebou 10 MB za minutu.

Výbava
Ricoh Caplio RR-10Jako správná nevěsta dostane i Caplio na svou cestu k uživateli slušné věno. Nemá sice tři pole, ani nedostane od pana otce chalupu, nicméně zmiňovaná kolébka, veškerá potřebná kabeláž (USB, TV, napájení), akumulátor, podrobný český návod a bundlovaný software (MGI Video Suite, PhotoImpact) také stojí za to. Pověstnou vadou na kráse je pouze 8MB SD karta. Nehledě na nízkou vstupní kapacitu je tu i otázka peněz - platforma SD je stále suverénně nejdražší. Je sice možné použít i předchozí generaci karet, MMC, ale přijdete tak například o možnost zaznamenávat pohyblivé video. Ke komunikaci s počítačem slouží firemní software Ricoh Gate, kde lze nadefinovat několik akcí, které s uloženými fotografiemi chcete provést: prohlížet, uložit na harddisk, poslat mailem či vytisknout. K dispozici jsou dvě uživatelsky plně definovatelné předvolby. Program se aktivuje buď z nabídky ve Windows, nebo stisknutím komunikačního tlačítka na stolním docku.

Ovládání
Kolečkem na zadní straně lze zvolit jeden z pěti záznamových režimů: snímání jednotlivých fotografií, série snímků, videa, černobílé fotokopírování, záznam videa a zvuku. V dalších dvou módech lze prohlížet nafocené obrázky a poslouchat hudbu ve formátu MP3; soubory jsou však omezeny bitrate 96 kbps. V Setupu pak lze nastavit klasické položky jako datum a čas, formát TV výstupu (PAL/NTSC), můžete například také formátovat paměťovou kartu. Tlačítko PIC slouží k rychlé volbě kvality obrazu, funkce se symbolem blesku je zcela zřejmá (auto, vynucený, vypnutý, pomalá závěrka, korekce červených očí). Kvůli absenci optického hledáčku lze tlačítkem Display pouze přepínat mezi samotným obrazem nebo kombinovaným zobrazením se stavovými informacemi. Tlačítko Menu uživatele přenese do grafické nabídky, kde lze doladit expozici, vyvážení bílé, zapnout makro, digitální zoom, vybrat citlivost CCD apod. Kurzorem uživatel pohybuje pomocí joypadu, který jinak slouží k ovládání zoomu. Všechny prvky jsou logicky rozmístěné, ovládání fotoaparátu je jednoduché.

Kvalita snímků
Testovací foto Ricoh Caplio RR-10Bohužel musím říci, že stěžejní disciplína není příliš silná stránka multifunkčního Caplia. Na firemních stránkách sice najdeme velmi pěkné ukázkové snímky, ale všechny jsou brané při nižším osvětlení - ve stínu, pod mrakem, při západu slunce. Vysoká citlivost snímacího čipu, 200 a 400 ISO, nepřeje slunečnému počasí. Výrazné světlé plochy jsou při 400 ISO vysoce přepálené, při 200 ISO jsou tak tak na hranici. V tmavších oblastech je patrný šum. Automatická kalibrace nepracuje vždy dokonale, což je znát především v oblasti pleťových barev, které utíkají dorůžova. Také barevné přechody nejsou hladké, ale silně ditherované. Caplio bohužel kvalitou fotografií příliš nenadchlo.

Hodnocení
Ricoh Caplio RR-10Caplio je malé kompaktní multimediální centrum do kapsy, kombinuje v sobě digitální fotoaparát, videokameru, webkameru, hlasový záznamník a MP3 přehrávač. K dokonalosti má však daleko, vysoká citlivost čipu jej sice předurčuje ke snímání v horších světelných podmínkách, ale sluníčko fotoaparátu příliš nevoní. Také MP3 přehrávač je omezen datovým tokem pouhých 96 kbps. Caplio RR-10 je velice sympatický přístroj, bohužel trochu nedotažený.

Cena: 17 z 30 bodů
Oficiální cena Caplia RR-10 se pohybuje kolem 19 tisíc s DPH, koncem léta by měla údajně spadnout až na 15 tisíc. Za tu cenu jsou ale k dostání mnohem kvalitnější fotoaparáty, i když bez MP3 přehrávače.

Výdrž baterií: 12 z 15 bodů
S nabitým akumulátorem jsem fotil bez problémů celý den, prohlížel a mazal snímky. Pořídil jsem kolem 80 snímků. Zátěž je samozřejmě opakované zapínání a vypání přístroje, své si bere také nemožnost vypnout displej. Do terénu by se ale hodila větší kapacita, neboť druhý den bylo nutné přístroj opět dobít.

Paměť: 5 z 15 bodů
Dodávaná karta na úplné vytížení fotoaparátu rozhodně nedostačuje, ba co víc, její kapacita je přímo ostudná. S 8 MB paměti nelze fotit, poslouchat muziku a nahrávat zvuk. Právě na to je ale Caplio koncipováno.

Vybavení: 14 z 20 bodů
Slušné softwarové zázemí, stolní dock a kabely jsou vítanou součástí výbavy. Optický hledáček ale fotoaparátu opravdu chybí.

Kvalita fotografií: 10 z 20 bodů
Jak již bylo řečeno, opravdu kvalitní snímky lze pořizovat především mimo přímý sluneční svit. Tam si fotoaparát udržuje dobré barevné podání i ostrost kontur. Tmavší plochy ale již vykazují vysoký šum.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

Nová bezzrcadlovka Fujifilm X-E3 má joystick i rychlé ostření

Bezzrcadlovka Fujifilm X-E3 využívá dotykový třípalcový LCD panel s rozlišením...

Společnost Fujifilm oficiálně vypouští na náš trh nový systémový fotoaparát, který je nejmenším takovým zařízením v...

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz